metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 4 °C

Sobota, 6. března 2021. Svátek má Miroslav.
Martin Louda
Martin Louda | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům Radost ukáže Žižkovu, co lidé v 21. století skutečně potřebují

21. prosince 2020
Komerční sdělení Dům Radost, funkcionalistickou dominantu dolního Žižkova, čeká oživení. Budova se vrátí ke svým kořenům, zároveň ale musí reagovat na proměnu životního stylu lidí v 21. století.

Multifunkční dům, který byl jednu dobu i nejvyšším československým mrakodrapem. To je dům Radost. Původně sloužil Všeobecnému penzijnímu ústavu, poté několik desetiletí jako sídlo odborů. Od zchátrání ho v roce 2019 zachránila skupina investorů v čele s Martinem Loudou. „Budova má obrovský potenciál, který byl ještě donedávna nevyužitý,“ vysvětluje Louda.

Jedna z prvních věci, co jste po koupi domu udělali, bylo, že jste ho otevřeli veřejnosti. Proč?

Funkcionalistické stavby podobného typu byly vždy budovány jako multifunkční. V době jeho postavení bylo v domě kromě kanceláří pro asi tisícovku úředníků i několik desítek bytů, obchodů, komerčních prostor i míst k trávení volného času. Tato multifunkční povaha domu se v posledních desetiletích vytratila. Takže jeho otevření lidem bylo logickým krokem, jak domu navrátit duši. Otevřeli jsme v něm jedinečnou funkcionalistickou kavárnu, butikové kino, pobočku knihkupectví Page Five a ve spolupráci s Ondřejem Kobzou jsme zpřístupnili veřejnosti i střechu s barem a panoramatickým výhledem na město.

Martin Louda

Co kromě toho ještě v domě je?

Převážnou část domu nyní tvoří kanceláře. Těch máme přes 700 a většina z nich je obsazená. Sídlí nám tady jak obory, které tu jsou už historicky, tak i řada startupů, neziskových organizací anebo třeba umělců. Takže je to takový zajímavý mix. No a kromě toho všeho jsou zde i nájemní byty.

To je zajímavý mix. Jak to všechno dohromady funguje?

Tahle kombinace bydlení, podnikání a kapacit k trávení volného času vyplývá z toho, jak se ve funkcionalismu stavěly takovéto domy – tedy s důrazem na to, aby na jenom místě měli lidé vše a nemuseli zbytečně cestovat za nákupy nebo za zábavou na druhou stanu města. Tento trend byl bohužel časem opuštěn, ale dnes se vrací zpět. V zahraničí podobné projekty rostou jako houby po dešti, odpovídají změně životního stylu lidí.

Co tou změnou myslíte?

Mladí lidé častěji tráví čas ve městech, která moc neopouštějí. Očekávají, že jim místo bydliště poskytne vše, co potřebují. Krom bydlení tedy i místo pro práci, trávení volného času, různé služby, relax i zábavu. Obecně se pak počítá s takovou vizí budoucnosti, kdy se lidé čím dál více odcizují a tráví více času sami, bez rodiny. Na to myslí idea komunitního bydlení, kdy se supluje společenský kontakt tím, že v domech existují třeba společenské místnosti nebo v nich figurují lidé, kteří se budou starat třeba o animační programy.

Martin Louda

A do toho dům Radost zapadá jak?

Chceme být pilotním projektem těchto trendů u nás. Dům teď čeká nutná revitalizace, neodpovídá totiž požadavkům na život v 21. století, například už jen jeho energetická náročnost je obrovská a jeho provoz není vůbec ekologický. Po revitalizaci a nutných úpravách pak navážeme na původní záměr architektů. Z domu opět uděláme živý a městotvorný celek. Bude z něj místo, kde lidé bydlí, pracují a chodí trávit volný čas.

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy