metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ereskaři zvládali epidemická omezení ve větším poklidu

  12:05
Přichází nenápadně, je však na celý život. Roztroušená skleróza už nemusí znamenat konec plnohodnotné existence.

Příznaky přicházely nenápadně a střídaly se, takže se vlastně nemocná ani necítila. Byla jen „trochu víc unavená“. To byly první pocity třiačtyřicetileté Šárky, která se s nemocí setkala ve svých osmnácti letech. Kdyby ji choroba zastihla před třiceti nebo padesáti lety, byla by nyní nejspíš už na vozíku nebo upoutána na lůžko. Včasné odhalení a volba správných medikamentů jí ale umožňují relativně „zdravý“ život.

Šárka je sice v invalidním důchodu, roztroušená skleróza (RS) se ale vrátila jen jednou v silnějším. I proto nemusela Šárka rezignovat na všechny záliby. „V létě 2014 jsem dokonce byla po hodně dlouhé době na horách a ušla během pěti dnů 70 kilometrů, což považuji za úspěch,“ říká pacientka Šárka.

Každý pětistý

  • Lékaři v Česku diagnostikují roztroušenou sklerózu asi u každého pětistého člověka.
  • Ve světě trpí tímto onemocněním asi 2,5 milionu lidí.
  • Nejznámějším pacientem s touto nemocí je bývalý předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
  • Roztroušenou sklerózu údajně měla ve vězení i herečka Regina Rázlová. Ve vazbě byla jeden rok.

Současné problémy s koronavirem dávaly podle lékařů pacientům s touto chorobou dokonce jakýsi „náskok“. Protože užívají dlouhodobě léky, které potlačují nebo ovlivňují imunitu, jsou zvyklí se i v „dobách míru“ chovat zodpovědně, odpočívat a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko infekce. To se jim nyní hodilo. Kromě toho pravidelně užívají vitamin D, který pomáhá nejen v boji s jejich nemocí, ale zlepšuje i funkce imunitního systému pro boj s virovými onemocněními. Lidé s dostatkem vitaminu D případnou infekci zvládají snáze a rychleji.

Problémy během koronakrize ale registrovali v RS centrech. „Při současném počtu pacientů, kdy denně projde centrem až sto z nich, nejsme schopni zajistit hygienická doporučení pro rozestup,“ říká neuroložka Dana Horáková. Kritické je podle ní podávání infuzí. Rozestup mezi křesly činí přibližně deset centimetrů a běžně v jedné místnosti dostává infuze osm pacientů najednou.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů a zdánlivého klidu. 

Nebezpečná třicítka

  • Kolem sedmi set pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) přibývá ročně v Česku. Nemoc se nejčastěji projevuje kolem třicátého roku. 
  • Před sedmi lety měli neurologové k dispozici devět léků na léčbu RS. Letos mohou využít už 17 medikamentů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy