metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Středa 17. srpna 2022. Svátek má Petra

Dalších 9 fotografií v galerii
Pražský městský soud začal dnes projednávat obžalobu desítky pražských radních v souvislosti s projektem Opencard. Mezi obviněnými jsou bývalí primátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Na snímku jsou zastupitel Václav Novotný a radní Pavel Richter (vpravo). | foto: ČTK

Dva primátoři jdou před soud. Kvůli kauze Opencard společně s nimi i desítka radních

  5:59
Nejprve byli koaličními partnery a Bohuslav Svoboda seděl v křesle primátora. Pak se jejich cesty rozešly a v na postu prvního muže Prahy ho vystřídal jeho první náměstek Tomáš Hudeček. Teď se opět setkají, ale na místě, které ani jednomu z nich nebude příjemné. Kvůli kauze Opencard usednou na lavici obžalovaných.

Městský soud v Praze začne dnes od 9 hodin veřejně projednávat obžalobu deseti pražských radních v kauze Opencard. Kvůli zadání zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess čelí obvinění i dva bývalí primátoři, poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09).

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních 3. dubna 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Městu tak údajně způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení. Radní vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli kvůli licenčním smlouvám postupovat jinak.

Společně se Svobodou a Hudečkem stanou před soudem i další současní pražští zastupitelé: Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Karta Opencard, která pochází z éry exprimátora Pavla Béma, měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála před 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená.

Obžalovaným vadí soudce, namítají jeho podjatost

Předseda soudního senátu Alexander Sotolář naplánoval hlavní líčení od 1. září až do konce listopadu, prozatím počítá se 17 jednacími dny. Některým z obžalovaných vadí, že k rozhodování se shodou náhod dostal stejný soudce, který v první větvi kauzy rozdal magistrátním úředníkům podmíněné tresty. Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu opencard získat, protože nesplňovala zadávací podmínky. Radní za TOP 09 i Svoboda podali ústavní stížnost, věří, že bylo porušeno jejich právo na spravedlivý proces. Namítají také Sotolářovu podjatost. Soudce zatím námitku nevyřešil, zřejmě se jí bude zabývat až v úterý rámci hlavního líčení.

Kromě desítky radních se obžaloba týká dalších pěti lidí: tehdejšího ředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnotící komise Davida Kučery a Aleše Němečka. Ti údajně v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguess, následně radní pro informatiku Vorlíčková předložila radě hlavního města.

Jedinými pravomocně odsouzenými v kauze opencard zatím zůstávají exředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek

Kde se schovat před horkem? Vyrazte se ochladit do zooparku nebo jeskyní

vydáno 16. srpna 2022  20:00

Léto se přehouplo do poloviny, teplé prázdninové dny lákají k vodním radovánkám. Inspirujte se tipy, kde se do sytosti ochladit, svlažit a vydovádět se.  celý článek