metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Dobročinný obchod Sue Ryder je i na Vinohradech. | foto: SUE RYDER

Energie zdražují, „sekáče“ ožívají. V některých obchodech dostává druhou šanci nejen oblečení

  17:56
Zájem o nakupování zboží z druhé ruky dlouhodobě stoupá. České second handy jsou variantou, jak na neustále zdražujícím oblečení ušetřit. Podle Českého statistického úřadu stouply ceny oděvů oproti loňsku o 19,9 procenta, obuv je dražší o 15,4 procenta. Vliv na to má růst cen pohonných hmot i samotných materiálů.

Tento trend potvrzuje Denisa Ratajová, vedoucí komunikace neziskové organizace Sue Ryder, která v Praze provozuje sedm dobročinných obchodů a jednu restauraci. „Nejvíce se prodává současná dámská móda, ženy jsou také nejčastějšími nakupujícími. Čím dál více k nám přicházejí také mladší ročníky hledat stylové retro poklady,“ zve Ratajová k návštěvě prodejen, které ze zisku podporují lidi ve stáří. Pobočky Sue Ryder najdete třeba na Letné, ve Vršovicích nebo v Michli.

Lidé mohou v obchodech oblečení a další doplňky nejen nakoupit, ale také je do nich darovat.

Kromě dobročinných aktivit vytvářejí některé „sekáče“ také pracovní místa pro lidi se znevýhodněním. „V organizaci Borůvka Praha od roku 1998 pomáháme lidem s tělesným postižením. Provozujeme charitativní second hand Koloběh na Novém Městě, kde pracují,“ popisuje PR manažerka této organizace Veronika Moudrá. „Když se vám v průběhu života změní pracovní schopnosti, hledáte místo, kde své dovednosti můžete uplatnit, ale tak, aby zaměstnavatel bral v potaz váš zdravotní stav. A tím Koloběh zajisté je,“ upřesňuje Moudrá.

Prospěšnou činnost realizuje i vinohradský Moment, další z pražských second handů. „Ze zisku podporujeme šest českých neziskovek. Ukazujeme, že každý může snadno pomáhat potřebným tím, že daruje, co už sám nepoužívá,“ přibližuje ředitelka obecně prospěšné společnosti Markéta Soukupová.

Pomáhat módou lze nejen lidem, ale také zvířatům. „Naši zákazníci jsou lidé, kteří mají rádi pejsky a kočičky, chtějí jim pomoci a přitom si i pořídit něco hezkého,“ říká Martina Milarová z dobročinného obchodu Pet Heroes. Kromě obchodu provozuje tato společnost útulek v Lanškrouně či azyl Handipet Rescue, který se zaměřuje na pomoc zvířatům s handicapem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek