metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Pokousaná kachna | foto: ZZS HMP

Držte si své psy zkrátka, prosí pražská záchranná stanice. Kachna útok nepřežila

  8:04
Další ztráta pražské fauny. Ve Stromovce uhynula letos první pokousaná kachna. Řádění některých „mazlíčků“ je horší než kůrovec. A apel na jejich majitele je házením hrachu na zeď.

Královská obora se v posledních letech stala synonymem pro místo, kde pes pokouše nějakého vodního ptáka. Letos tomu není jinak. Zvířecí záchranáři zveřejnili fotografii kachny, která uhynula kvůli psímu kousnutí.

„Pro ptáky začíná nejnáročnější období v roce. Hnízdí a pečují o mláďata. Například ve Stromovce, ale nejen tam už můžeme pozorovat kachní rodinky nebo labutě a lysky sedící na vejcích. Prosíme, buďte při venčení psů k těmto ptačím rodičům ohleduplní. Jsou nyní nejvíce zranitelní,“ žádají pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

O tom, že se opeřencům nevyplácí, když se kolem producírují psi bez náhubku či vodítka, deník Metro několikrát informoval. Množství známých případů v minulosti záchranáři zaznamenávali také kolem Vltavy či u břehů Rokytky. „Nepouštějte své psy z vodítek, pokud vás bezpečně neposlouchají. Mláďata nejsou schopna ulétnout a jsou pro psa snadnou kořistí,“ dodává mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

V metropoli je evidováno kolem sto tisíc psů. Vyhlášku, která by například v parcích či podél řek nařizovala mít povinné náhubky, však Praha nemá. Psí vyhlášku, která by jasná pravidla stanovovala, mají v Česku přitom téměř všechna města. Pražští radní její poslední návrh smetli ze stolu začátkem roku 2018. Důvodem byl odmítavý postoj radnic i soukromých vlastníků pozemků.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek