metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Další 2 fotografie v galerii
Dvanáctitunovou zvonohru bude možné vidět a slyšet z Karlova mostu a přilehlých nábřeží. | foto: PLAVBA A VODNÍ CESTY O.P.S.

Dvanáctitunovou zvonohru bude možné vidět a slyšet u Karlova mostu

  8:55
V pondělí na hladinu Vltavy vypluje pódium se slavnou zvonohrou Petra R. Manouška. Dvanáctitunový kolos nabídne kolemjdoucím možnost se zaposlouchat do vánočních koled v podání 57 zvonů.

„Koncert, který začne v 19.30, bude pro veřejnost dobře viditelný z Karlova mostu a přilehlých nábřeží,“ říká pro deník Metro ředitel společnosti Plavba a vodní cesty Tomáš Kolařík.

Hodinové vystoupení proběhne v metropoli letos již popáté a pravděpodobně naposledy. Manouškovi se totiž dle informací deníku Metro rok co rok obtížněji shání potřebná povolení od města. „Nástroj je přitom v tuzemsku unikátní, odborně se jmenuje carillonér a navrhl jej sám Petr Manoušek. Jeho výstavba trvala dva roky,“ dodává Kolařík.

Seznam koncertů

  • Zvonohru si lze letos poslechnout nejen v Praze. 
  • 21. 12. od 17 hodin Mělník
  • 22. 12 od 16.30 Pyšely
  • 25. 12. od 18 hodin Staroměstské náměstí Praha 
  • 26. 12. od 16 hodin Praha 5 – Radotín
  • Nejoblíbenější skladby, které ze zvonohry pravidelně zaznívají, si můžete před návštěvou koncertu poslechnout na webu carillon.cz
  • Figurují mezi nimi písně s názvy jako Ave Maria, Bachův chorál, Denyn, Freddy, Gerschwin, Giga, Largo, Lemoine či Love story.

Základem složitého hudebního nástroje je mechanická klaviatura orientovaná uprostřed delší strany nástroje, takže zvony jsou rozmístěny pravidelně v celé ploše i po obou stranách. To umožňuje posluchačům nejen hraní bezprostředně sledovat, ale také dobře slyšet v prostoru. Druhý paralelní systém je podle jeho tvůrce Manouška elektronický, ovládaný vestavěným počítačem, do jehož paměti lze vložit více než stovku libovolných skladeb. „Zvony jsou v tomto případě rozeznívány elektromagnetickými kladivy. Nástroj má vlastní osvětlení zvonů i klaviatury, čtyřkanálový zesilovač, reproduktory a mikrofon pro potřeby mluveného projevu a zdroje energie, postačující pro dvouhodinový koncert,“ uvádí Manoušek na webu carillonéru.

Dopravu těžkého stroje na místo zajišťuje speciálně upravený Renault Magnum, ze kterého lze rovněž koncertovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy