metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita
Pavel Podruh u vysněného soběstačného obydlí | foto: Metro.cz

Dům, který nepotřebuje cizí energii, musí být trochu hloupý

  13:02
Jak se zbavit energošmejdů? Postavte si soběstačný dům, který si sám vyrobí elektřinu.

Představa obydlí, jež není závislé na vnější dodávce energií, láká stále víc. Mnohé ale odrazuje, a to nejen kvůli ceně. Obávají se, že jim energeticky soběstačný dům neposkytne stejné pohodlí jako ten, který má klasické připojení na elektřinu a teplo. Tyhle obavy postavil Pavel Podruh na hlavu.

Kousek od Českého Krumlova, kde žije, letos dokončuje Český soběstačný dům. „Nechtěl jsem, aby byli obyvatelé takového projektu odkázáni třeba na to, že pračku pustí, jen když bude sálat slunce, večer si přisvítí petrolejkou,“ vysvětluje Pavel svůj přístup k filozofii energetické soběstačnosti. Projekt se zrodil už před čtyřmi lety, postupně se z něho stala i firma, která organizuje soutěž pro studenty architektury a stavebnictví. Ti tak mají možnost přispívat svými nápady i k tomu, jak bude nakonec dům na okraji lesa, mimo všechna obydlí a inženýrské sítě, fungovat.

Dům jako elektrárna

Sluneční energie ze 48 panelů utáhne ohřev domu, teplé vody a všechny spotřebiče včetně dobíjení čtyř elektromobilů. V případě nedostatku slunečního záření může elektřinu vyrábět i peletkový kotel se Stirlingovým motorem. Vodu si bere dům z vlastní studny, využije dešťovku, odpadní vodu vyčistí čistička, a to i přírodní vsaková.

Elektrickou energii dodávají domu speciálně vyrobené sluneční panely, které Pavel naskládal na střechu tak, aby nebylo na první pohled možné poznat, že se jedná o solární plástve.Vypadají jako jednolitá střešní krytina. Přebytečnou energii ukládá dům do baterií, u nichž autor nápadu spolu s dalšími spolupracovníky dlouho vychytával obslužný software, aby se baterky dobíjely bez zbytečné zátěže a vydržely v co nejvyšší kapacitě možná až 25 let.

„Zjistil jsem také, že chytrý dům nemůže být zase až tak superchytrý,“ svěřuje se tvůrce domu. Původně mu ajťáci vymysleli software, který reguloval fungování všech spotřebičů i osvětlení. Jenže v případě zhroucení systému či chyby by byl závislý právě na konkrétních IT odbornících, kteří mohou být za pár let už na druhém konci světa, a každá oprava by navíc vyšla na hodně peněz. „Takže jsme nakonec dali prostor i budoucím obyvatelům domu, aby měli možnost upravovat vytápění, osvětlení či chod televize nebo pračky svým okamžitým potřebám.

Obyvatelný by měl být dům už letos na podzim. Pavel v něm ale zatím bydlet nebude. Má totiž dlouhý pořadník „zkušebních“ obyvatel. Jsou mezi nimi třeba dobrovolníci, kteří pomáhali při stavbě, a také lidé z firem, jež recipročně dodaly stavební materiál. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek