metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Dotace pro chudé jdou vniveč?

  15:18
Praha je podle kontrolorů špatný hospodář. „Nesouhlasíme,“ brání se magistrát.

Miliony korun určené na boj s chudobou v hlavním městě nerozdělovalo jeho vedení v letech 2014 až 2017 tak účelně, jak by mělo. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který v předchozích dnech prověřoval čerpání peněz z operačního programu Praha – pól růstu ČR. 

Sociální miliony

  • Do loňského listopadu vzniklo z celkového počtu 112 plánovaných zázemí pro služby a sociální práci pouze jedno. 
  • Nejvyšší kontrolní úřad prověřil celkem 22 projektů u 17 příjemců, kteří získali z dotací téměř 119 milionů korun. Šedesát procent z nich vyhodnotil jako účelné nebo s mírnými nedostatky. U 40 procent ale uvedl, že jejich přínos k sociálnímu začleňování a k boji s chudobou byl jen omezený.

Hlavní město podle kontrolorů rozdělovalo finance jednostranně, nemělo přehled o účelnosti projektů a podle zjištěných údajů nejspíš nedosáhne plánovaného počtu sociálních bytů ani zázemí pro služby a sociální práci. „Některé projekty nemělo město podle pravidel programu k podpoře vůbec vybrat,“ uvádějí kontroloři. 

Praha zveřejněné závěry důrazně odmítla. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se NKÚ při kontrole naopak dopustil zásadních pochybení, v jejichž důsledku dospěl k nesprávným závěrům. Se zjištěními kontrolorů nesouhlasí ani pověřený ředitel magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. „Závěry kontroly jsou výsledkem nesprávné a laické interpretace podkladů, zásadního nepochopení problematiky a ignorování doložených odborných stanovisek. NKÚ ne vždy prezentuje fakta, ale nepodložené, subjektivní názory svých úředníků, a to, bohužel, navzdory názorům respektovaných odborníků,“ opírá se do NKÚ Andrle. 

Úřad po sedm měsíců trvající hloubkové kontrole zpochybnil způsob využití zhruba dvanácti milionů korun. Nejde však ani o procento z celkové rozdělované částky. Spor mezi úřadem a magistrátem má brzy rozsoudit až finanční úřad, který rozhodne, zda došlo k porušení rozpočtové kázně. 

V rámci operačního programu Praha – pól růstu ČR je možné na účely boje s chudobou a na sociální začleňování čerpat do roku 2023 celkem více než 1,3 miliardy korun. Zhruba polovinu z toho hradí Evropská unie. Ať už je Praha špatný hospodář, nebo ne, posuzování žádostí v rámci programu se jí prokazatelně protahuje. Jejich posuzování má trvat sedm měsíců, ve skutečnosti však proces trval někdy až rok a půl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek