metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
Další 1 fotografie v galerii
Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové revoluce. | foto: Ministerstvo dopravy ČR

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

24. ledna 2020  12:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v některých případech počítá na dny. Jak dlouho pobude v budově resortu dopravy a zároveň českého průmyslu a obchodu Karel Havlíček? Doprava je totiž jedno z nejrizikovějších ministerstev.

Právě tento resort bude mít už devatenáctého šéfa. Nikdo z ministrů (byli to výhradně muži) se sem opakovaně nevracel. Výhodou pro Havlíčka je, že budovy obou jeho ministerstev jsou od sebe pěšky necelých 800 metrů. V nadsázce řečeno – v případě nouze lze mezi nimi komunikovat třeba světelnou morseovkou. Jak jsou na tom další ministerstva?

První republika

  • Zajímavé je srovnání délky působení ministrů a vlády současného Česka s první republikou. Ta na tom byla hůře. Prvorepublikové vlády vydržely v průměru jeden a čtvrt roku, za 20 let jich bylo 16. Nejstabilnější bylo ministerstvo zahraničí. V letech 1918 až 1938 mělo jen dva šéfy: Edvarda Beneše a Milana Hodžu. Samostatné Česko má za 27 let 15. vládu. 

Od roku 1993 je rekordmanem ve fluktuaci ministryň a ministrů resort spravedlnosti. Šéfů měl dohromady 21. Dvakrát tu byli uvedeni do funkce Marie Benešová a Jiří Pospíšil, dvakrát resort řídil dočasně a současně jako premiér i Vladimír Špidla. Nejméně času pobyla v pracovně Taťána Malá. Kvůli aféře s plagiátorstvím tu seděla pouhé dva týdny.

Nestabilní je i ministerstvo zdravotnictví. To mělo taky osmnáct ministryň a ministrů a dva dočasné pověřené šéfy v mezidobích. Po sedmnácti hlavách měla ministerstva kultury a obrany. Nejstabilnější bylo ministerstvo informatiky, ale jen proto, že fungovalo pouze v letech 2003 až 2007. V tomto ohledu jsou „nudná“ ministerstva práce a sociálních věcí a zemědělství. Ta měla 13, respektive 14 šéfových a šéfů.

Rekordmankou co do nízkého počtu strávených dnů v ministerském křesle se stala v roce 2012 na obraně Karolína Peake. Osm dnů. Sedmnáct dní pobyla na kultuře filmařka Helena Třeštíková. Naopak nejdéle sloužícím ministrem byl Pavel Dostál. Kulturu řídil až do své smrti v roce 2005 nepřetržitě sedm let, celkem uspěl ve čtyřech českých vládách.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že Havlíček bude řídit oba resorty do konce funkčního období vlády. Havlíček dnes střídá Vladimíra Kremlíka, který byl na dopravě od loňského dubna. Vaz mu srazila zakázka 401 milionů korun na vývoj a provoz portálu, přes který se měly prodávat elektronické dálniční známky. Ačkoli ministerstva mají se svými šéfy problém, Babiš přišel s myšlenkou některé resorty sloučit. „Klidně by místo tří mohlo být jedno,“ řekl před pár dny. Nějaký čas se hovoří i o sloučení zemědělství a životního prostředí, kde se některé problematiky překrývají. 

Politikova trasa

Vicepremiér a dvojnásobný ministr Karel Havlíček má štěstí. Oba resorty, jimž ode dneška vládne, jsou od sebe vzdušnou čarou asi půl kilometru. Změřili jsme a prošli (i projeli) trasu, jak dlouho mu cesta mezi oběma budovami bude trvat. Jako nejrychlejší varianta se ukázalo kolo. 753 metrů jsme projeli za 2 minuty a 30 vteřin (s čekáním na světlech na křižovatce 3 minuty a 2 vteřiny). Výhodou je, že část trasy vede po cyklostezce. Rychlou chůzí nám to trvalo deset minut, klidnějším tempem to vychází na 12 až 13 minut. Během chůze i jízdy na bicyklu se může ministr kochat upraveným parkem Lannova s dětským hřištěm. Autotrasu jsme zadali jen do mapy, po silnice to dělá 1,2 kilometru, a pokud je doprava klidnější, vychází to na tři minuty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám