metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Jarka Broki vyráží ve svých videích i do zahraničí.
Větší foto
Jarka Broki vyráží ve svých videích i do zahraničí. | foto: YOUTUBE

DPP tramvajákům zakázal zveřejňovat videa z jízd. Někteří činnost omezí, jiní ji chtějí legalizovat

5. prosince 2019  8:14 Filip Jaroševský Metro.cz
Tramvajáci youtubeři, kteří na sociální sítě umisťují videa pořízená během pracovních jízd, od ledna ukončí svou činnost tak, jak ji známe. Dopravní podnik pro ně totiž zpřísnil pravidla. Kdo od ledna pověsí na internet záznam z kabiny pořízený na soukromou kameru či dokonce mobil, tomu hrozí vyhazov. Někteří řidiči se již stihli na nová pravidla adaptovat, jiní se na to teprve chystají.

V unikátní pozici je asi nejznámější tramvaják youtuber Josef Chodounský alias Rezistor, kterému nabídl spolupráci sám dopravce. „Určitě jste si všimli, že již měsíc nepřidávám žádná videa. Není to proto, že by mě to přestalo bavit. V dopravním podniku si všimli mých videí, proběhla jednání a budeme pravděpodobně spolupracovat. Zatím jsme naladěni na stejnou notu,“ říká Chodounský ve svém nedávno zveřejněném videu. Jeho tvrzení deníku Metro následně potvrdila mluvčí dopravce Aneta Řehková. „Ano, je to v jednání,“ uvedla Řehková.

Fanoušci se bouří

O omezování činnosti Rezistora, Tramvajačky Džejn a dalších tramvajáků youtuberů deník Metro informoval před několika dny. Článek vyvolal desítky reakcí.

  • „Tramvajačku Džejn a i další mám rád právě proto, že ukazujou, jací jsou chodci, řidiči aut a cyklisté ignoranti silničního provozu! Naopak bych jim dal pochvalu,“ napsal čtenář Jaroslav Vích.
  • „Pomazaným hlavám z dopravního podniku bych doporučil řešit rozkrádačky vlastní firmy a ne videa,“ napsal čtenář Rastislav Manak.
  • „Rychlé zavedení kamer do všech vozů by kvůli bezpečnosti řidičů měly požadovat odbory,“ píše Pavel Kolberk.

Od dopravního podniku je podle fanoušků spolupráce s Chodounským chytrý tah. Dopravce sám totiž v minulosti ke své propagaci využil na sociálních sítích nejrůznější videa, není proto důvod, proč Rezistorova videa pod hlavičkou podniku nezlegalizovat. Sám Chodounský ale zdůrazňuje, že se od nového roku mají trestat ti kolegové, kteří zveřejní videa z kabin, na kterých jsou tváře či poznávací značky vozů. Tyhle věci se již v Rezistorově kanálu, jenž má na YouTube více než čtyři miliony zhlédnutí, neobjeví. „Uvidíme, na čem se s podnikem dohodneme. Když to budu teď dělat oficiálně a legálně, musím dodržovat pravidla. Oni vědí, že ukážu peprnější situace, pro podnik je to koneckonců levnější a výhodnější,“ vysvětluje Chodounský, kterého prý fanoušci často ruší při řízení.

Mezi nejznámější pražské tramvajáky youtubery patří také Jarka Broki. Ani o její videa fanoušci podle jejích slov v příštím roce nepřijdou, i když záběry z jedoucí tramvaje nepořizuje už od srpna minulého roku. Nechtělo se jí totiž již být správcem osobních údajů lidí ve videích. Každý řidič provozující kameru ve svém osobním vlastnictví je totiž zároveň správcem osobních údajů a musí počítat s navazujícími právními předpisy, které z toho plynou. To se Jarce nechtělo, a tak se ve svých videích začala zaměřovat na různé zajímavosti, potkává se s lidmi, cestuje či předvádí svůj tramvajácký jídelníček.

„Samozřejmě budu i nadále pokračovat ve svých činnostech. Moje vedlejší práce k řízení tramvaje je spíše koníček. Plyne mi z něj sice přilepšení pár dolarů, co dostanu z reklam, jež se prohánějí přes moje videa, platím z nich však daně. Mám totiž živnostenský list na reklamní činnost v rámci pronájmu prostor, vytváření audiovideí a děl,“ svěřila deníku Metro Broki, její videa byla dosud na YouTube zhlédnuta zhruba milionapůlkrát.

Inspirace Ostravou
Pražský dopravní podnik již delší čas chystá zavedení nehodových kamer ve všech svých vozech. Ty by následně spravoval a záznamy zpracovával výlučně. Řidiči by tak již neměli teoreticky důvod při jízdách točit na soukromé přístroje například kvůli krytí v případě dopravních nehod. Podobně to mají zařízeno například v Ostravě.

Řidiči natočili písničku o tom, jak je baví pracovat

  • Píseň zveřejnil na svém kanálu řidič youtuber Honza Šťastný. Video najdete zde.
  • „Nádhera. Toto by se mělo předložit vedení dopravního podniku jako důvod, proč nezakazovat natáčení,“ napsal uživatel Karel.

„Kolizní kamery, které jsou v majetku Dopravního podniku Ostrava, máme ve všech vozech. Jsou v souladu s pravidly GDPR a taktéž odpadá možnost neoprávněné manipulace se záznamem. Podobný případ, který popisujete (že řidič točil při jízdě a pak to dal na internet – pozn. redakce), jsme však neřešili,“ sdělila deníku Metro mluvčí ostravského dopravce Karolína Rycková.

Nehodové kamery má také většina plzeňských tramvají. Podle mluvčího Dopravního podniku Plzeň Reného Vávra má také řada jejich řidičů v kabinách vlastní soukromé kamery. Youtuberství se ale povětšinou nevěnují. „V této souvislosti nevznikly žádné problémy a nic jsme zatím nemuseli vyšetřovat,“ svěřil Metru Vávro.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám