metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elektřina zdražila, ale méně se kvůli tomu u nás nesvítilo

  17:40
Zdálo by se, že energetické šoky loňského roku utlumí spotřebu. Poslední čísla však ukazují, že elektroměry se otáčejí jako v těch nejlepších letech.

Šetřit energiemi. Už i ti největší hauři zjistili, že myčku není nutné zapínat jen na čtyři špinavé talíře a pár hrníčků po nedělním obědě. V mnoha domácnostech přišli na to, že ta tlačítka v každé místnosti hned u dveří jsou k tomu, že se lustry a další osvětlení dá nejen zapínat, ale i vypínat. A že není nutné celý den svítit i tam, kde nejsme. Mnozí si také uvědomili, že hodit po návratu z fitka do pračky triko a tepláky s ponožkami na dvouhodinový program a vůbec pouštět pračku, i když není naplněná ani z pětiny, je zřejmě zbytečné vyhazování peněz. I přesto jsme se jako celek neomezovali.

Koncem loňského roku si elektrárny asi nestěžovaly
Nezapočítáme-li do spotřeby elektřiny například vlivy počasí (v zimě přitápění, v létě klimatizaci), vychází, že v Česku se v posledním čtvrtletí turbíny elektráren točily podobně rychle jako ve stejném období roku 2019. Tedy v předvečer covidové pandemie, která u nás vypukla nedlouho po Novém roce 2020. „V porovnání se čtvrtým kvartálem roku 2019 je spotřeba elektřiny ve stejném čase roku 2021 o tři desetiny procenta výš,“ konstatuje Kamil Rajdl, datový analytik společnosti Amper Meteo. Pro pořádek je nutné dodat, že údaje se týkají jen pracovních dnů a časového úseku mezi osmou a osmnáctou hodinou.

Dolní polovina republiky brala víc, než je průměr
Podobné závěry učinili i energetici velkých společností. Také oni zaznamenali větší odběry na konci loňského roku i teď v lednu, než tomu bylo před pandemií. Čísla ukazují, že spotřeba jejich zákazníků byla znatelně vyšší, než je celostátní průměr, k jakému došel Amper Meteo.

„Pokud srovnáme celkovou spotřebu elektrické energie v roce 2019 před vypuknutím pandemie a celkovou spotřebu v roce 2021 v naší distribuční síti, můžeme konstatovat, že celková spotřeba v těchto letech je prakticky totožná,“ konstatuje Roman Šperňák, mluvčí E.ON, který pokrývá především jižní kraje Česka. To znamená kraje Jihočeský a Jihomoravský, Vysočinu a část Olomouckého a Zlínského kraje. Celoročně byla spotřeba loni asi o procento výš než dva roky předtím. „Když se podíváme na srovnání jen prosinců 2019 a 2021, tak byla v závěru letošního roku vyšší dokonce o sedm procent,“ zdůrazňuje Šperňák. Rozdíl lze přisuzovat víc než třeba intenzivnější výrobě spíš oteplení v různých dnech a pohybu svátečních dnů.

Lockdowny spotřebu sice snížily, ale ne výrazně
Největší domácí výrobce elektřiny, společnost ČEZ, přesné údaje a porovnání teprve zpracovává. „Pokud se ale podíváte na zprávu Energetického regulačního úřadu za první tři čtvrtletí 2021, zjistíte, že jsou téměř shodné se stejným obdobím roku 2019,“ uvedl pro deník Metro mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Pro loňský rok každopádně z údajů Amper Meteo vychází, že klienti odebírali loni od energetických společností zhruba o čtyři procenta víc elektřiny než v roce 2020. Právě předloňská sezona byla na spotřebu elektřiny skoupější, a to i zásluhou výrazného lockdownu na jaře 2020 amenšího uzavření na konci téhož roku. Spotřebu energií všeho druhu sice mnohé společnosti, především nevýrobní, srazily dolů, protože poslaly své lidi na home office. Pobyt lidí doma ale částečně tento propad vyrovnal. Více se doma svítilo, topilo, vařilo a také znatelně víc jely domácí počítače. Ať již kvůli práci, nebo zábavě, v provozu byly každodenně také mnohem déle televizory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek