metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Takhle to na výsadbách vypadalo loni. | foto: LHMP

Dub, buk či jedli. Sázejte sazeničky malých stromů ve Kbelích a slavte třicetiny

  6:28
U příležitosti Dne stromů pořádají Lesy hlavního města Prahy tradiční kolektivní výsadbu.

Pokud chcete alespoň jednou v životě zasadit strom, a nemáte úplně kde, zaskočte v sobotu do lesoparku Letňany. „Každoročně na jaře a na podzim vysazujeme v pražských lesích i na prázdných plochách určených k zalesnění desetitisíce nových stromků. Přidejte se k nám teď na podzim i vy a pomozte nám s výsadbou lesních sazeniček, z nichž jednou vyroste nová generace lesa,“ říká mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, zvou Lesy na tradiční společné sázení stromků. „To se uskuteční v sobotu 22. října od 10 do 16 hodin, tentokrát v lesoparku Letňany,“ zve čtenáře deníku Metro Fišerová. Sazenice se budou doplňovat do už založené oplocenky ve východní, kbelské části lesoparku. Ta se podle Fišerové nachází kousíček od Ledečské ulice. Nářadí i instrukce budou účastníkům k dispozici na místě.

„Letošní akce bude navíc ještě trochu speciální, protože v lesoparku bychom spolu s vámi rádi také oslavili naše třicáté narozeniny. Naše organizace začala fungovat na podzim roku 1992, takže letos slaví třicet let své existence. Let, během nichž se naši lidé snažili a snaží dělat vše pro to, aby byla pražská příroda pořád tak krásná, bohatá a plná zeleně. A téma oslavy se v našem případě vyloženě nabízí,“ míní Fišerová.

Na památku výročí vysadí zaměstnanci Lesů v letňanském lesoparku kromě mnoha malých sazeniček také jeden vzrostlý pamětní strom, který má časem poskytnout stín všem návštěvníkům. „Jeho slavnostní výsadbu zahájíme v jedenáct hodin, na dohled od oplocenky, kde se bude sázet během celého dne, a budeme rádi, když také přijdete,“ doplňuje Fišerová.

Loni kolektivní výsadba pod hlavičkou Lesů probíhala v Kunratickém lese. Společnými silami zde tehdy Pražané a zaměstnanci Lesů osazovali duby, buky, lípy či jedle. „Sazenice těchto dřevin v Kunratickém lese zůstaly po smrcích napadených kůrovcem,“ uzavírá pro deník Metro Fišerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek