metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Další 1 fotografie v galerii
Květinový dům na Václavském náměstí | foto: Flow East

Dům na Václaváku může být zbourán. Ministryně jej odmítla prohlásit za památku

  9:38,  aktualizováno  10:02
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebude památkově chráněn. "Jde o konečné stanovisko," uvedla mluvčí Lenka Brandtová. Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, proti se několikrát demonstrovalo.

Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten se již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit.

24. března 2012

Ministerstvo nemůže chránit všechny budovy

Z konečného unesení ministryně vyplývá, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem především místních samospráv. "Kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala," píše se v unesení.

Magistrát už před časem záměr zbourat dům posvětil. Majitel "v dobré víře" počítal s uskutečněním projektu, nyní by tak mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To by podle Hanákové pro stát znamenalo "neúnosné riziko". Majitel domu, firma Flow East, už dříve avizoval, že by náhradu po státu skutečně požadoval. Flow East nyní může pokračovat ve svých plánech a požádat o demolici domu. Na stavebním úřadu Prahy 1 už vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Květinový dům bude stát miliardu korun

Firma vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun. Druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům.

Když byl v roce 2011 záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči. Opakovaně se před domem sešli demonstranti. Ministerstvo kultury loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Památkový odbor ministerstva konstatoval, že dům své kvality má, za památku ale dům neprohlásil, protože "důsledky závažných právních vad" stanoviska pražských památkářů nemá "hojit nadhodnocení kvalit předmětného domu".

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek