metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Další 1 fotografie v galerii
Plzeň za 45 korun. Anděl včera zdražil. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

EET zdražila pivo i jídlo. Běží ale bez problémů. Tedy skoro

  14:14
Od včerejška musí restaurace, kavárny nebo třeba penziony každou účtenku posílat finanční správě. Deník Metro se vydal zjistit, jak první den účtenkové revoluce probíhal. Někter= restaurace na protest zavřely.

„Systém funguje, účtenky vylezou hned. Nikdo je ale nechce,“ říká Klára Frycová, majitelka Čokoládové cukrárny. Ta si kvůli EET koupila pokladnu za osm tisíc. „Tablet jsem nechtěla, ten by někdo ukradl, raději jsem si koupila tuhle ošklivou pokladu,“ říká Frycová a ukazuje nám přístroj, který vypadá jako velká kalkulačka. Tablet nepořídila i proto, že prodává dortíky. „S upatlanými prsty by na tablet ťukat nešlo,“ říká.

Pokladna, či kalkulačka?

Pokladna, či kalkulačka?

S EET se musejí od včera popasovat i restaurace. Řada z nich ale včera neotevřela. Některé z technických důvodů – pokladna jim nefungovala. Jiné na protest. „Dnes po dobu obědu – zavřeno. Stop EET!“ viselo na dveřích smíchovské restaurace Tradice.

O kus dál v restauraci Hrom do police fungovali normálně. Tedy skoro. „Nestíháme, podniky kolem mají zavřeno, a tak šli všichni k nám. Máme trojnásob hostů,“ říká číšník. Lidé tu na jídlo čekali o dost déle než běžně a to pokladna jela bez problému. Tak jako ve většině podniků po Česku.

Méně než vteřinka

Provoz elektronické evidence tržeb zatím běží plynule. Někde ho komplikuje jen slabší internetové připojení.

„Doba odezvy centrálního systému je v průměru hluboko pod jednou sekundou, dokonce méně než desetinou sekundy,“ uvedla Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy.

Rychlost se zpomalila mezi druhou a třetí hodinou ráno, kdy krátce překročila jednu vteřinu.

Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu.

Restauratéři a hoteliéři od včerejší půlnoci do 19.00 odeslali Finanční správě 2,5 milionu účtenek.

„U žádného z našich více než tisíce zákazníků nemáme hlášeno, že by systém úplně spadl. Nicméně i přesto jsme zaznamenali markantní nárůst žádostí o podporu v řádu stovek telefonátů,“ říká Zbyněk Švec, zakladatel pokladního systému Septim.cz.

V pohodě fungoval systém i v pražské restauraci Anděl. „Žádné změny kvůli EET nepociťuji, účtenky jsme vydávali i dříve. Ale museli jsme zdražit, jídlo v průměru o deset až dvacet korun, pivo o korunu,“ říká obsluha.

Zdražování naopak nechystá litoměřická kavárna Fér Kafe. Včera měla dokonce nápoje zadarmo, a to tak trochu na truc, protože její majitelé nechtěli vydávat účtenky. „Jsme proti zákonu o EET,“ říká Jan Dostal z Fér Kafe.

Lístek s unikátním kódem od finanční správy si ale od nich neodnesete ani dnes. „Ještě nemáme registraci. Nejdou stáhnout certifikáty. Několikrát jsem to samozřejmě urgoval,“ říká Dostal.

Účtenky se vydávají mimo jiné i proto, aby si zákazník mohl ověřit, zda obchodník danou tržbu řádně zaevidoval. Zkusili jsme to i my. Vyplnění formuláře je zdlouhavé a snadno se při vyplňování kódů, které mají přes 30 znaků, spletete. Kromě složitého kódu FIK či BKP musíte zadat i IČO provozovatele, datum a přesný čas zaplacení a cenu. Po několika minutách ťukání do klávesnice se povedlo. Systém evidence tržeb potvrdil, že účtenku zná.

Ztohoven se pokuty nebojí

Kavárna Paralelní Polis založená skupinou Ztohoven bojkotuje EET.

Provozovatelé kavárny považují EET za zásah do soukromí občanů a obávají se zneužití dat.

Holešovická kavárna tržbu elektronicky evidovat nebude, i když jí za to hrozí nemalá pokuta. Finanční správa minulý týden sice oznámila, že v prvních týdnech fungování EET nebude postihovat drobná porušení zákona, zásadní nerespektování zákona ale tolerovat nebude.

Sankce může být až 500 tisíc korun či uzavření provozovny. Podle odhadu dodavatelů pokladen potřebných pro EET toto zařízení dosud nemá 30 procent podnikatelů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Vaše fotky z Prahy