metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin
Ilustrační snímek | foto: Hynek GlosMAFRA

Duel: Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Deník Metro položil vaše otázky

  5:55
Kandidáti na post českého prezidenta odpovídali na otázky čtenářů deníku Metro.

Před druhým kolem volby jsme oslovili oba vítěze prvního kola, aby zodpověděli otázky, které nám pošlou čtenáři Metra. Z těch, které do redakce dorazily, jsme vyřadili urážky a dotazy na příliš konkrétní a odborné záležitosti, stížnosti a podobně. Osm otázek je totožných pro oba uchazeče, můžete porovnat, jak se s nimi rivalové v souboji o Hrad vypořádali. Devátá otázka je individuální na každého z obou kandidátů. Dotazovaní odpovídají v abecedním pořadí.

1. Kterou vlastnost svého soupeře byste chtěl mít, je-li podle vás taková, a proč? V čem ho naopak předčíte? (Petr Hájek)

Jiří Drahoš: Kdysi jsem si říkal, ten člověk ale má paměť, jak přesně cituje různé výroky. Po čase mi ale došlo, že se hodně opakuje a zase tolik jich není. V čem ho předčím: určitě mám blíže k obyčejným lidem, Miloš Zeman o nich vůbec nic neví.

Miloš Zeman: Byl bych velmi rád, aby se můj soupeř nebál názorových duelů. Nic více.

2. Jak si představujete spolupráci se současným premiérem Andrejem Babišem? (Martin Ponikelský)

Jiří Drahoš: To je hodně předčasná otázka. Je to jistě silný hráč, ale já rozhodně nejsem žádné ořezávátko. Takoví se u nás na Jablunkovsku ani nerodí. V každém případě bych jako prezident kvůli nikomu nikdy neohýbal ústavu a nepřizpůsoboval bych se zájmům žádné jiné osoby ani skupiny. Vždy bych jednal v zájmu všech lidí.

Miloš Zeman: Je to vítěz voleb. To říká vše,

3. Přijal byste euro a imigranty? (Tomáš Prejza)

Jiří Drahoš: Vidíte, to jsou hned dvě témata, kde mi protivníkovi rádcové podsouvají názory, které si sami vymysleli. Ohledně eura zdůrazňuji, že lidé mají právo znát všechny výhody a nevýhody. To znamená vést věcnou debatu bez předsudků, bez strašení takovými nesmysly, že euro sníží důchody nebo naopak, že to je poslední schod do ráje. Pokud jde o migranty: My, Česká republika, musíme rozhodovat o tom, koho na svém území bude chtít přijmout. Musíme chránit nejen náš stát, ale celou Evropu před nekontrolovaným přílivem zejména ekonomických migrantů. Na tomhle příkladu je vidět zoufalost poradců Miloše Zemana – nic na mě nemají, takže pustě lžou. Naštěstí většina lidí už tuhle hru prokoukla a vidí, jak to je. Každá mafie se vždy drží zuby nehty svého Palerma.

Miloš Zeman: Euro až po odchodu Řecka. A imigranty? Ne!

4. Mohou čeští občané v zahraničí počítat s Vaším zastáním, pokud se dostanou do nesnází oni nebo jejich děti? Například paní Michaláková a její synové? (Jitka Fialová)

Jiří Drahoš: Nejen občané v zahraničí, já chci být opravdovým ochráncem českých národních zájmů, ne tak elitářským, jako je pan Zeman, který o tom rád mluví, ale skutek utek. Kauzu paní Michalákové znám pouze z médií, tu nemohu podrobněji komentovat.

Miloš Zeman: Mohou. Jsem český prezident. A nebojím se. Nejsem Hácha.

5. Zvládnete případný pětiletý mandát fyzicky? (Alena Kowařičová)

Jiří Drahoš: Já určitě ano.

Miloš Zeman: Ano, ačkoliv se mnozí snaží tvrdit opak.

6. S kým vašich nejbližších spolupracovníků si tykáte a s kým si vykáte? (Petra@Petra)

Jiří Drahoš: Pokud máte na mysli můj volební štáb, v něm si se všemi kolegy vykám. Tykám si se svou ženou Evou – ona je teď v kampani tak trochu spolupracovnice. V Akademii si tykám například se spolupracovníky z Akademické rady, také se svými předchůdci ve funkci předsedy.

Miloš Zeman: S nejbližšími přáteli. Mají své chyby, ale proto je mám rád.

7. Kdo konkrétní vás v období prezidentské kampaně, nebo za celé období prezidentské kampaně nejvíc zklamal a kdo nejvíc potěšil? (marionetta@lucy)

Jiří Drahoš: Jiří Drahoš: Celý poslední rok je vlastně jedna velká kampaň, takže řeknu jen příklady, nevedu si ale žádný žebříček. Zklamala mě některá média za šíření nepravd o mně, také Miloš Zeman za to, že se neúčastnil diskusí před prvním kolem voleb. Potěšila mě moje manželka, která je mi v kampani velkou oporou i pomocníkem. A také všichni bývalí protikandidáti, kteří mi po prvním kole vyslovili podporu. Jsem za to velice vděčný.

Miloš Zeman: Kdo mě potěšil? Lidé. Na náměstích. Děkuji jim.

8. Co pěkného nebo zajímavého jste v poslední době přečetl? (Filip Novotný)

Jiří Drahoš: Teď toho opravdu moc nenačtu, pokud ano, vracím se ke starším láskám – například ke hrám divadla Járy Cimrmana. Mimochodem skvělá inspirace do volební kampaně. Cimrman byl opravdu geniální!

Miloš Zeman: Nedávno jsem obdržel dárek od britského ministra zahraničí. Churchillovy paměti.

Komu ze zahraničí, kromě Zdeňka Bakaly, jste se upsal? (Pavel Roháček)

Jiří Drahoš:  Kdo vám řekl takový nesmysl, že jsem se upsal panu Bakalovi? Je to naprostá hloupost a já spoléhám na to, že čtenáři takovým bludům neuvěří. Neupsal jsem se nikomu ani tady, ani v zahraničí. Tohle všechno na mě vymýšlejí ti povedení hradní rádcové.

Budete pokračovat v hledání článku Ferdinanda Peroutky? (Lukáš Rouček)

Miloš Zeman:  Nebudu. A co považuji za důležité, už nikdy se nesmí opakovat druhá republika.

Jak to vidím já

Sprostota

Překvapuje mne nenávist, až sprostota mužské části diskutujících na internetu vůči „prvním dámám“, ať již těch možných, nebo té úřadující. Dlaždiči jsou ve srovnání se slovníkem určité části mužů této země absolventi vyšší dívčí. S několika manželkami kandidátů jsem v průběhu kampaně mluvil a také ony se o útocích často zmiňovaly. To, co vypadávalo mužům z pera, má dost daleko ke gentlemanství. Jednomu z kamarádů, bratrovi známé zpěvačky, jsem položil otázku, jestli by to dotyčné řekl do očí. Napsal, že by s tím neměl problém. Přiznávám, že jsem si to zkusil představit a myslím, že i­ on by nakonec ztratil odvahu. Ale možná taky ne. Tak jsem poprvé použil tlačítko, které umožňuje „přítele“ ze seznamu vymazat. Pavel Hrabica

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek