metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Čtvrtek, 21. ledna 2021. Svátek má Běla.
Martin Louda
Martin Louda | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům Radost ukáže Žižkovu, co lidé v 21. století skutečně potřebují

21. prosince 2020
Komerční sdělení Dům Radost, funkcionalistickou dominantu dolního Žižkova, čeká oživení. Budova se vrátí ke svým kořenům, zároveň ale musí reagovat na proměnu životního stylu lidí v 21. století.

Multifunkční dům, který byl jednu dobu i nejvyšším československým mrakodrapem. To je dům Radost. Původně sloužil Všeobecnému penzijnímu ústavu, poté několik desetiletí jako sídlo odborů. Od zchátrání ho v roce 2019 zachránila skupina investorů v čele s Martinem Loudou. „Budova má obrovský potenciál, který byl ještě donedávna nevyužitý,“ vysvětluje Louda.

Jedna z prvních věci, co jste po koupi domu udělali, bylo, že jste ho otevřeli veřejnosti. Proč?

Funkcionalistické stavby podobného typu byly vždy budovány jako multifunkční. V době jeho postavení bylo v domě kromě kanceláří pro asi tisícovku úředníků i několik desítek bytů, obchodů, komerčních prostor i míst k trávení volného času. Tato multifunkční povaha domu se v posledních desetiletích vytratila. Takže jeho otevření lidem bylo logickým krokem, jak domu navrátit duši. Otevřeli jsme v něm jedinečnou funkcionalistickou kavárnu, butikové kino, pobočku knihkupectví Page Five a ve spolupráci s Ondřejem Kobzou jsme zpřístupnili veřejnosti i střechu s barem a panoramatickým výhledem na město.

Martin Louda

Co kromě toho ještě v domě je?

Převážnou část domu nyní tvoří kanceláře. Těch máme přes 700 a většina z nich je obsazená. Sídlí nám tady jak obory, které tu jsou už historicky, tak i řada startupů, neziskových organizací anebo třeba umělců. Takže je to takový zajímavý mix. No a kromě toho všeho jsou zde i nájemní byty.

To je zajímavý mix. Jak to všechno dohromady funguje?

Tahle kombinace bydlení, podnikání a kapacit k trávení volného času vyplývá z toho, jak se ve funkcionalismu stavěly takovéto domy – tedy s důrazem na to, aby na jenom místě měli lidé vše a nemuseli zbytečně cestovat za nákupy nebo za zábavou na druhou stanu města. Tento trend byl bohužel časem opuštěn, ale dnes se vrací zpět. V zahraničí podobné projekty rostou jako houby po dešti, odpovídají změně životního stylu lidí.

Co tou změnou myslíte?

Mladí lidé častěji tráví čas ve městech, která moc neopouštějí. Očekávají, že jim místo bydliště poskytne vše, co potřebují. Krom bydlení tedy i místo pro práci, trávení volného času, různé služby, relax i zábavu. Obecně se pak počítá s takovou vizí budoucnosti, kdy se lidé čím dál více odcizují a tráví více času sami, bez rodiny. Na to myslí idea komunitního bydlení, kdy se supluje společenský kontakt tím, že v domech existují třeba společenské místnosti nebo v nich figurují lidé, kteří se budou starat třeba o animační programy.

Martin Louda

A do toho dům Radost zapadá jak?

Chceme být pilotním projektem těchto trendů u nás. Dům teď čeká nutná revitalizace, neodpovídá totiž požadavkům na život v 21. století, například už jen jeho energetická náročnost je obrovská a jeho provoz není vůbec ekologický. Po revitalizaci a nutných úpravách pak navážeme na původní záměr architektů. Z domu opět uděláme živý a městotvorný celek. Bude z něj místo, kde lidé bydlí, pracují a chodí trávit volný čas.

Hlavní zprávy

Pražské tramvaje byly opraveny v Ostravě

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Dvojici retro tramvají nechal pražský dopravní podnik opravit externě.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

Vaše fotky z Prahy