metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Další 1 fotografie v galerii
Držák | foto: Mastyc

Dříve vydělávali na odpůrcích mastných tyčí, teď na koronaviru

  11:23
Speciální držáky jdou během epidemie na dračku.

Kvůli zamezení šíření koronaviru mezi Pražany nechává dopravní podnik již několik týdnů v prostředcích hromadné dopravy v každé zastávce otevírat všechny dveře. Tomu, že cestující již nemusí mačkat tlačítka a má se tak zabránit zbytečnému přenosu bakterií, se od té doby vysmívá nejeden obyvatel metropole. Každý přece ví, že pokud v autobusu, metru či tramvaji při jízdě stojí, většinou ji nelze absolvovat bez pádu, nedrží-li se cestující tyče často pokryté bakteriemi či viry. Na tomto faktu se rozhodli vydělat také výrobci nezvyklých zdravotních pomůcek. 

„Bojíte se dotknout madla v městských hromadných prostředcích? Víte, že tyče v MHD patří mezi nejrizikovější místa nemocí přenášených dotykem? Proto je tu Mastyc – hygienická rukojeť z antimikrobiálního materiálu do MHD,“ zní reklamní text na webu firmy odkazující svým názvem na někdy mastnotou pokryté tyče. 

Deník Metro oslovil pracovnici firmy Denisu Binjošovou. Podle ní nejde o žádný rychlokvašený výrobek vytažený z klobouku v době pandemie, ale o pomůcku, za kterou stojí léta vývoje. „Nápad vznikl u našeho kamaráda před třemi lety při jízdě MHD. Od té doby po dva roky probíhal vývoj jak po stránce použitého materiálu, tak po stránce tvarové. Nakonec vyhrála varianta používat antibakteriální přísady, pro odbourání veškerých možných bakterií. Je to stejný materiál, který se používá pro lékařské vybavení,“ vysvětluje Binjošová. Zároveň však přiznává, že pandemie jejímu podnikání přišla náramně vhod. Jedna barevná rukojeť, s jejíž pomocí nedochází k přímému kontaktu s tyčemi, přitom stojí dvě stě korun. 

Držák

„V době koronaviru jsou samozřejmě odběry mnohem vyšší, není mnoho jiných možností, jak se chránit – ať už při jízdě v MHD, tak zároveň například při držení nákupního košíku,“ míní Denisa Binjošová. 

Podle některých odborníků přežijí na tyčích v MHD koronaviry až několik dní. Respektive by přežily, kdyby je podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zaměstnanci v těchto dnech důsledně nemyli a nedezinfikovali ozonem. Nakupovat rukojeti podle ní není rozhodně nutné. „Zda něco takového využívat, je na každém cestujícím. Pokud se zařízení rozhodnou od daných výrobců zakoupit, je to jejich volba,“ doplňuje Řehková. 

K rukojetím se vyjádřil i mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal. „Cokoli, co pomůže eliminovat riziko přenosu nákazy, může být užitečné. A to platí i pro dobu před nouzovým stavem způsobeným koronavirovou pandemií. Zároveň ale zdůrazňujeme, že stále probíhá intenzivní čištění a dezinfekce interiérů, což samo o sobě velmi výrazně snižuje zdravotní riziko při cestování,“ uzavírá Drápal. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy