metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Větší foto
Energetický specialista Jiří Gavor | foto: MafraMAFRA

Energetická krize má také svá pozitiva. Lidé hledají úspory, říká odborník na energie

  18:30
Vypne nám Putin plyn? Je možné ho okamžitě nahradit jinými zdroji? Co si počneme bez důležité energie? Mnoho takových a podobných otázek teď trápí celou naši zemi i Evropu. O vyjádření k některým problémům, jež uzavírání kohoutků přináší, jsme požádali Jiřího Gavora, odborníka na energie a současně výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Lze na současné situaci najít i něco pozitivního?
Lidé zvažují moderní technologie. A také to, že hledají úspory. To považuji za pozitivní, protože to jsme léta podporovali, nabádali k tomu. Lidé se více zajímají například o tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy, o zateplování svých domů. To je samozřejmě velice pozitivní jev. Smutné na tom je to, že nás k tomu nyní nutí neblahé okolnosti. Ale to je asi to jediné, co bych k tomu nyní mohl uvést.

Na energetickou závislost na Rusku upozorňují odborníci na energetickou bezpečnost pět, deset, možná i více let. Narazil jste v minulosti na snahy firem, že by k tomu tak přistupovaly a snažily se najít cestu, aby jejich podnikání nebylo v tomto ohledu zranitelné?
Ne, to nikdo neřešil a bylo by farizejské to nyní vyčítat například vládě, že v tom nic nepodnikala. Koho by v Evropě napadlo, že dojde k válce na Ukrajině? K Rusku byly výhrady vždycky, ale pro fakt, že ruský plyn představoval v rámci Evropy třicet procent, se tento poměr považoval za dostatečnou diverzifikaci energetických zdrojů. Spotřeba později stoupla na čtyřicet procent, i kvůli klesající těžbě v Evropě, například v Nizozemsku. Pořád to ale bylo z evropského pohledu vyhovující. Kdyby nedošlo k válce, všechno by asi pokračovalo hladce dál. Co se týká obchodního hlediska, máte-li nějakého dodavatele, který představuje čtyřicet procent, a šedesát procent berete od jiných dodavatelů, tak i ve firmě to považujete za dobrou diverzifikaci.

Česko je na ruském plynu zásadně závislé , i když ho odebírá od německých distributorů. Pro mnohá odvětví, jako jsou ocelárny nebo také sklárny, je zemní plyn naprosto klíčový zdroj energie. Existuje v jejich situaci v případě odpojení od ruského plynu nějaká rychlá varianta, která by tuto energii nahradila?
Neexistuje. Pokud neakceptujeme jejich nový způsob platby, pokud k nám přestane téct ruský plyn, tak dojde v rámci Evropy k výpadku asi o čtyřicet procent. Ve střední Evropě by to bylo kolem šedesáti procent. Takže se na všechny nedostane. Úsporami nebo novými zdroji to nahradit nelze. Jestliže předsedkyně Evropské komise říká, že společnými silami to vyřešíme, nahradíme, to je spíš politická proklamace. Státy mohou přistoupit k nějakým aktům solidarity a vzájemné výpomoci. Je ale jasné, že bychom museli jít dále, a domnívat se, že by nebyly vypínány průmyslové podniky, to je nemožné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek