metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Čtvrtek, 18. července 2019. Svátek má Drahomíra.
Ales Pospisil_manazer vnejsich vztahu spolecnosti Centropol
Ales Pospisil_manazer vnejsich vztahu spolecnosti Centropol | foto: CENTROPOL ENERGY, a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Energošmejdy z trhu vytlačíme. Krást a podvádět se nemá

21. června 2019  7:00
Komerční sdělení Nepoctivci budou mít situaci při prodeji energií o poznání těžší. Kladivem na ně se již brzy stane novela energetického zákona, která výrazně posílí ochranu spotřebitele. Společně s dalšími velkými energetickými firmami se i Centropol Energy podílí na tvorbě nových obchodních pravidel.

Prvním hmatatelným činem je přijetí Deklarace účastníků trhu s elektřinou a plynem. Ta je podle Aleše Pospíšila, manažera vnějších vztahů společnosti Centropol Energy inspirací pro odborníky, připravující tuto novelu.

Právě jste se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR shodli na znění deklarace. Doopravdy půjde o přelom?

Všelék to ještě rozhodně není. Jde však o krok správným směrem. To, že naši představu o budoucím fungování trhu zastávají i další významní dodavatelé energií, považuji z hlediska zákazníků i obchodníků za největší úspěch. Náš dík patří také Svazu obchodu a cestovního ruchu, který pomohl deklaraci prosadit.

V čem tedy bude ochrana zákazníků účinnější?

Nynější stav je bohužel takový, že regulace postihuje mnohem citelněji obchodníky s energií, tedy držitele licence. Trochu se přitom zapomíná na zprostředkovatele, čili fyzické nebo právnické osoby uzavírající smlouvu jménem obchodníka, a to za provizi. Právě tyto osoby vytvářejí šedou zónu, kterou chceme zmapovat.

Můžete být konkrétnější?

Ve spolupráci se státní správou podpoříme zřízení registru a certifikaci externích prodejců energií. Když zjistíme, že zprostředkovatelé používají neetické praktiky, budeme požadovat okamžitou nápravu, případně spolupráci rovnou ukončíme.

Ve kterých oblastech budete k zákazníkovi vstřícnější?

Za prvé, za přežitek považujeme dodavatelsko-odběratelské smlouvy na dobu delší než tři roky. Za druhé, nebudeme vymáhat pokuty, když odběratel odstoupí od smlouvy ještě před zahájením dodávek.

Omezí připravovaná novela například i plné moci?

Tento problém zatím deklarace nepojmenovává, ale věříme, že v zákoně to tak bude. Nynější stav nás přirozeně trápí. Nechceme, aby se lidé zavazovali k něčemu, co nemají pod kontrolou. Není přece možné, aby zprostředkovatel nebo takzvaný aukcionář zbavil odběratele na dlouhá léta „svéprávnosti“ tím, že za něho bude rozhodovat – například o tom, od koho smí brát plyn či elektřinu a od koho ne. Proto věřím, že novela jasně stanoví délku trvání plné moci. Tím se mimo jiné zabrání i zneužívání tohoto právního aktu formou nežádoucího obnovování nevýhodných smluv.

Pokud vím, odstraněním nekalých praktik se zabýváte již delší dobu. Proč?

Ano, už několik let. Šmejdi totiž nepostihují jen spotřebitele, ale i nás, seriózní obchodníky. Obecně platí, že šmejdi řádí všude tam, kde pravidla ochrany spotřebitele nejsou jasná. Prvním krokem je, že tato jasná pravidla vzniknou. Toho jsme, pevně věřím, dosáhli. Druhým krokem je to, o co nyní bojujeme – přijetí účinného zákona, platícího pro všechny. Kdo zákon poruší, končí.

Hlavní zprávy

Do kobky na náplavce chystají zero waste kavárnu

Takto vypadala kobka na Rašínově nábřeží v dubnu.
vydáno 17. července 2019  17:45

Jednu z rekonstruovaných kobek na náplavce získala kavárna Tiskárna na Vzduchu. Dominika Antonie Skalová z jejího týmu v rozhovoru pro Metro nastínila,...  celý článek

Jižní spojku zavřou statici

Auta popojížděla i na lanovém mostu
vydáno 17. července 2019  13:15

Úplná uzavírka lanového mostu proběhne během dvou nejbližších víkendů.  celý článek

Horká srbská krev miluje český klid

Vladimir Mandić
vydáno 17. července 2019  11:08

Vladimir Mandić je „chodící reklamou“ na Česko, kam před dvaceti lety unikl za svobodou. Otec dvou dětí, který v naší zemi udělal docela slušnou kariéru v...  celý článek

Na koleje kreslí dopravce obrysy mrtvol. Snad zaberou, doufá

Siluety najdete na nejfrekventovanějších úsecích.
vydáno 17. července 2019  8:40

„Při přecházení vždycky dávej pozor, aby tvůj obrys neskončil na zemi!“ Tak zní krédo, kterým by se měl podle tvůrců projektu Neskákej mi pod kola při...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám