metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Další 2 fotografie v galerii
Quadrio (dříve Copa centrum) | foto: Cigler Marani

Exkluzivně: Copa centrum začne růst v květnu. V létě možná zavře metro

  14:07
Výstavba kritizovaného Copa Centra ve Spálené ulici by mohla začít již v květnu. Pokud se tak stane, uzavře se stanice metra Národní třída. O termínu rozhodne až město.

Staveniště v blízkosti obchodního centra Máj ve Spálené ulici obtěžuje kolemjdoucí. "Je potřeba, aby bylo Copa Centrum v co nejbližší době dostavěno. Není možné, aby takto Spálená ulice dál vypadala," říká starosta první městské části Oldřich Lomecký.

Práce mohou odstartovat již v květnu

Město již o stavbě jedná. "Investor přislíbil, že práce na stavbě mohou odstartovat začátkem května. Byli bychom rádi, kdyby se v tomto termínu opravdu začalo stavět. To ale už nezáleží na nás," vysvětluje Lomecký.

Rozhodující slovo bude mít dopravní podnik. Stavba Copa Centra totiž vyžaduje dočasné uzavření stanice metra Národní třída. "Uvidíme, jestli uzavření dopravní podnik povolí," dodává Lomecký.

Dopravní podnik s uzavřením stanice v květnu nepočítá

Dopravní podnik v současné době jedná s investorem ohledně dalšího postupu stavby."Investorův záměr začít kopat v květnu 2012, by znamenal uzavřít stanici metra Národní třída v červenci letošního roku. Tyto termíny nejsou z naší strany odsouhlasené," říká Aneta Řehková z tiskového odboru dopravního podniku.

Quadrio (dříve Copa centrum)
Quadrio (dříve Copa centrum)

Takhle se promění Spálená ulic, až zde vyroste Copa Centrum.

Podle ní musí být nejdříve dořešeny veškeré majetkoprávní záležitosti a doloženo platné stavební povolení, ve kterém budou zapracovány mimo jiné také připomínky od archeologů. "Až bude veškerá problematika dořešena a odsouhlasena, podá dopravní podnik žádost na drážní úřad, a to 60 dní před plánovaným uzavřením stanice. Teprve následně může být tato stanice uzavřena," vysvětluje Řehková, podle které je nepravděpodobné, že se stanice uzavře v červenci letošního roku.

Zatím se u Máje usídlili archeologové

V současné době na staveništi ve Spálené ulici probíhá závěrečná etapa archeologického průzkumu gotických sklepů. Také kvůli nim musela být stavba již dříve pozastavena. "Průzkum bychom zde měli dokončit do konce června," informoval novináře Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.

Právě práce archeologů může budování Copa Centra ještě pozastavit. Průběh stavby může také ovlivnit ministerstvo kultury. To má totiž určit, do jaké míry budou gotické sklepy památkově chráněny.

Stále se nestaví

 • Podle původních odhadů mělo Copa Centrum ve Spálené ulici stát již v roce 2010.
 • Cena komplexu šesti budov se odhaduje na 4 miliardy korun.
 • Celková rozloha objektu činí 50 tisíc metrů čtverečních.
 • Copa Centrum nabídne 250 podzemních parkovacích míst.
 • Autorem projektu je architektonické studio Cigler Marani Architects.
 • Investorem je Sebastian Pawlowski.

  Komentáře

  Hlavní zprávy

  Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

  vydáno 19. ledna 2022  6:00

  O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

  Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

  vydáno 18. ledna 2022  16:31

  Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

  Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

  vydáno 18. ledna 2022  11:35

  Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

  Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

  vydáno 18. ledna 2022  6:19

  Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

  Vaše fotky z Prahy