metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav
Socha rytíře od Ladislava Šalouna na nároží Nové radnice. | foto: Raymond JohnstonMetro.cz

Duchové v Praze dostali interaktivní mapu

  6:15
Za dob krále Jana Lucemburského se Prahou potloukala řada žoldáků. Mezi nimi byl jeden, který nechodil jinak než v černé zbroji. Tento rytíř miloval dceru zbrojíře. Ze žárlivosti ji ale zabil. Za trest se pak proměnil v kámen.

Tato hrůzostrašná legenda se váže k soše rytíře od Ladislava Šalouna, která byla krátce před začátkem první světové války vztyčena na rohu Mariánského náměstí a Platnéřské ulice a je součástí výzdoby Nové radnice. O osudu černého rytíře si nyní můžete přečíst také v nové interaktivní mapě, kterou vytvořil Raymond Johnston pro Baba Studio. Tato irská společnost vytváří tarotové karty (snímky s legendami) a pořádá po Praze vyjížďky zaměřené na kouzla a pověsti.

„Žiji v Praze více než dvacet let a zjistil jsem, že téměř každá budova má svůj příběh. Začal jsem tyto legendy studovat a pokoušel jsem se je nějak uspořádat. Mapa se zdála jako nejlepší způsob, jak to udělat,“ říká Raymond Johnston.

Toho pražské pověsti natolik zaujaly, že je začal studovat. „Je fascinující, že díky legendám je možné vysledovat celou historii Prahy. A to už od kněžny Libuše až po druhou světovou válku,“ říká Johnston, který o hlavním městě také píše články.

Mapu, na níž člověk najde 135 legend a pověstí, je možné spustit také na chytrých telefonech.

Používat ji však bude nejspíš jen ti, kdo zvládají angličtinu. Proč je mapa jen v tomto jazyku? Důvod je jednoduchý. Baba Studio má převážně anglicky mluvící zákazníky.

Alchymisté a spol.

  • Kromě duchů nová mapa ukazuje také místa spojená s některými alchymisty a modernějšími praktikami esoterického umění.
  • Body na mapě jsou zabarveny podle toho, kolikrát se zmiňovaná legenda objevila v nějaké literatuře. Často zmiňované pověsti jsou žluté, ty méně známé modré.
  • Mapu najdete na webu: magicbohemia.com

Komentáře

Hlavní zprávy

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek