metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení
Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

30. listopadu 2020
Komerční sdělení Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.

Monumentální funkcionalistická stavba, kterou dnes lidé znají pod názvem dům Radost, byla dokončena v roce 1934. S jejími 52 metry a 11 patry šlo tehdy o nejvyšší budovu Československa. Její architekti byli odvážní – namísto uzavřeného bloku navrhli stavbu o křížovém půdorysu, která byla inspirována nejnovějšími trendy. V souladu s tehdejším uvažováním byl dům polyfunkční – byly v něm jak kanceláře, tak i byty, obchody i prostory k trávení volného času – například tančírna anebo sluneční terasa s plochou pro cvičení.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům po svém dokončení sloužil pracovníkům Všeobecného penzijního ústavu. Ti jej ale museli na začátku padesátých opustit. Do domu se totiž nastěhovali odboráři. Postupem času začala budova chátrat a ztrácela své polyfunkční využití.

Ještě před třemi roky byl dům veřejnosti v podstatě uzavřen, například střecha s jedinečným výhledem na Prahu, která byla od samého začátku koncipována jako pobytová, byla veřejnosti nepřístupná.

Noví majitelé, nový život

V roce 2019 od odborů budovu zakoupila skupina českých investorů v čele s Martinem Loudou a rodinou Valových a přejmenovala ji na dům Radost. Rozhodli se, že stavbě vrátí zašlou slávu. „Z domu se v minulosti stal uzavřený kolos bez dynamiky a funkce pro okolí. To je z našeho pohledu špatně. Budova má potenciál být živým centrem dolního Žižkova. Proto jsme dům otevřeli novým nájemcům a veřejnosti,“ uvádí spolumajitel domu Martin Louda.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Na střeše domu tak loni majitelé otevřeli vyhlídkovou terasu s barem, který provozuje známý pražský kavárník Ondřej Kobza. V přízemí zase funguje funkcionalistická kavárna, kde se konají různé výstavy a vernisáže ve spolupráci s The Chemistry Gallery. V domě je i pobočka knihkupectví Page Five. „V bývalém kongresovém sále Přítomnost jsme ve spolupráci s Aerofilms a festivalem Spectaculare otevřeli butikové kino, které je možné využít i jako moderní multifunkční sál ke konání konferencí nebo koncertů či pořádání soukromých večírků,“ dodává Louda.

V Radosti stále dominují kancelářské prostory, které majitelé nabízejí startupům, neziskovým organizacím anebo jako ateliéry umělcům. Kromě odborů, které stále obývají zhruba čtvrtinu kanceláří v domě, sídlí v Radosti řada startupů. Například HULD, rychle rostoucí firma, která vyvíjí například software pro vesmírné družice, anebo společnost Scrollino, která vyrábí unikátní knihy, ve kterých se nelistuje, ale scrolluje. Kromě nich v domě sídlí neziskové organizace jako třeba Loono, zabývající se prevencí rakoviny.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Aby sloužil i v 21. století

Dům je skoro 90 let starý a ačkoliv je stále plný života, je nutné přizpůsobit ho potřebám 21. století. „Děláme teď dílčí úpravy, které jsou limitovány tím, že dům je kulturní památkou. Celková revitalizace domu, kterou bychom rádi zahájili v příštích letech, je nevyhnutelná. Nejen proto, aby všechny kanceláře a byty odpovídaly dnešnímu standardu, ale i proto, aby byl provoz domu ekologicky a finančně udržitelný. Naší prvotní snahou však je po letech chátrání budovu obnovit s respektem k autorům stavby a navázat na její historii,“ doplňuje Martin Louda.

Z budovy vznikne živý městský organismus. „Bude to místo, kde lidé bydlí, pracují, baví se a nakupují. Věřím, že z Radosti bude opět takový dům, jaký z něj chtěli mít jeho autoři – tedy ne mrtvý blok, ale vzdušný, živý a průchozí celek, který svému okolí dává přesně to, co potřebuje,“ uzavírá Martin Louda.

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy