metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 19 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.
Martin Louda | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům Radost ukáže Žižkovu, co lidé v 21. století skutečně potřebují

Komerční sdělení Dům Radost, funkcionalistickou dominantu dolního Žižkova, čeká oživení. Budova se vrátí ke svým kořenům, zároveň ale musí reagovat na proměnu životního stylu lidí v 21. století.

Multifunkční dům, který byl jednu dobu i nejvyšším československým mrakodrapem. To je dům Radost. Původně sloužil Všeobecnému penzijnímu ústavu, poté několik desetiletí jako sídlo odborů. Od zchátrání ho v roce 2019 zachránila skupina investorů v čele s Martinem Loudou. „Budova má obrovský potenciál, který byl ještě donedávna nevyužitý,“ vysvětluje Louda.

Jedna z prvních věci, co jste po koupi domu udělali, bylo, že jste ho otevřeli veřejnosti. Proč?

Funkcionalistické stavby podobného typu byly vždy budovány jako multifunkční. V době jeho postavení bylo v domě kromě kanceláří pro asi tisícovku úředníků i několik desítek bytů, obchodů, komerčních prostor i míst k trávení volného času. Tato multifunkční povaha domu se v posledních desetiletích vytratila. Takže jeho otevření lidem bylo logickým krokem, jak domu navrátit duši. Otevřeli jsme v něm jedinečnou funkcionalistickou kavárnu, butikové kino, pobočku knihkupectví Page Five a ve spolupráci s Ondřejem Kobzou jsme zpřístupnili veřejnosti i střechu s barem a panoramatickým výhledem na město.

Martin Louda

Co kromě toho ještě v domě je?

Převážnou část domu nyní tvoří kanceláře. Těch máme přes 700 a většina z nich je obsazená. Sídlí nám tady jak obory, které tu jsou už historicky, tak i řada startupů, neziskových organizací anebo třeba umělců. Takže je to takový zajímavý mix. No a kromě toho všeho jsou zde i nájemní byty.

To je zajímavý mix. Jak to všechno dohromady funguje?

Tahle kombinace bydlení, podnikání a kapacit k trávení volného času vyplývá z toho, jak se ve funkcionalismu stavěly takovéto domy – tedy s důrazem na to, aby na jenom místě měli lidé vše a nemuseli zbytečně cestovat za nákupy nebo za zábavou na druhou stanu města. Tento trend byl bohužel časem opuštěn, ale dnes se vrací zpět. V zahraničí podobné projekty rostou jako houby po dešti, odpovídají změně životního stylu lidí.

Co tou změnou myslíte?

Mladí lidé častěji tráví čas ve městech, která moc neopouštějí. Očekávají, že jim místo bydliště poskytne vše, co potřebují. Krom bydlení tedy i místo pro práci, trávení volného času, různé služby, relax i zábavu. Obecně se pak počítá s takovou vizí budoucnosti, kdy se lidé čím dál více odcizují a tráví více času sami, bez rodiny. Na to myslí idea komunitního bydlení, kdy se supluje společenský kontakt tím, že v domech existují třeba společenské místnosti nebo v nich figurují lidé, kteří se budou starat třeba o animační programy.

Martin Louda

A do toho dům Radost zapadá jak?

Chceme být pilotním projektem těchto trendů u nás. Dům teď čeká nutná revitalizace, neodpovídá totiž požadavkům na život v 21. století, například už jen jeho energetická náročnost je obrovská a jeho provoz není vůbec ekologický. Po revitalizaci a nutných úpravách pak navážeme na původní záměr architektů. Z domu opět uděláme živý a městotvorný celek. Bude z něj místo, kde lidé bydlí, pracují a chodí trávit volný čas.

Hlavní zprávy

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám