metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.
Objekt Lenky Klodové s názvem Řekni to stínem
Další 2 fotografie v galerii
Objekt Lenky Klodové s názvem Řekni to stínem | foto: ČTK

DOX vystavuje díla o transsexualitě a transgenderu

16. srpna 2012  10:00 ČTK
Různorodé pohledy na problematiku transsexuality a transgenderu přináší výstava Transgender Me v pražském Centrum současného umění DOX. Prostřednictvím fotografií, videí, maleb či objektů se jí zúčastnily na dvě desítku umělců žijících v Česku a na Slovensku. Výstava, která je součástí festivalu sexuálních menšin Prague Pride 2012, potrvá do 17. září.

"Téma transgenderu je pořád v české společnosti tabu. Dokládají to například transsexuálové, kteří se ucházejí o zaměstnání a mají s tím problémy. Kromě umělecké stránky je posláním výstavy i bořit stereotypy, chceme lidem ukázat, co transgender je," řekl kurátor a autor některých děl Lukáš Houdek.

Jako dítě moc rád chodil v ženských šatech

Práce Aleny Foustkové s názvem Za trest

Práce Aleny Foustkové s názvem Za trest

Obraz Blanky Jakubčíkové s názvem Carpe Diem z cyklu Třetí pohlaví

Obraz Blanky Jakubčíkové s názvem Carpe Diem z cyklu Třetí pohlaví

Transgender je na výstavě pojímána jako otevřená kategorie, která v sobě slučuje jak osoby, které prošly operativní změnou pohlaví, tak i ty, kteří o takové změně neuvažují, ale z nějakého důvodu pociťují nesoulad se svým biologickým nebo společenským pohlavím. Do transgenderu bývá řazen například i crossdressing, tedy oblékání si šatů, které ve společenské konvenci nosí příslušníci opačného pohlaví.

"Asi nejširším tématem, které se celou výstavu prolíná, je sebereflexe a vyrovnávání se s vlastní odlišností," míní Houdek. Je to patrné například na fotografiích či terapeutickém videu Joži Rabary. "Když se narodí dítě, nemá vštěpené role. Vnutí ho do nich až společenské mantinely. Jako dítě jsem moc rád chodil v ženských šatech, až později jsem pochopil, že to ode mě společnost neočekává," popsal své pocity umělec.

Jsem normální? Co je normální?

Transsexuální poslankyně

  • Festival Prague Pride bude dnes v DOXu pokračovat komentovanou prohlídkou a tematickým večerem.
  • V neděli zde mohou zájemci diskutovat s Annou Grodzkou, první transsexuální poslankyní v polské sněmovně.
  • Grodzká bude mluvit o své zkušenosti se změnou pohlaví a o situaci transgender osob v konzervativním Polsku.

Originálním způsobem si uvědomovala svou identitu i výtvarnice Alena Foustková, když čtyři dny psala na stěnu galerii stále stejnou větu: Jsem normální. "Co je normální? Každý má pocit normálnosti jinde," popsala umělkyně. Své dílo o šesti tisících větách zakončila prostým "Jsem". "Prostě jsem a berte mě takovou, jaká jsem," dodala.

Sociálním aspektům a tématu rodiny se ve fotografickém cyklu Věrni zůstaneme věnuje Jana Štěpánová, která už delší dobu fotí homosexuální páry. Na téma glamouru, vizuality a formy se zaměřil Petr Motyčka, Nikola Tačevski, Veronika Nastoupilová nebo Lenka Sršňová.


Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy