metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Delfíní show (ilustrační foto)
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Dovoz delfínů do Česka? Firma na to zřejmě vůbec nedostane povolení

28. listopadu 2013  15:06 ČTK
Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by ministr měl vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser. V Praze je chtěl představit v delfináriu. Přívezení zvířat ale odmítlo ministerstvo životního prostředí, prý odporuje zákonům. Kaiser se proti rozhodnutí odvolal, případem se proto znovu zabývala rozkladová komise ministerstva. Původní verdikt podle nových informací potvrdila. Konečné slovo ale bude mít ministr životního prostředí.

Celý projekt od začátku doprovází problémy a kontroverze. Akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo. Stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín. Kvůli zákazu dovozu se ale show neuskutečnila, organizátoři ji nahradili představením lachtanů a želv. Záměru předvést delfíny se ale nevzdali.

Lidé chtějí zpátky své peníze, firma nemá na jejich vyplacení

Stovky lidí, kteří si koupili v předstihu vstupenky, nyní požadují vrácení peněz. Začali se sdružovat na serveru hromadnezaloby.cz, který jim poskytl právní zastoupení. Advokátka lidí před několika dny podepsala s Kaiserem dohodu, na základě které má asi stovce z nich peníze vrátit. Část peněz již údajně vyplatil.

Československé cirkusy a varieté a.s. se zároveň ocitly v insolvenci, o kterou měli požádat bývalí zaměstnanci firmy. Majitelé vstupenek se obávají, že jde o způsob, jak se zbavit odpovědnosti.

Delfinárium se zatím nestaví

S budoucností představení to proto příliš optimisticky nevypadá. Starosta Libuše Jiří Koubek dnes řekl, že Kaiser dosud nepožádal o územní povolení pro stavbu delfinária. Podotkl, že pokud splní všechny zákonné podmínky, povolení dostane. Od jara prý ale žádost úřad neobdržel.

Koubek nazval Kaisera před časem kvůli jeho tvrzením v médiích "mistrem slibů a velkým lhářem". Kaiser ho prý poté zažaloval, žalobu ale podle Koubka nakonec stáhl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám