metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Čtvrtek 1. června 2023. Svátek má Laura

Dalších 8 fotografií v galerii
Autorka článku v šachtě provází. | foto: ArchivMetro.cz

Důlní bagr většinou ovládají drobné dívky. Šachta na Berounsku nabízí i další zajímavosti

  5:18
Průvodkyní v Chrustenické šachtě na Berounsku je také naše externí redaktorka. Nahlédnout s ní přímo do dolu můžete také v článku deníku Metro.

Zhruba 45 kilometrů chodeb, 84 pater, hloubka 426 metrů, 8 milionů tun železné rudy. Tato čísla spojují jeden z největších a ve své době nejvýznamnějších dolů Barrandienu, a to Chrustenickou šachtu nedaleko Berouna. Nyní jsou tato čísla trochu jiná. Kilometr dlouhá trasa, šedesátiminutová exkurze, 15 nadšených průvodců a jeden zapálený správce.

Chrustenická šachta

  • Důl se nachází u Loděnice a cesta k němu není vůbec složitá.
  • Vlakem ze smíchovského nádraží nebo z Berouna dojedete do Loděnice. Od nádraží už je to jen kilometr cesty.
  • Další možností je autobus ze Zličína, Nových Butovic, Vypichu či z Berouna do zastávky Loděnice, Pod Lanovkou. Odtud stačí vyjít kopeček a jste na místě.
  • Do podzemního světa můžete vyrazit o kterémkoli víkendu či svátku od července do září.
  • Prohlídky jsou od 10 do 15 hodin, popřípadě mimo tuto dobu po předchozí telefonické domluvě na čísle 606 885 595.

„Nejvíce se mi líbila jízda vláčkem.“ „Vlak byl super!“„Jízda vlakem mohla být delší.“ Tak zněly věty, které jsem si přečetla v knize návštěv po své poslední prohlídce. Od loňska jsem totiž součástí místního důlního kolektivu, kde průvodcuji.„Příběh dolu začal v roce 1861, kdy Jan Váňa nechal vyrazit do vrchu Blejskava tři průzkumné štoly. Těžit se ale začalo až v roce 1907, když přišlo 28 horníků vyčistit štolu tři a razit chodby do vyšších pater. Těžba pokračovala do roku 1965. V roce 1997 jsme zde zřídili muzeum,“ říká správce dolu Miroslav Dobrý. Při návštěvě dolu neuvidíte jen díru v zemi a pár exponátů. Můžete tu spatřit i funkční vzduchovou vrtačku na vzduchovém teleskopickém sloupu. S ní dokázali v době provozu vyrazit až sto metrů měsíčně. Další technikou, jež návštěvníky vždy zaujme, je vzduchový nakladač – důlní bagr. Tyto stroje většinou ovládají drobné dívky, které v kolektivu průvodců převažují. Zážitek z bagrování díky tomu dosahuje zcela jiné úrovně. „Milovníci adrenalinu ocení fárání po osmimetrových žebřících. Celá prohlídka je zakončena jízdou důlním vláčkem, kterou si nejvíce užívají děti,“ dodává Dobrý.

Někdy se nám při práci nedaří tak, jak by mělo. Jednou jsem vykolejila důlní bagr. Návštěvníci jsou ale chápaví, dokonce o nás mívají strach. „Nestalo se vám nic? Jste v pořádku?“ ptali se mě starostlivě a netrápilo je, že neviděli dokonalou nakládku. Někteří přidali i smutný příběh. „Také jsem dělal v dole. Můj kolega s bagrem vykolejil, ten ho zavalil a rozdrtil mu pánev. Skončil na vozíčku,“ vzpomínal bývalý horník. Většinou se ale všichni nad takovou situaci povznesou a prohlídka může pokračovat dál.

Exkurze bývají příjemné, plné debat a dotazů. Žádná otázka nás nerozhází. Pokud zrovna neznáme odpověď, po prohlídce dotaz zodpoví správce Dobrý. Je to usměvavý a příjemný chlapík, jenž důl a všechny, kteří s ním mají co společného, nosí v srdci. Někdy je možné zde narazit na speciální prohlídky. Jedná se o takzvaný oživlý důl. Dobrovolníci předstírají, že je důl stále v provozu. Taková akce není nikdy stejná. Vše se dělá na základě improvizace.

Šachta není příliš známá, ale úplně skrytá před světem není. „Poslali nás sem z Národního technického muzea. Prý tu jsou zajímavé exponáty. Hodně šachtu vychvalovali,“ svěřil se jeden z nadšenců, který přišel důl prozkoumat. „Byli jsme v Solvayových lomech, odtamtud nás sem poslali. Doteď jsme o dole v Chrustenicích nevěděli, byla to škoda,“ sdělil jeden z návštěvníků. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers ovládli šlágr Snapbacks ligy na Bazalech

vydáno 1. června 2023

8. kolo Snapbacks ligy amerického fotbalu proti sobě svedlo oba vedoucí týmy skupin. ISMM Ostrava Steelers na Bazalech vyzvali Vysočinu Gladiators. Dlouho...  celý článek