metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.
Cesta na Sibiř | foto: Švandovo divadlo na Smíchově

Erotika mezi marionetami aneb loutkové divadlo pro dospělé

  7:00
Ve Studiu, temném sklepním prostoru Švandova divadla, uvádí soubor Buchty a loutky zdramatizovaný cestopis Martina Ryšavého Cesta na Sibiř. Ve volné atmosféře se tu odehrává experimentální představení, do kterého tvůrci zakomponovali živé herce, marionety různých velikostí i dětské hračky.

Cesta na Sibiř

  • Nejbližší repríza: 16. června
  • Hraje: soubor Buchty a loutky
  • Režie: Martin Bečka
  • Podle románu Martina Ryšavého, oceněného Magnesií Literou.

Příběh mladého Martina, frustrovaného vlastním životem, který se vydá na Sibiř, aby našel sám sebe, je zasazen do porevolučního období, na což upozorňují maňásci křičící "Havel bude prezident!". Martin je nespokojen se svým životem i vztahem, a proto se spontánně vydá "na konec světa" - do Ruska. To je tu ztvárněno jako zaostalá liduprázdná krajina, kde bydlí jen několik starších obyvatel a k jídlu tu seženete jen staré kompoty.

Indiáni na Sibiři

Po dlouhém putování a několika milostných románcích nalézá duševní uspokojení mezi pastýři sobů. Hlavní hrdina Martin se v inscenaci objevuje ve třech podobách - jako menší a větší loutka a jednou jako živý člověk. Experimentálnost inscenace podtrhuje výstup jakési indiánské babičky, tančící indiánský tanec na festivalu etnografie, kam Martin zavítá. Scénografii tvoří školní nástěnná mapa Ruska.

Inscenace nadchne milovníky loutkového divadla, zvláště v netradičním pojetí. Rozhodně se však nejedná o představení pro děti, neboť v závěru příběhu dojde na projev fyzické lásky mezi dvěma loutkami. Soubor Buchty a loutky působí přátelsky a v sále navodí příjemnou atmosféru milým úvodem a výzvou k divákům, ať si občerstvení klidně vezmou s sebou do sálu a ani na vypnutí telefonů tak striktně netrvají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy