metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
S úklidem pomáhají i křehké dívky.
Dalších 5 fotografií v galerii
S úklidem pomáhají i křehké dívky. | foto: Radlická 125

Dříve tu bydleli feťáci, brzy tu vyroste nový sportovní areál

22. července 2013  11:35 Marek Peška Metro.cz
Ještě před několika dny tu v hromadě odpadků bydleli bezdomovci, svůj azyl tu měli narkomani. Polorozpadlý dům u křižovatky na Knížecí se mění k nepoznání. Parta mladých nadšenců do sportu tu buduje nový areál.

Lukáš Žďárský a Jakub Zajíc, dva mladí sportovní šílenci nikdy neměli žádné ambice mít svoji vlastní tělocvičnu. Jenže Lukáš, který bydlí u Nikolajky, chodil kolem šedé barabizny u křižovatky Na Knížecí. Zjistil majitele domu a od něj dostal zelenou.

Pomáhají jim i úplně cizí lidé

Obývák předchozích obyvatel domu.

Obývák předchozích obyvatel domu.

Co se tady děje? Vzniká tu nové sportovní centrum.

Co se tady děje? Vzniká tu nové sportovní centrum.

Z hnusu luxus

  • Smíchov bude mít nové sportovní centrum.
  • Vzniká v domě a jeho okolí, který ještě před několika dny obývali narkomani.
  • Sportovní areál u křižovatky na Knížecí, na Radlické 125 se poprvé otevře v září.
  • Více informací najdete na facebook.com/Radlicka125

Ještě než kluci natáhli montérky, sehnali kolečka a začali budovat, museli odsud s policií vyhnat bezdomovce a narkomany. Nebyla to ale žádná divočárna. "Postupně jsme obyvatele domu upozorňovali, co se tam chystá, aby to pro ně nebyl takový šok a měli čas se přesunout jinam," popisuje šestadvacetiletý account director jedné internetové firmy Lukáš.

"Spontánně se k nám přidávají přátelé a dokonce i úplně cizí kolemjdoucí," usmívá se Lukáš, který už několik týdnů ve volném čase vyváží odpadky a veškerý "majetek" původních obyvatel nashromážděný za posledních několik let. Nyní se chystají zbourat zadní část haly, kde vzniknou šatny, sprchy a další sociální zařízení. Rekonstrukcí projde střecha, trámy, omítka uvnitř i venku. Hledají také alternativní cesty, jak rekonstrukci udělat, aby vše bylo bezpečné a čisté a přitom si ten prostor zachovalo duši.

Než vše půjde k zemi, bude tu nové sportovní centrum

Z barabizny se už v září stane sportovní centrum.

Z barabizny se už v září stane sportovní centrum.

Nejdřív museli uklidit hromady odpadků.

Nejdřív museli uklidit hromady odpadků.

Jejich sportovní projekt Radlická 125 tu určitě nebude stát věčně. Dům totiž stojí na místě, kde by v budoucnu měla vzniknout nová část Smíchova. "Nájem máme na dva roky. Doba nájmu se ale bude odvíjet hlavně od situace v celém areálu Českých drah, než se rozhýbe plánovaná výstavba. Naše sportoviště pak půjde k zemi," počítá s budoucností Lukáš.

A co tam chtějí mladí sportovci postavit? Bude tam tělocvičnu ve stylu crossfit, takže žádné obyčejné fitko s těžkými stroji, svůj prostor tu dostanou bojové sporty, z výtahové šachty vznikne horolezecká stěna, ve sklepě pak postaví zenovou místnost, kde se bude cvičit joga. "Chceme vytvořit místo, kde se budou setkávat lidé při různých sportech, kde si každý najde svou aktivitu i motivaci k tomu něco dělat,“ doplňuje. Pokud se podaří sehnat dostatek písku, chtějí vedle domu otevřít také beach volleyballové hřiště a další venkovní sportovní aktivity.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám