metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 3 fotografie v galerii
Dům, který má být zbourán, stojí na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: ČTK

Dům na Václavském náměstí se zatím bourat nesmí. Může z něj být památka

  14:30,  aktualizováno  18:36
Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení domu na Václavském náměstí, který by měl být zbourán, za kulturní památku. Ještě před měsícem týž návrh úřad zavrhl s tím, že by se jednalo o účelové prohlašování a zasahování do stavebního řízení.

Ministerstvo nyní tvrdí, že dům vykazuje vysoké umělecké, urbanistické a architektonické hodnoty, které se významně podílejí na podobě jednoho z nejvýznamnějších míst Pražské památkové rezervace, Václavského náměstí. Vlastník domu tak má až do ukončení řízení povinnost chránit dům před zničením a poškozením. Musí se tedy chovat tak, jako by za památku už prohlášen byl.

Investor s řízením, které ministerstvo zahájilo, nesouhlasí. "Není žádný faktický základ pro prohlášení budovy č. 47 na Václavském náměstí jako kulturní památku," uvedla Tereza Procházková z agentury Best communications, která a společnost zastupuje. Firma věří, že z domu se nakonec památka nestane.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice chce jeho vlastník zbourat a postavit na jeho místě a přilehlém pozemku novou stavbu. Demolici domu, který je součástí pražské památkové rezervace, umožnil svým rozhodnutím památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice tehdy shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože podle správního řádu tak lze učinit do dvou měsíců.

Čí zájmy hájí ministerstvo?

Komise ministerstva proto toto rozhodnutí památkářů doporučila zrušit a tehdejší ministr kultury Jiří Besser tak učinil. V jeho konečném rozhodnutí stálo, že majitel domu stanovisko magistrátu "nerušeně a v dobré míře konzumoval po dobu více než šesti měsíců." Jeho investice by prý mohla být ministerským zrušením magistrátního rozhodnutí "vážně narušena, či dokonce zcela zmařena".

Proti bourání domu protestovali odborníci, upozorňovali na to, že ministr kultury by měl hájit spíše zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek