metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.
Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení | foto: metro.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Komerční sdělení Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.

Monumentální funkcionalistická stavba, kterou dnes lidé znají pod názvem dům Radost, byla dokončena v roce 1934. S jejími 52 metry a 11 patry šlo tehdy o nejvyšší budovu Československa. Její architekti byli odvážní – namísto uzavřeného bloku navrhli stavbu o křížovém půdorysu, která byla inspirována nejnovějšími trendy. V souladu s tehdejším uvažováním byl dům polyfunkční – byly v něm jak kanceláře, tak i byty, obchody i prostory k trávení volného času – například tančírna anebo sluneční terasa s plochou pro cvičení.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům po svém dokončení sloužil pracovníkům Všeobecného penzijního ústavu. Ti jej ale museli na začátku padesátých opustit. Do domu se totiž nastěhovali odboráři. Postupem času začala budova chátrat a ztrácela své polyfunkční využití.

Ještě před třemi roky byl dům veřejnosti v podstatě uzavřen, například střecha s jedinečným výhledem na Prahu, která byla od samého začátku koncipována jako pobytová, byla veřejnosti nepřístupná.

Noví majitelé, nový život

V roce 2019 od odborů budovu zakoupila skupina českých investorů v čele s Martinem Loudou a rodinou Valových a přejmenovala ji na dům Radost. Rozhodli se, že stavbě vrátí zašlou slávu. „Z domu se v minulosti stal uzavřený kolos bez dynamiky a funkce pro okolí. To je z našeho pohledu špatně. Budova má potenciál být živým centrem dolního Žižkova. Proto jsme dům otevřeli novým nájemcům a veřejnosti,“ uvádí spolumajitel domu Martin Louda.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Na střeše domu tak loni majitelé otevřeli vyhlídkovou terasu s barem, který provozuje známý pražský kavárník Ondřej Kobza. V přízemí zase funguje funkcionalistická kavárna, kde se konají různé výstavy a vernisáže ve spolupráci s The Chemistry Gallery. V domě je i pobočka knihkupectví Page Five. „V bývalém kongresovém sále Přítomnost jsme ve spolupráci s Aerofilms a festivalem Spectaculare otevřeli butikové kino, které je možné využít i jako moderní multifunkční sál ke konání konferencí nebo koncertů či pořádání soukromých večírků,“ dodává Louda.

V Radosti stále dominují kancelářské prostory, které majitelé nabízejí startupům, neziskovým organizacím anebo jako ateliéry umělcům. Kromě odborů, které stále obývají zhruba čtvrtinu kanceláří v domě, sídlí v Radosti řada startupů. Například HULD, rychle rostoucí firma, která vyvíjí například software pro vesmírné družice, anebo společnost Scrollino, která vyrábí unikátní knihy, ve kterých se nelistuje, ale scrolluje. Kromě nich v domě sídlí neziskové organizace jako třeba Loono, zabývající se prevencí rakoviny.

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Aby sloužil i v 21. století

Dům je skoro 90 let starý a ačkoliv je stále plný života, je nutné přizpůsobit ho potřebám 21. století. „Děláme teď dílčí úpravy, které jsou limitovány tím, že dům je kulturní památkou. Celková revitalizace domu, kterou bychom rádi zahájili v příštích letech, je nevyhnutelná. Nejen proto, aby všechny kanceláře a byty odpovídaly dnešnímu standardu, ale i proto, aby byl provoz domu ekologicky a finančně udržitelný. Naší prvotní snahou však je po letech chátrání budovu obnovit s respektem k autorům stavby a navázat na její historii,“ doplňuje Martin Louda.

Z budovy vznikne živý městský organismus. „Bude to místo, kde lidé bydlí, pracují, baví se a nakupují. Věřím, že z Radosti bude opět takový dům, jaký z něj chtěli mít jeho autoři – tedy ne mrtvý blok, ale vzdušný, živý a průchozí celek, který svému okolí dává přesně to, co potřebuje,“ uzavírá Martin Louda.

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy