metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Větší foto
Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

  5:53
Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.

Už i Norové, kteří kupují nejvíce eleketromobilů na světě, zjistili, že extrémní podpora elektromobility má taky negativa. Auta na elektřinu v Norsku mohou jezdit ve speciálním přednostním pruhu. Jenže ty už bývají přecpané. Naposledy alespoň zavedli vyšší zdanění těchto aut nad dvě tuny.

Česko do epochy elektropohonu teprve vstupuje. Nově mají auta se speciální „elektrickou“ espézetkou jízdu po dálnici zdarma. Hodně se mluví o zlevněném nebo zcela bezplatném parkování v městských zónách. To je v Česku od května možné v Praze. Jinak je mapa levného či bezplatného parkování elektroaut skromná.

Elektrizované Česko

2671

Tolik automobilů výhradně na elektrický pohon a hybridů se letos od ledna do srpna zaregistrovalo v Česku. Čistě elektrických automobilů evidují statistiky za toto období 1864. Za celý loňský rok přibylo v Česku jen 895 aut (čistě elektrických bylo 615). U sousedů na Slovensku bylo na konci roku 2018 zapsáno v evidenci něco málo přes devět set aut na elektrický pohon (bez hybridů).

Z velkých měst, které deník Metro oslovil, funguje pouze v Ostravě. A to hlavně kvůli tomu, že se zde postupně rozrůstá flotila aut na stlačený zemní plyn a elektřinu, která používají městské služby nebo strážníci. Roste i počet dobíjecích míst pro elektrické automobily. „Ostrava od začátku července 2019 umožňuje bezplatné parkování pro vozy s registrační značkou začínající EL,“ řekla Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu. Tato auta parkují zadarmo tam, kde je vyžadovaná karta R nebo A.

Vjezd do středu města nedávno přísně zregulovalo Brno. Zavedlo placené zóny. Jenže pro ekoauta lepší podmínky nezřídilo. „Elektromobily, hybridy a jiné automobily na alternativní pohony nemají aktuálně v centru žádné zvýhodnění,“ řekla deníku Metro mluvčí brněnského magistrátu Radka Loukotková. Podobně jsou na tom elektroauta například v Hradci Králové či ve Slaném.

Bezplatně nezaparkujete s elektrickým autem ani v Olomouci. Ale tady se připravuje změna. „Aktuálně elektrovozy výhody nemají. Nicméně město Olomouc pracuje na přípravě nové parkovací politiky města a v ní plánuje výhody elektromobilů zohlednit,“ uvedla tisková mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá. Ve hře je v hanácké metropoli možnost parkovat zdarma či mít povolený vjezd do pěší zóny,“ doplnila Štědrá. 

Pomáhají dotace

Máte firmu? Lze získat na nákup elektromobilů dotaci.

  • Dotace firmám přiděluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Na letošní rok bylo přiděleno 200 milionů z evropských peněz.
  • Na Slovensku získá příspěvek na 35 procent ceny elektrovozu ten, kdo současně nechá sešrotovat své auto starší patnácti let. Slováci vyčlenili na dotace v přepočtu asi 130 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek