metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Dobročinný obchod Sue Ryder je i na Vinohradech. | foto: SUE RYDER

Energie zdražují, „sekáče“ ožívají. V některých obchodech dostává druhou šanci nejen oblečení

  17:56
Zájem o nakupování zboží z druhé ruky dlouhodobě stoupá. České second handy jsou variantou, jak na neustále zdražujícím oblečení ušetřit. Podle Českého statistického úřadu stouply ceny oděvů oproti loňsku o 19,9 procenta, obuv je dražší o 15,4 procenta. Vliv na to má růst cen pohonných hmot i samotných materiálů.

Tento trend potvrzuje Denisa Ratajová, vedoucí komunikace neziskové organizace Sue Ryder, která v Praze provozuje sedm dobročinných obchodů a jednu restauraci. „Nejvíce se prodává současná dámská móda, ženy jsou také nejčastějšími nakupujícími. Čím dál více k nám přicházejí také mladší ročníky hledat stylové retro poklady,“ zve Ratajová k návštěvě prodejen, které ze zisku podporují lidi ve stáří. Pobočky Sue Ryder najdete třeba na Letné, ve Vršovicích nebo v Michli.

Lidé mohou v obchodech oblečení a další doplňky nejen nakoupit, ale také je do nich darovat.

Kromě dobročinných aktivit vytvářejí některé „sekáče“ také pracovní místa pro lidi se znevýhodněním. „V organizaci Borůvka Praha od roku 1998 pomáháme lidem s tělesným postižením. Provozujeme charitativní second hand Koloběh na Novém Městě, kde pracují,“ popisuje PR manažerka této organizace Veronika Moudrá. „Když se vám v průběhu života změní pracovní schopnosti, hledáte místo, kde své dovednosti můžete uplatnit, ale tak, aby zaměstnavatel bral v potaz váš zdravotní stav. A tím Koloběh zajisté je,“ upřesňuje Moudrá.

Prospěšnou činnost realizuje i vinohradský Moment, další z pražských second handů. „Ze zisku podporujeme šest českých neziskovek. Ukazujeme, že každý může snadno pomáhat potřebným tím, že daruje, co už sám nepoužívá,“ přibližuje ředitelka obecně prospěšné společnosti Markéta Soukupová.

Pomáhat módou lze nejen lidem, ale také zvířatům. „Naši zákazníci jsou lidé, kteří mají rádi pejsky a kočičky, chtějí jim pomoci a přitom si i pořídit něco hezkého,“ říká Martina Milarová z dobročinného obchodu Pet Heroes. Kromě obchodu provozuje tato společnost útulek v Lanškrouně či azyl Handipet Rescue, který se zaměřuje na pomoc zvířatům s handicapem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek