metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Další 2 fotografie v galerii
Dvanáctitunovou zvonohru bude možné vidět a slyšet z Karlova mostu a přilehlých nábřeží. | foto: PLAVBA A VODNÍ CESTY O.P.S.

Dvanáctitunovou zvonohru bude možné vidět a slyšet u Karlova mostu

  8:55
V pondělí na hladinu Vltavy vypluje pódium se slavnou zvonohrou Petra R. Manouška. Dvanáctitunový kolos nabídne kolemjdoucím možnost se zaposlouchat do vánočních koled v podání 57 zvonů.

„Koncert, který začne v 19.30, bude pro veřejnost dobře viditelný z Karlova mostu a přilehlých nábřeží,“ říká pro deník Metro ředitel společnosti Plavba a vodní cesty Tomáš Kolařík.

Hodinové vystoupení proběhne v metropoli letos již popáté a pravděpodobně naposledy. Manouškovi se totiž dle informací deníku Metro rok co rok obtížněji shání potřebná povolení od města. „Nástroj je přitom v tuzemsku unikátní, odborně se jmenuje carillonér a navrhl jej sám Petr Manoušek. Jeho výstavba trvala dva roky,“ dodává Kolařík.

Seznam koncertů

  • Zvonohru si lze letos poslechnout nejen v Praze. 
  • 21. 12. od 17 hodin Mělník
  • 22. 12 od 16.30 Pyšely
  • 25. 12. od 18 hodin Staroměstské náměstí Praha 
  • 26. 12. od 16 hodin Praha 5 – Radotín
  • Nejoblíbenější skladby, které ze zvonohry pravidelně zaznívají, si můžete před návštěvou koncertu poslechnout na webu carillon.cz
  • Figurují mezi nimi písně s názvy jako Ave Maria, Bachův chorál, Denyn, Freddy, Gerschwin, Giga, Largo, Lemoine či Love story.

Základem složitého hudebního nástroje je mechanická klaviatura orientovaná uprostřed delší strany nástroje, takže zvony jsou rozmístěny pravidelně v celé ploše i po obou stranách. To umožňuje posluchačům nejen hraní bezprostředně sledovat, ale také dobře slyšet v prostoru. Druhý paralelní systém je podle jeho tvůrce Manouška elektronický, ovládaný vestavěným počítačem, do jehož paměti lze vložit více než stovku libovolných skladeb. „Zvony jsou v tomto případě rozeznívány elektromagnetickými kladivy. Nástroj má vlastní osvětlení zvonů i klaviatury, čtyřkanálový zesilovač, reproduktory a mikrofon pro potřeby mluveného projevu a zdroje energie, postačující pro dvouhodinový koncert,“ uvádí Manoušek na webu carillonéru.

Dopravu těžkého stroje na místo zajišťuje speciálně upravený Renault Magnum, ze kterého lze rovněž koncertovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek