metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Robert Zich
Větší foto
Robert Zich | foto: Archiv

Dost biflování! Česká škola jde finskou cestou

27. března 2018  11:56 David Halatka Metro.cz
Nový obor v českém vysokém školství nabízí Vysokém učení technickém v Brně. Garanta zbrusu nového a v českých podmínkách unikátního oboru je Robert Zich.

Inspiroval se ve Finsku, kde působil 15 let. Své dítko, které je akreditováno pro následující školní rok, nazval Enterpreneurship and Small Business Development (ESBD), do češtiny jej stručně překládá jako Podnikatelství.

Jak bude studium ESBD probíhat?
Studenti dostanou nutný teoretický základ z ekonomie, managementu, marketingu, účetnictví, daní a práva. Zásadní je ale zkušenost ze simulovaného podnikání na virtuálním trhu. Je to prostředí vyvinuté finským partnerem, ke kterému máme díky dlouholeté spolupráci přístup. Studenti si vyzkouší vše, co je potřebné pro základní rozjezd firmy, a vyzkouší si to v mezinárodním prostředí při jednání s dalšími studentskými firmami. Nejde tedy o pouhou počítačovou simulaci bez reálného lidského faktoru. Na těchto základech pak budou stavět ve druhém ročníku, kde to vše začne opravdu.

Pokračujte...
Od druháku studenti fungují v týmech, ve kterých mají za úkol založit reálnou firmu a realizovat reálné projekty. Obsahem výuky nejsou primárně klasické přednášky a cvičení, ale společné workshopy, týmové učení, konzultace a podnikatelské projekty. Studenti nečekají, až jim někdo dá příležitost, ale vytvářejí si vlastní.

Znamená to, že si někde založí firmu a chodí jen na konzultace?
To určitě ne. Ani náhodou. Nejlepší na tom všem je, že na fakultě právě postupně rekonstruujeme prostory, ve kterých studenti budou mít své kanceláře, místnosti pro workshopy, jednání s klienty a pro všechny další aktivity, které s učením souvisí. Třeba i místo, kde si uvaří kávu přesně takovou, na jakou budou mít chuť. Celý program je založen na koučinku a na tom, že studenti si v maximálně možné míře vybírají, které oblasti chtějí rozvíjet nad rámec toho, co je nutné pro chod firmy.

Kde všude se mohou absolventi uplatnit?
Víte, co je mým tajným cílem? Aby absolventi vůbec neřešili, který magisterský program chtějí studovat, ale spíše to, zda vůbec magisterské studium chtějí a potřebují. Pokud budou podnikat nebo se rozhodnou pro práci v nějaké firmě hned po bakalářském studiu, pak program splní svůj účel. Tento obor, přestože se zaměřuje na podnikání, poskytne vynikající úroveň znalostí a dovedností, uplatnitelných jak ve vlastním podniku, tak v jakékoli jiné firmě.

Dokdy se mohou zájemci o obor přihlásit?
Uzávěrka přihlášek je do 30. dubna. Přijímací zkoušky mají podobu skupinového osobního pohovoru. Žádné standardizované testování nebude. Cena za rok studia dělá 39 tisíc korun pro uchazeče z EU.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám