metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Čtvrtek, 5. srpna 2021. Svátek má Kristián.

Další 2 fotografie v galerii
Označovací kleště jsou už od března v rutinním provozu. | foto: ČD

Dráhy se vrací ke klasice. S kleštičkami se nejdříve setkají cestující na tratích z Prahy

  8:31
„Přijde ke mně průvodčí, kleštičkama zatočí,“ zpívá se ve zlidovělé písni Mašinka. Několik let však čeští průvodčí kleštičkami vůbec netočili. Žádné totiž neměli. To se však již brzy změní. Staronová pomůcka se vrací na koleje. První cestující budou mít proděravěnou jízdenku už o prázdninách.

Návrat do minulosti

Od roku 2013 začali čeští výpravčí znovu po 13 letech nosit červené čepice.

  • Důvodem byla mimo jiné i větší bezpečnost výpravčích.
  • Kleště se vrací po osmi letech. Do konce roku 2016 by mělo tuto pomůcku používat 2800 průvodčích.

Pokud budete v létě cestovat vlakem, připravte se i na návrat do minulosti. Jízdenky budou mít znovu po osmi letech dírky. „Opět začneme používat označovací kleště. Nejprve se s nimi setkají cestující na tratích z Prahy do Ostravy, Břeclavi nebo Děčína, a to už během letních měsíců,“ slibuje Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Kleště testovali na přelomu loňského a začátku letošního roku. „Díky nim označení jízdenky netrvá tak dlouho jako při použití razítka. Navíc jsou lehké a jízdenky se jimi dobře označují. Po kontrole jsou také viditelně označeny dírkou, takže záznam označení je neodstranitelný,“ pochvaluje si staronový nástroj vlakvedoucího Lukáš Stružka.

Každý průvodčí bude mít vlastní kleště
Původně měly České dráhy pořídit 1700 kleští. Nakonec jich ale koupí zhruba 2800. „Předpokládalo se, že kleště si budou zaměstnanci předávat. Na základě zkušebního provozu bylo ale rozhodnuto, že každý zaměstnanec dostane své kleště. Od toho očekáváme zjednodušení evidence, ale také lepší péči zaměstnance o přidělenou pracovní pomůcku,“ dodává Šťáhlavský. 

V prvé řadě budou staronovou pomůckou vybaveny vlakové čety mezistátních vlaků, dále vlaků dálkových a pak vlaků regionálních.

Komentáře

Hlavní zprávy

Königsmühle. Do krajiny u zaniklé horské osady opět vstoupí land art

vydáno 5. srpna 2021  7:18

O víkendu se v krušnohorském Königsmühle uskuteční v Česku stále netradiční festival.  celý článek

Šotoušův sen? S foťákem jej pouštějí do zákulisí metra

vydáno 4. srpna 2021  18:45

Nápis „Vstup pro zaměstnance“ novináře Borise Koguta nezastavil v pražských, pařížských, vídeňských, moskevských ani lisabonských tunelech podzemní dráhy.  celý článek

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Vaše fotky z Prahy