metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 3 fotografie v galerii
Dům, který má být zbourán, stojí na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: ČTK

Dům na Václavském náměstí se zatím bourat nesmí. Může z něj být památka

  14:30,  aktualizováno  18:36
Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení domu na Václavském náměstí, který by měl být zbourán, za kulturní památku. Ještě před měsícem týž návrh úřad zavrhl s tím, že by se jednalo o účelové prohlašování a zasahování do stavebního řízení.

Ministerstvo nyní tvrdí, že dům vykazuje vysoké umělecké, urbanistické a architektonické hodnoty, které se významně podílejí na podobě jednoho z nejvýznamnějších míst Pražské památkové rezervace, Václavského náměstí. Vlastník domu tak má až do ukončení řízení povinnost chránit dům před zničením a poškozením. Musí se tedy chovat tak, jako by za památku už prohlášen byl.

Investor s řízením, které ministerstvo zahájilo, nesouhlasí. "Není žádný faktický základ pro prohlášení budovy č. 47 na Václavském náměstí jako kulturní památku," uvedla Tereza Procházková z agentury Best communications, která a společnost zastupuje. Firma věří, že z domu se nakonec památka nestane.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice chce jeho vlastník zbourat a postavit na jeho místě a přilehlém pozemku novou stavbu. Demolici domu, který je součástí pražské památkové rezervace, umožnil svým rozhodnutím památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice tehdy shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože podle správního řádu tak lze učinit do dvou měsíců.

Čí zájmy hájí ministerstvo?

Komise ministerstva proto toto rozhodnutí památkářů doporučila zrušit a tehdejší ministr kultury Jiří Besser tak učinil. V jeho konečném rozhodnutí stálo, že majitel domu stanovisko magistrátu "nerušeně a v dobré míře konzumoval po dobu více než šesti měsíců." Jeho investice by prý mohla být ministerským zrušením magistrátního rozhodnutí "vážně narušena, či dokonce zcela zmařena".

Proti bourání domu protestovali odborníci, upozorňovali na to, že ministr kultury by měl hájit spíše zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek