metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Neděle, 1. srpna 2021. Svátek má Oskar.

Další 1 fotografie v galerii
Držák | foto: Mastyc

Dříve vydělávali na odpůrcích mastných tyčí, teď na koronaviru

  11:23
Speciální držáky jdou během epidemie na dračku.

Kvůli zamezení šíření koronaviru mezi Pražany nechává dopravní podnik již několik týdnů v prostředcích hromadné dopravy v každé zastávce otevírat všechny dveře. Tomu, že cestující již nemusí mačkat tlačítka a má se tak zabránit zbytečnému přenosu bakterií, se od té doby vysmívá nejeden obyvatel metropole. Každý přece ví, že pokud v autobusu, metru či tramvaji při jízdě stojí, většinou ji nelze absolvovat bez pádu, nedrží-li se cestující tyče často pokryté bakteriemi či viry. Na tomto faktu se rozhodli vydělat také výrobci nezvyklých zdravotních pomůcek. 

„Bojíte se dotknout madla v městských hromadných prostředcích? Víte, že tyče v MHD patří mezi nejrizikovější místa nemocí přenášených dotykem? Proto je tu Mastyc – hygienická rukojeť z antimikrobiálního materiálu do MHD,“ zní reklamní text na webu firmy odkazující svým názvem na někdy mastnotou pokryté tyče. 

Deník Metro oslovil pracovnici firmy Denisu Binjošovou. Podle ní nejde o žádný rychlokvašený výrobek vytažený z klobouku v době pandemie, ale o pomůcku, za kterou stojí léta vývoje. „Nápad vznikl u našeho kamaráda před třemi lety při jízdě MHD. Od té doby po dva roky probíhal vývoj jak po stránce použitého materiálu, tak po stránce tvarové. Nakonec vyhrála varianta používat antibakteriální přísady, pro odbourání veškerých možných bakterií. Je to stejný materiál, který se používá pro lékařské vybavení,“ vysvětluje Binjošová. Zároveň však přiznává, že pandemie jejímu podnikání přišla náramně vhod. Jedna barevná rukojeť, s jejíž pomocí nedochází k přímému kontaktu s tyčemi, přitom stojí dvě stě korun. 

Držák

„V době koronaviru jsou samozřejmě odběry mnohem vyšší, není mnoho jiných možností, jak se chránit – ať už při jízdě v MHD, tak zároveň například při držení nákupního košíku,“ míní Denisa Binjošová. 

Podle některých odborníků přežijí na tyčích v MHD koronaviry až několik dní. Respektive by přežily, kdyby je podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zaměstnanci v těchto dnech důsledně nemyli a nedezinfikovali ozonem. Nakupovat rukojeti podle ní není rozhodně nutné. „Zda něco takového využívat, je na každém cestujícím. Pokud se zařízení rozhodnou od daných výrobců zakoupit, je to jejich volba,“ doplňuje Řehková. 

K rukojetím se vyjádřil i mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal. „Cokoli, co pomůže eliminovat riziko přenosu nákazy, může být užitečné. A to platí i pro dobu před nouzovým stavem způsobeným koronavirovou pandemií. Zároveň ale zdůrazňujeme, že stále probíhá intenzivní čištění a dezinfekce interiérů, což samo o sobě velmi výrazně snižuje zdravotní riziko při cestování,“ uzavírá Drápal. 

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy