metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Plzeň za 45 korun. Anděl včera zdražil.
Další 1 fotografie v galerii
Plzeň za 45 korun. Anděl včera zdražil. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

EET zdražila pivo i jídlo. Běží ale bez problémů. Tedy skoro

2. prosince 2016  14:14 Marek Hýř Metro.cz
Od včerejška musí restaurace, kavárny nebo třeba penziony každou účtenku posílat finanční správě. Deník Metro se vydal zjistit, jak první den účtenkové revoluce probíhal. Někter= restaurace na protest zavřely.

„Systém funguje, účtenky vylezou hned. Nikdo je ale nechce,“ říká Klára Frycová, majitelka Čokoládové cukrárny. Ta si kvůli EET koupila pokladnu za osm tisíc. „Tablet jsem nechtěla, ten by někdo ukradl, raději jsem si koupila tuhle ošklivou pokladu,“ říká Frycová a ukazuje nám přístroj, který vypadá jako velká kalkulačka. Tablet nepořídila i proto, že prodává dortíky. „S upatlanými prsty by na tablet ťukat nešlo,“ říká.

Pokladna, či kalkulačka?

Pokladna, či kalkulačka?

S EET se musejí od včera popasovat i restaurace. Řada z nich ale včera neotevřela. Některé z technických důvodů – pokladna jim nefungovala. Jiné na protest. „Dnes po dobu obědu – zavřeno. Stop EET!“ viselo na dveřích smíchovské restaurace Tradice.

O kus dál v restauraci Hrom do police fungovali normálně. Tedy skoro. „Nestíháme, podniky kolem mají zavřeno, a tak šli všichni k nám. Máme trojnásob hostů,“ říká číšník. Lidé tu na jídlo čekali o dost déle než běžně a to pokladna jela bez problému. Tak jako ve většině podniků po Česku.

Méně než vteřinka

Provoz elektronické evidence tržeb zatím běží plynule. Někde ho komplikuje jen slabší internetové připojení.

„Doba odezvy centrálního systému je v průměru hluboko pod jednou sekundou, dokonce méně než desetinou sekundy,“ uvedla Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy.

Rychlost se zpomalila mezi druhou a třetí hodinou ráno, kdy krátce překročila jednu vteřinu.

Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu.

Restauratéři a hoteliéři od včerejší půlnoci do 19.00 odeslali Finanční správě 2,5 milionu účtenek.

„U žádného z našich více než tisíce zákazníků nemáme hlášeno, že by systém úplně spadl. Nicméně i přesto jsme zaznamenali markantní nárůst žádostí o podporu v řádu stovek telefonátů,“ říká Zbyněk Švec, zakladatel pokladního systému Septim.cz.

V pohodě fungoval systém i v pražské restauraci Anděl. „Žádné změny kvůli EET nepociťuji, účtenky jsme vydávali i dříve. Ale museli jsme zdražit, jídlo v průměru o deset až dvacet korun, pivo o korunu,“ říká obsluha.

Zdražování naopak nechystá litoměřická kavárna Fér Kafe. Včera měla dokonce nápoje zadarmo, a to tak trochu na truc, protože její majitelé nechtěli vydávat účtenky. „Jsme proti zákonu o EET,“ říká Jan Dostal z Fér Kafe.

Lístek s unikátním kódem od finanční správy si ale od nich neodnesete ani dnes. „Ještě nemáme registraci. Nejdou stáhnout certifikáty. Několikrát jsem to samozřejmě urgoval,“ říká Dostal.

Účtenky se vydávají mimo jiné i proto, aby si zákazník mohl ověřit, zda obchodník danou tržbu řádně zaevidoval. Zkusili jsme to i my. Vyplnění formuláře je zdlouhavé a snadno se při vyplňování kódů, které mají přes 30 znaků, spletete. Kromě složitého kódu FIK či BKP musíte zadat i IČO provozovatele, datum a přesný čas zaplacení a cenu. Po několika minutách ťukání do klávesnice se povedlo. Systém evidence tržeb potvrdil, že účtenku zná.

Ztohoven se pokuty nebojí

Kavárna Paralelní Polis založená skupinou Ztohoven bojkotuje EET.

Provozovatelé kavárny považují EET za zásah do soukromí občanů a obávají se zneužití dat.

Holešovická kavárna tržbu elektronicky evidovat nebude, i když jí za to hrozí nemalá pokuta. Finanční správa minulý týden sice oznámila, že v prvních týdnech fungování EET nebude postihovat drobná porušení zákona, zásadní nerespektování zákona ale tolerovat nebude.

Sankce může být až 500 tisíc korun či uzavření provozovny. Podle odhadu dodavatelů pokladen potřebných pro EET toto zařízení dosud nemá 30 procent podnikatelů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám