metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 31 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: lacrosse.co.il

Evropské akce častěji v Izraeli. Pro asijský stát hovoří finanční zázemí i chuť vychovávat mladé

16. července 2019  10:49 Pavel Urban Metro.cz
Včera začalo v Jeruzalémě mistrovství Evropy lakrosistek. Dnes večer se na turnaji v Izraeli poprvé představí i český národní tým. „Izraelská lakrosová asociace věří, že tato akce inspiruje další generaci domácích dívek ke sportu,“ stálo o víkendu na Facebooku šampionátu. Do blízkovýchodní země se vrcholná akce v tomto sportu vrátila po roce, loni se zde konalo mistrovství světa mužů. Co se týče Evropy, stále více sportovních kontinentálních akcí pořádají izraelská města.

Když se zde v roce 2013 konalo fotbalové mistrovství Evropy hráčů do 21 let, mnozí nezasvěcení se divili, proč se evropský šampionát koná v zemi, která na tomto kontinentu neleží. Stejně se letos čílili fotbaloví fanoušci, když se finále Evropské ligy hrálo v ázerbájdžánském Baku.

Izrael hrál skutečně dříve fotbal v Asii. Bylo to v letech 1954–1974. Dokonce v roce 1964 triumfoval na Asijském šampionátu. Po dvaceti letech ho ale členové Asijské fotbalové konfederace vyloučili především kvůli náboženským odlišnostem arabského světa a Židů v Izraeli.

Pak začalo „putování“ národního týmu po světě. Nejdříve hrál kvalifikaci na MS 1982 v Evropě, další dvě kvalifikace absolvoval Izrael v Oceánské zóně. Až od roku 1991 pevně zakotvil pod hlavičkou Evropské fotbalové unie (UEFA). A tak i nyní bojuje v kvalifikaci na ME 2020. Izraelci dokonce nabídli, že některé zápasy šampionátu by se mohly konat v této zemi. Po velké vlně kritiky UEFA tuto možnost zamítla.

Zabydlení v Evropě poznali Izraelci také v dalších sportech. Loni se v Tel Avivu konalo mistrovství Evropy v judu a Lukáš Krpálek si odsud odvezl zlatou medaili.

Jen o týden později začal v Jeruzalémě 101. ročník cyklistického závodu Giro d’Italia. A roli v tom sehrály také peníze. Izraelská nabídka ve výši 12 milionů eur (asi 306 milionů korun) nešla odmítnout. I tehdy akce vyvolala protichůdné reakce, ale nakonec vše proběhlo v klidu. Český závodník Roman Kreuziger tehdy prohlásil: „Byla to pro ně velká investice. Chtějí i za pomoci Gira dokázat, aby tady děti začaly víc sportovat. A to se cení.“

Na fakt, že se evropské akce budou konat na území Izraele, už si mnozí zvykli. Vzpomeňme, že i letošní ročník pěvecké soutěže Eurovize probíhal v Tel Avivu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám