metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Dovoz delfínů do Česka? Firma na to zřejmě vůbec nedostane povolení

  15:06
Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by ministr měl vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser. V Praze je chtěl představit v delfináriu. Přívezení zvířat ale odmítlo ministerstvo životního prostředí, prý odporuje zákonům. Kaiser se proti rozhodnutí odvolal, případem se proto znovu zabývala rozkladová komise ministerstva. Původní verdikt podle nových informací potvrdila. Konečné slovo ale bude mít ministr životního prostředí.

Celý projekt od začátku doprovází problémy a kontroverze. Akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo. Stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín. Kvůli zákazu dovozu se ale show neuskutečnila, organizátoři ji nahradili představením lachtanů a želv. Záměru předvést delfíny se ale nevzdali.

Lidé chtějí zpátky své peníze, firma nemá na jejich vyplacení

Stovky lidí, kteří si koupili v předstihu vstupenky, nyní požadují vrácení peněz. Začali se sdružovat na serveru hromadnezaloby.cz, který jim poskytl právní zastoupení. Advokátka lidí před několika dny podepsala s Kaiserem dohodu, na základě které má asi stovce z nich peníze vrátit. Část peněz již údajně vyplatil.

Československé cirkusy a varieté a.s. se zároveň ocitly v insolvenci, o kterou měli požádat bývalí zaměstnanci firmy. Majitelé vstupenek se obávají, že jde o způsob, jak se zbavit odpovědnosti.

Delfinárium se zatím nestaví

S budoucností představení to proto příliš optimisticky nevypadá. Starosta Libuše Jiří Koubek dnes řekl, že Kaiser dosud nepožádal o územní povolení pro stavbu delfinária. Podotkl, že pokud splní všechny zákonné podmínky, povolení dostane. Od jara prý ale žádost úřad neobdržel.

Koubek nazval Kaisera před časem kvůli jeho tvrzením v médiích "mistrem slibů a velkým lhářem". Kaiser ho prý poté zažaloval, žalobu ale podle Koubka nakonec stáhl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy