metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
V titulní roli se představí americká sopranistka Renée Flemingová.
Další 3 fotografie v galerii
V titulní roli se představí americká sopranistka Renée Flemingová. | foto: KEN HOWARD

Dvořákovu Rusalku uvidí diváci po celém světě. V Praze půjde pod širým nebem

5. února 2014  8:00 MATT DOBKIN
Poprvé v historii přímých přenosů z Metropolitní opery do kin bude uveden český titul. V Praze uvidíte Rusalku i pod širým nebem.

Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku proběhne tuto sobotu i v českých kinech. Na koho nezbude místo, může operu sledovat pod širým nebem. Titulní roli ztvární americká sopranistka Renée Flemingová, jež má Rusalku ve svém repertoáru již od roku 1990. Za dirigentský pult se postaví Kanaďan Yannick Nézet-Séguin, který poskytl Metru rozhovor.

Prozatím jste v Metropolitní opeře řídil díla Verdiho, Bizeta a Gounoda. Co vás přivedlo k Dvořákovi?
Když mi bylo dvanáct let, zamiloval jsem si hudbu Johannese Brahmse, která mě přirozeně přivedla k Dvořákovi, který se od té doby stal jedním z mých nejmilejších skladatelů. Jako kluk jsem ve sboru zpíval jeho Mši D dur a od první chvíle mi přirostla k srdci. Když jsem dostal příležitost debutovat v roce 2012 v Covent Garden s Rusalkou, ohromně mě to potěšilo. Čím více jsem na té opeře jako dirigent pracoval, tím mi přišla krásnější.

Seznam kin

  • Seznam všech kin, která budou živě Rusalku přenášet, naleznete na www.metopera.cz.
  • Společnost Aerofilms, která přímý přenos zajišťuje, umožní fanouškům operu sledovat i pod širým nebem na náměstí Republiky.

Jaké to je dirigovat operu skladatele, který je znám spíše svou orchestrální tvorbou?
Dvořák složil dokonce několik oper a vlastní operní tvorba pro něj byla velice důležitá. Chtěl být znám i jako operní skladatel. V opeře mohl vyjádřit svůj melodický ideál, své české kořeny a rozehrát dokonalé umění orchestrace. Pro dirigenta je Rusalka ohromně vděčnou operou, protože orchestrální party jsou hodně ovlivněné jeho symfonickým stylem. Můžeme ji vnímat jako překrásnou symfonickou báseň obohacenou naprosto jedinečným hlasovým doprovodem. Snoubí se v ní to nejlepší z obou světů.

Rusalčina píseň Měsíčku na nebi hlubokém je jednou z nejznámějších melodií operní literatury. Jaká jsou další výjimečná místa Dvořákovy partitury?
V písni Měsíčku na nebi hlubokém opětovně zaznívá figura houslí a harfy, která se objevuje i na několika dalších místech partitury. Symbolizovat mají jak měsíc a vítr, ale také Rusalčinu touhu a nejistotu. Pokaždé, když tato figura zazní, má jinou barvu a v závislosti na dramatickém vývoji díla nese trochu jiný význam. Dvořákův způsob užití tohoto leitmotivu je opravdu unikátní. Ovšem celá Rusalka je plná překrásné a skutečně vřelé, láskyplné hudby, jako jsou třeba Princovy party. Zkrátka je skvělá od začátku do konce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Vaše fotky z Prahy