metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
Větší foto
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

17. září 2019  5:53 Pavel Hrabica Metro.cz
Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.

Už i Norové, kteří kupují nejvíce eleketromobilů na světě, zjistili, že extrémní podpora elektromobility má taky negativa. Auta na elektřinu v Norsku mohou jezdit ve speciálním přednostním pruhu. Jenže ty už bývají přecpané. Naposledy alespoň zavedli vyšší zdanění těchto aut nad dvě tuny.

Česko do epochy elektropohonu teprve vstupuje. Nově mají auta se speciální „elektrickou“ espézetkou jízdu po dálnici zdarma. Hodně se mluví o zlevněném nebo zcela bezplatném parkování v městských zónách. To je v Česku od května možné v Praze. Jinak je mapa levného či bezplatného parkování elektroaut skromná.

Elektrizované Česko

2671

Tolik automobilů výhradně na elektrický pohon a hybridů se letos od ledna do srpna zaregistrovalo v Česku. Čistě elektrických automobilů evidují statistiky za toto období 1864. Za celý loňský rok přibylo v Česku jen 895 aut (čistě elektrických bylo 615). U sousedů na Slovensku bylo na konci roku 2018 zapsáno v evidenci něco málo přes devět set aut na elektrický pohon (bez hybridů).

Z velkých měst, které deník Metro oslovil, funguje pouze v Ostravě. A to hlavně kvůli tomu, že se zde postupně rozrůstá flotila aut na stlačený zemní plyn a elektřinu, která používají městské služby nebo strážníci. Roste i počet dobíjecích míst pro elektrické automobily. „Ostrava od začátku července 2019 umožňuje bezplatné parkování pro vozy s registrační značkou začínající EL,“ řekla Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu. Tato auta parkují zadarmo tam, kde je vyžadovaná karta R nebo A.

Vjezd do středu města nedávno přísně zregulovalo Brno. Zavedlo placené zóny. Jenže pro ekoauta lepší podmínky nezřídilo. „Elektromobily, hybridy a jiné automobily na alternativní pohony nemají aktuálně v centru žádné zvýhodnění,“ řekla deníku Metro mluvčí brněnského magistrátu Radka Loukotková. Podobně jsou na tom elektroauta například v Hradci Králové či ve Slaném.

Bezplatně nezaparkujete s elektrickým autem ani v Olomouci. Ale tady se připravuje změna. „Aktuálně elektrovozy výhody nemají. Nicméně město Olomouc pracuje na přípravě nové parkovací politiky města a v ní plánuje výhody elektromobilů zohlednit,“ uvedla tisková mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá. Ve hře je v hanácké metropoli možnost parkovat zdarma či mít povolený vjezd do pěší zóny,“ doplnila Štědrá. 

Pomáhají dotace

Máte firmu? Lze získat na nákup elektromobilů dotaci.

  • Dotace firmám přiděluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Na letošní rok bylo přiděleno 200 milionů z evropských peněz.
  • Na Slovensku získá příspěvek na 35 procent ceny elektrovozu ten, kdo současně nechá sešrotovat své auto starší patnácti let. Slováci vyčlenili na dotace v přepočtu asi 130 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám