metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -3 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Elektřina zdraží, Češi houfně mění dodavatele

2. května 2018  9:55 Marek Hýř Metro.cz
Desetitisíce domácností přechází k jiným firmám.

Energetická společnost ČEZ zdraží elektřinu od začátku června. Účet stoupne zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány. V průměru vzroste cena o čtyři procenta.

„Řady zákazníků se úpravy vůbec nedotknou a pro další jde jen o mírné zdražení, pro většinu spotřebitelů půjde o méně než 20 korun měsíčně,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík a dodává: „Ze zkušenosti víme, že další obchodníci s úpravou ceníků čekají na nás, a očekáváme, že zdraží v blízké době.“

Právě zdražování je jedním z důvodů, proč Češi houfně mění společnosti, které jim dodávají energie. Za první letošní tři měsíce změnilo dodavatele elektřiny skoro 93 tisíc domácností. To je o 2,4 procenta více než loni za stejné období. Podobné je to i u plynu. Dodavatele za první čtvrtletí změnilo 74 tisíc domácností.

„Minulý rok hrála klíčovou roli ve zvýšeném zájmu o změnu dodavatele energií tuhá zima s extrémními výkyvy počasí. Letošní nárůst lze přičíst zejména zvyšování cen elektřiny ze strany dominantních dodavatelů, kteří nyní nakupují elektřinu na burze o více než 20 procent dráž než před rokem,“ říká Markéta Witoszová, analytička trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. „Z dlouhodobého hlediska proto doporučujeme najít levnějšího dodavatele a uzavřít smlouvu s fixní cenou na dobu určitou a tím se pojistit proti dalšímu zdražování,“ dodává Witoszová.

Energetické společnosti vědí, že se domácnosti poohlíží po levnějších nabídkách, a snaží se nalákat nové zákazníky.

„U nabídek pro nové zákazníky mohou lidé ročně ušetřit náklady ve výši měsíčních nákladů za elektřinu či plyn, což je, jako by měli měsíc i více energie zdarma,“ potvrzuje Hana Novotná, mluvčí Bohemia Energy.

ČEZ pro změnu láká na jistoty. „Serióznost dodavatele nabývá v poslední době opět na významu. S rostoucími cenami elektřiny na burzách někteří malí dodavatelé ukončili svou činnost, protože slibovali nereálné,“ doplňuje Gazdík.

Falešní obchodníci

  • Rostoucího počtu změn dodavatelů využívají i podvodníci.
  • Záměrné uvádění cen elektřiny bez DPH či právní kličky ve smlouvách. To jsou jen některé případy nekalých praktik, které využívají nečestní obchodníci.
  • V posledních měsících výrazně vzrostl počet případů, kdy podomní prodejci lákají zejména starší občany na výhodnější ceny elektřiny a slibují nereálné budoucí úspory.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám