metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Socha rytíře od Ladislava Šalouna na nároží Nové radnice. | foto: Raymond JohnstonMetro.cz

Duchové v Praze dostali interaktivní mapu

  6:15
Za dob krále Jana Lucemburského se Prahou potloukala řada žoldáků. Mezi nimi byl jeden, který nechodil jinak než v černé zbroji. Tento rytíř miloval dceru zbrojíře. Ze žárlivosti ji ale zabil. Za trest se pak proměnil v kámen.

Tato hrůzostrašná legenda se váže k soše rytíře od Ladislava Šalouna, která byla krátce před začátkem první světové války vztyčena na rohu Mariánského náměstí a Platnéřské ulice a je součástí výzdoby Nové radnice. O osudu černého rytíře si nyní můžete přečíst také v nové interaktivní mapě, kterou vytvořil Raymond Johnston pro Baba Studio. Tato irská společnost vytváří tarotové karty (snímky s legendami) a pořádá po Praze vyjížďky zaměřené na kouzla a pověsti.

„Žiji v Praze více než dvacet let a zjistil jsem, že téměř každá budova má svůj příběh. Začal jsem tyto legendy studovat a pokoušel jsem se je nějak uspořádat. Mapa se zdála jako nejlepší způsob, jak to udělat,“ říká Raymond Johnston.

Toho pražské pověsti natolik zaujaly, že je začal studovat. „Je fascinující, že díky legendám je možné vysledovat celou historii Prahy. A to už od kněžny Libuše až po druhou světovou válku,“ říká Johnston, který o hlavním městě také píše články.

Mapu, na níž člověk najde 135 legend a pověstí, je možné spustit také na chytrých telefonech.

Používat ji však bude nejspíš jen ti, kdo zvládají angličtinu. Proč je mapa jen v tomto jazyku? Důvod je jednoduchý. Baba Studio má převážně anglicky mluvící zákazníky.

Alchymisté a spol.

  • Kromě duchů nová mapa ukazuje také místa spojená s některými alchymisty a modernějšími praktikami esoterického umění.
  • Body na mapě jsou zabarveny podle toho, kolikrát se zmiňovaná legenda objevila v nějaké literatuře. Často zmiňované pověsti jsou žluté, ty méně známé modré.
  • Mapu najdete na webu: magicbohemia.com

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek