metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Na dovolené vypněte. | foto: Metro.cz

Dovolená s telefonem u ucha? To už raději zůstaňte doma

  7:14
Hřbitovy jsou plné nepostradatelných. Během letního volna by měly služební mobil i počítač zahálet.

Před třiceti lety vás během letního rekreování zastihl maximálně telegram, a to ještě odesilatel musel vědět, kde právě jste, případně jste mohli v práci nechat telefon, kde se občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

„Dovolená? Co to je?“ říká s nadsázkou Kateřina Šmídová, mluvčí královéhradeckého primátora a radnice. Pak už seriózně dodává, že odpočívat umí. Ovšem s drobným „ale“. „Ačkoliv to umím, tak to nechci, tudíž jsem stále na telefonu, ovšem ne v takové frekvenci jako při běžné pracovní době,“ uvedla pro deník Metro Šmídová. občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

Že podobný přístup mají i další mluvčí, to potvrzuje Filip Hrubý, tiskový zástupce České spořitelny. „Během dovolené striktně dodržuji jedno pravidlo, a to, že nečtu e-maily. Ovšem jako mluvčí držím zásadu, že jsem dostupný alespoň na telefonu. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu,“ říká Hrubý.

Vypněte aspoň výstrahy
Odborníci ale zdvihají varovný prst. „Na dovolenou si pracovní chytrý telefon s e-maily ani notebook neberte. Pokud si je s sebou přece jen vezete a máte je k dispozici i pro soukromé účely, zkuste je alespoň používat s rozmyslem,“ radí Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta,  mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení. Určitě se vyplatí zadat v e-mailové poště automatické oznámení, že odpočíváte, a přidat spojení na ty, kteří vás právě zastupují.

Práce o dovolené? Že by to ve firmě nefungovalo?
Pokud je vedení firmy nonstop dosažitelné a odpovídá na pracovní e-maily i z pláže, může to signalizovat i nezdravou situaci. Jednak takovou, že šéfové neumějí odpočívat, a jsou proto přetížení, a také takovou, že neumějí delegovat ve chvíli nepřítomnosti povinnosti na kolegy a podřízené. „Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost týmu, který je dobře zorganizovaný, nijak ohrozit,“ radí Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek