metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Pátek, 26. dubna 2019. Svátek má Oto.
Pražský magistrát (ilustrační foto)
Větší foto
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Dotace pro chudé jdou vniveč?

9. dubna 2019  15:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Praha je podle kontrolorů špatný hospodář. „Nesouhlasíme,“ brání se magistrát.

Miliony korun určené na boj s chudobou v hlavním městě nerozdělovalo jeho vedení v letech 2014 až 2017 tak účelně, jak by mělo. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který v předchozích dnech prověřoval čerpání peněz z operačního programu Praha – pól růstu ČR. 

Sociální miliony

  • Do loňského listopadu vzniklo z celkového počtu 112 plánovaných zázemí pro služby a sociální práci pouze jedno. 
  • Nejvyšší kontrolní úřad prověřil celkem 22 projektů u 17 příjemců, kteří získali z dotací téměř 119 milionů korun. Šedesát procent z nich vyhodnotil jako účelné nebo s mírnými nedostatky. U 40 procent ale uvedl, že jejich přínos k sociálnímu začleňování a k boji s chudobou byl jen omezený.

Hlavní město podle kontrolorů rozdělovalo finance jednostranně, nemělo přehled o účelnosti projektů a podle zjištěných údajů nejspíš nedosáhne plánovaného počtu sociálních bytů ani zázemí pro služby a sociální práci. „Některé projekty nemělo město podle pravidel programu k podpoře vůbec vybrat,“ uvádějí kontroloři. 

Praha zveřejněné závěry důrazně odmítla. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se NKÚ při kontrole naopak dopustil zásadních pochybení, v jejichž důsledku dospěl k nesprávným závěrům. Se zjištěními kontrolorů nesouhlasí ani pověřený ředitel magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. „Závěry kontroly jsou výsledkem nesprávné a laické interpretace podkladů, zásadního nepochopení problematiky a ignorování doložených odborných stanovisek. NKÚ ne vždy prezentuje fakta, ale nepodložené, subjektivní názory svých úředníků, a to, bohužel, navzdory názorům respektovaných odborníků,“ opírá se do NKÚ Andrle. 

Úřad po sedm měsíců trvající hloubkové kontrole zpochybnil způsob využití zhruba dvanácti milionů korun. Nejde však ani o procento z celkové rozdělované částky. Spor mezi úřadem a magistrátem má brzy rozsoudit až finanční úřad, který rozhodne, zda došlo k porušení rozpočtové kázně. 

V rámci operačního programu Praha – pól růstu ČR je možné na účely boje s chudobou a na sociální začleňování čerpat do roku 2023 celkem více než 1,3 miliardy korun. Zhruba polovinu z toho hradí Evropská unie. Ať už je Praha špatný hospodář, nebo ne, posuzování žádostí v rámci programu se jí prokazatelně protahuje. Jejich posuzování má trvat sedm měsíců, ve skutečnosti však proces trval někdy až rok a půl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největším nebezpečím jsou v Bruselu belgické pralinky, říká Pospíšil

Jiří Pospíšil
vydáno 26. dubna 2019  15:20

Deník Metro oslovil před nastávajícími květnovými eurovolbami sedm europoslankyň a europoslanců, kteří reprezentují sedm politických stran a hnutí – dvě...  celý článek

Soumrak největšího českého e-shopu s módou. Zachrání se?

ZOOT na Andělu
vydáno 26. dubna 2019  11:48

Zoot.cz nezvládá tlak zahraniční konkurence ani zákazníků, kteří vracením zboží připravovali firmu o desítky milionů korun.  celý článek

Komerční sdělení

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi
vydáno 26. dubna 2019  9:00

V Paddock lize amerického fotbalu jsou první sezonu. Po dvou odehraných zápasech byste to ale nepoznali. Nejprve Vysočina Gladiators porazila Brno Sígrs...  celý článek

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

Ilustrační snímek
vydáno 26. dubna 2019  6:15

Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám