metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Socha rytíře od Ladislava Šalouna na nároží Nové radnice. | foto: Raymond JohnstonMetro.cz

Duchové v Praze dostali interaktivní mapu

  6:15
Za dob krále Jana Lucemburského se Prahou potloukala řada žoldáků. Mezi nimi byl jeden, který nechodil jinak než v černé zbroji. Tento rytíř miloval dceru zbrojíře. Ze žárlivosti ji ale zabil. Za trest se pak proměnil v kámen.

Tato hrůzostrašná legenda se váže k soše rytíře od Ladislava Šalouna, která byla krátce před začátkem první světové války vztyčena na rohu Mariánského náměstí a Platnéřské ulice a je součástí výzdoby Nové radnice. O osudu černého rytíře si nyní můžete přečíst také v nové interaktivní mapě, kterou vytvořil Raymond Johnston pro Baba Studio. Tato irská společnost vytváří tarotové karty (snímky s legendami) a pořádá po Praze vyjížďky zaměřené na kouzla a pověsti.

„Žiji v Praze více než dvacet let a zjistil jsem, že téměř každá budova má svůj příběh. Začal jsem tyto legendy studovat a pokoušel jsem se je nějak uspořádat. Mapa se zdála jako nejlepší způsob, jak to udělat,“ říká Raymond Johnston.

Toho pražské pověsti natolik zaujaly, že je začal studovat. „Je fascinující, že díky legendám je možné vysledovat celou historii Prahy. A to už od kněžny Libuše až po druhou světovou válku,“ říká Johnston, který o hlavním městě také píše články.

Mapu, na níž člověk najde 135 legend a pověstí, je možné spustit také na chytrých telefonech.

Používat ji však bude nejspíš jen ti, kdo zvládají angličtinu. Proč je mapa jen v tomto jazyku? Důvod je jednoduchý. Baba Studio má převážně anglicky mluvící zákazníky.

Alchymisté a spol.

  • Kromě duchů nová mapa ukazuje také místa spojená s některými alchymisty a modernějšími praktikami esoterického umění.
  • Body na mapě jsou zabarveny podle toho, kolikrát se zmiňovaná legenda objevila v nějaké literatuře. Často zmiňované pověsti jsou žluté, ty méně známé modré.
  • Mapu najdete na webu: magicbohemia.com

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy