metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Na dovolené vypněte. | foto: Metro.cz

Dovolená s telefonem u ucha? To už raději zůstaňte doma

  7:14
Hřbitovy jsou plné nepostradatelných. Během letního volna by měly služební mobil i počítač zahálet.

Před třiceti lety vás během letního rekreování zastihl maximálně telegram, a to ještě odesilatel musel vědět, kde právě jste, případně jste mohli v práci nechat telefon, kde se občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

„Dovolená? Co to je?“ říká s nadsázkou Kateřina Šmídová, mluvčí královéhradeckého primátora a radnice. Pak už seriózně dodává, že odpočívat umí. Ovšem s drobným „ale“. „Ačkoliv to umím, tak to nechci, tudíž jsem stále na telefonu, ovšem ne v takové frekvenci jako při běžné pracovní době,“ uvedla pro deník Metro Šmídová. občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

Že podobný přístup mají i další mluvčí, to potvrzuje Filip Hrubý, tiskový zástupce České spořitelny. „Během dovolené striktně dodržuji jedno pravidlo, a to, že nečtu e-maily. Ovšem jako mluvčí držím zásadu, že jsem dostupný alespoň na telefonu. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu,“ říká Hrubý.

Vypněte aspoň výstrahy
Odborníci ale zdvihají varovný prst. „Na dovolenou si pracovní chytrý telefon s e-maily ani notebook neberte. Pokud si je s sebou přece jen vezete a máte je k dispozici i pro soukromé účely, zkuste je alespoň používat s rozmyslem,“ radí Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta,  mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení. Určitě se vyplatí zadat v e-mailové poště automatické oznámení, že odpočíváte, a přidat spojení na ty, kteří vás právě zastupují.

Práce o dovolené? Že by to ve firmě nefungovalo?
Pokud je vedení firmy nonstop dosažitelné a odpovídá na pracovní e-maily i z pláže, může to signalizovat i nezdravou situaci. Jednak takovou, že šéfové neumějí odpočívat, a jsou proto přetížení, a také takovou, že neumějí delegovat ve chvíli nepřítomnosti povinnosti na kolegy a podřízené. „Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost týmu, který je dobře zorganizovaný, nijak ohrozit,“ radí Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek