metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Autorka článku v šachtě provází.
Dalších 8 fotografií v galerii
Autorka článku v šachtě provází. | foto: ArchivMetro.cz

Důlní bagr většinou ovládají drobné dívky. Šachta na Berounsku nabízí i další zajímavosti

17. července 2020  5:18 ANEŽKA VONDRÁKOVÁ
Průvodkyní v Chrustenické šachtě na Berounsku je také naše externí redaktorka. Nahlédnout s ní přímo do dolu můžete také v článku deníku Metro.

Zhruba 45 kilometrů chodeb, 84 pater, hloubka 426 metrů, 8 milionů tun železné rudy. Tato čísla spojují jeden z největších a ve své době nejvýznamnějších dolů Barrandienu, a to Chrustenickou šachtu nedaleko Berouna. Nyní jsou tato čísla trochu jiná. Kilometr dlouhá trasa, šedesátiminutová exkurze, 15 nadšených průvodců a jeden zapálený správce.

Chrustenická šachta

  • Důl se nachází u Loděnice a cesta k němu není vůbec složitá.
  • Vlakem ze smíchovského nádraží nebo z Berouna dojedete do Loděnice. Od nádraží už je to jen kilometr cesty.
  • Další možností je autobus ze Zličína, Nových Butovic, Vypichu či z Berouna do zastávky Loděnice, Pod Lanovkou. Odtud stačí vyjít kopeček a jste na místě.
  • Do podzemního světa můžete vyrazit o kterémkoli víkendu či svátku od července do září.
  • Prohlídky jsou od 10 do 15 hodin, popřípadě mimo tuto dobu po předchozí telefonické domluvě na čísle 606 885 595.

„Nejvíce se mi líbila jízda vláčkem.“ „Vlak byl super!“„Jízda vlakem mohla být delší.“ Tak zněly věty, které jsem si přečetla v knize návštěv po své poslední prohlídce. Od loňska jsem totiž součástí místního důlního kolektivu, kde průvodcuji.„Příběh dolu začal v roce 1861, kdy Jan Váňa nechal vyrazit do vrchu Blejskava tři průzkumné štoly. Těžit se ale začalo až v roce 1907, když přišlo 28 horníků vyčistit štolu tři a razit chodby do vyšších pater. Těžba pokračovala do roku 1965. V roce 1997 jsme zde zřídili muzeum,“ říká správce dolu Miroslav Dobrý. Při návštěvě dolu neuvidíte jen díru v zemi a pár exponátů. Můžete tu spatřit i funkční vzduchovou vrtačku na vzduchovém teleskopickém sloupu. S ní dokázali v době provozu vyrazit až sto metrů měsíčně. Další technikou, jež návštěvníky vždy zaujme, je vzduchový nakladač – důlní bagr. Tyto stroje většinou ovládají drobné dívky, které v kolektivu průvodců převažují. Zážitek z bagrování díky tomu dosahuje zcela jiné úrovně. „Milovníci adrenalinu ocení fárání po osmimetrových žebřících. Celá prohlídka je zakončena jízdou důlním vláčkem, kterou si nejvíce užívají děti,“ dodává Dobrý.

Někdy se nám při práci nedaří tak, jak by mělo. Jednou jsem vykolejila důlní bagr. Návštěvníci jsou ale chápaví, dokonce o nás mívají strach. „Nestalo se vám nic? Jste v pořádku?“ ptali se mě starostlivě a netrápilo je, že neviděli dokonalou nakládku. Někteří přidali i smutný příběh. „Také jsem dělal v dole. Můj kolega s bagrem vykolejil, ten ho zavalil a rozdrtil mu pánev. Skončil na vozíčku,“ vzpomínal bývalý horník. Většinou se ale všichni nad takovou situaci povznesou a prohlídka může pokračovat dál.

Fotogalerie

Exkurze bývají příjemné, plné debat a dotazů. Žádná otázka nás nerozhází. Pokud zrovna neznáme odpověď, po prohlídce dotaz zodpoví správce Dobrý. Je to usměvavý a příjemný chlapík, jenž důl a všechny, kteří s ním mají co společného, nosí v srdci. Někdy je možné zde narazit na speciální prohlídky. Jedná se o takzvaný oživlý důl. Dobrovolníci předstírají, že je důl stále v provozu. Taková akce není nikdy stejná. Vše se dělá na základě improvizace.

Šachta není příliš známá, ale úplně skrytá před světem není. „Poslali nás sem z Národního technického muzea. Prý tu jsou zajímavé exponáty. Hodně šachtu vychvalovali,“ svěřil se jeden z nadšenců, který přišel důl prozkoumat. „Byli jsme v Solvayových lomech, odtamtud nás sem poslali. Doteď jsme o dole v Chrustenicích nevěděli, byla to škoda,“ sdělil jeden z návštěvníků. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám