metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
Na dovolené vypněte. | foto: Metro.cz

Dovolená s telefonem u ucha? To už raději zůstaňte doma

  7:14
Hřbitovy jsou plné nepostradatelných. Během letního volna by měly služební mobil i počítač zahálet.

Před třiceti lety vás během letního rekreování zastihl maximálně telegram, a to ještě odesilatel musel vědět, kde právě jste, případně jste mohli v práci nechat telefon, kde se občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

„Dovolená? Co to je?“ říká s nadsázkou Kateřina Šmídová, mluvčí královéhradeckého primátora a radnice. Pak už seriózně dodává, že odpočívat umí. Ovšem s drobným „ale“. „Ačkoliv to umím, tak to nechci, tudíž jsem stále na telefonu, ovšem ne v takové frekvenci jako při běžné pracovní době,“ uvedla pro deník Metro Šmídová. občas budete vyskytovat. Jinak jste si mohli užívat volna zcela nerušeně. Moderní komunikační prostředky a dostupnost prakticky kdykoli a kdekoli na světě to ovšem zásadně změnily. Ovládáme vůbec umění oddělit pracovní starosti a povinnosti od chvíle odpočinku?

Že podobný přístup mají i další mluvčí, to potvrzuje Filip Hrubý, tiskový zástupce České spořitelny. „Během dovolené striktně dodržuji jedno pravidlo, a to, že nečtu e-maily. Ovšem jako mluvčí držím zásadu, že jsem dostupný alespoň na telefonu. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu,“ říká Hrubý.

Vypněte aspoň výstrahy
Odborníci ale zdvihají varovný prst. „Na dovolenou si pracovní chytrý telefon s e-maily ani notebook neberte. Pokud si je s sebou přece jen vezete a máte je k dispozici i pro soukromé účely, zkuste je alespoň používat s rozmyslem,“ radí Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Aby vás to nelákalo, je dobré na laptopu zavřít aplikaci poštovního klienta,  mobilního telefonu pak vypnout nejen náhledy příchozích e-mailů, ale i všechna oznámení. Určitě se vyplatí zadat v e-mailové poště automatické oznámení, že odpočíváte, a přidat spojení na ty, kteří vás právě zastupují.

Práce o dovolené? Že by to ve firmě nefungovalo?
Pokud je vedení firmy nonstop dosažitelné a odpovídá na pracovní e-maily i z pláže, může to signalizovat i nezdravou situaci. Jednak takovou, že šéfové neumějí odpočívat, a jsou proto přetížení, a také takovou, že neumějí delegovat ve chvíli nepřítomnosti povinnosti na kolegy a podřízené. „Vyhýbejte se myšlenkám na vlastní nepostradatelnost a nestresujte se. Vězte, že kolegové vás během pracovní dovolené bez problémů zastoupí. Krátkodobá nepřítomnost v práci by neměla funkčnost týmu, který je dobře zorganizovaný, nijak ohrozit,“ radí Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy