metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Dalších 50 fotografií v galerii
Ve stanici metra Národní třída se pracuje 24 hodin denně.

Exkluzivní video: Vystoupili jsme v uzavřené stanici metra Národní třída

  6:00,  aktualizováno  9:13
Přestože je do stanice metra vstup zakázaný, my jsme do ní zavítali i s kamerou. Na Metro.cz nyní můžete vůbec poprvé vidět, jak to vypadá ve stanici, která je loňského července uzavřená kvůli výstavbě obchodně administrativního centra Quadrio, dříve známého jako Copa centrum.

Vlakové soupravy projíždí stanicí metra Národní třída a cestující přes sklo pozorují, jak to v ní vypadá. Moc toho neuvidí. V minimálním osvětlení se tu zdánlivě pohybuje jen pár mužů v reflexních vestách. Přestože to na první pohled vypadá, že se pracovníci moc nenadřou, opak je pravdou. Intenzivní práce tu probíhají čtyřiadvacet hodin denně.

Investor část stavby zaplatí

  • Investor centra Quadrio zajišťuje demontáže stávajících technologií, demolici původního vestibulu či výstavbu monolitických konstrukcí nového vestibulu.
  • Rozpočtové náklady na stavební práce pro část Quadrio – část metro jsou 363 milionů korun.
  • Z toho práce za 87 milionů provede investor multifunkční budovy. 
  • Náklady na bezbariérové zpřístupnění jsou 185 milionů.
  • Vlastní rekonstrukce stanice pak spolkne 170 milionů korun investičních prostředků a 63 milionu provozních prostředků.

Pracuje se hlavně v noci

V průběhu dne, kdy stanicí projíždí každých pár minut v obou směrech vlakové soupravy, se nedají provádět žádné úpravy v tunelech. Pracuje se proto především v eskalátorovém tunelu, který se musel oproti své původní délce zkrátit tak, aby vznikl prostor pro mezipatro. V tom bude vchod do Quadria. Stavební úpravy probíhají také na nástupišti a v neveřejných prostorách stanice.

Hlavní práce tu ale začínají až hodinu po půlnoci v kolejových tunelech. Čas je na ně pouze od jedné do půl čtvrté hodiny ranní. Aby se toho za dvě a půl hodiny stihlo co nejvíce, ve stanici v jeden okamžik pracují až čtyři desítky lidí. Zajišťují demontáž obkladů a laminátových zontů (pozn. redakce: ochranná část pod obklady odvádějící vodu), sanaci spar a průsaků. Po dokončení těchto prací přijde na řadu vytvoření nového odvodňovacího systému zontů a následně budou prováděny obklady sloupů, stěn a kleneb.

Materiál odváží lokotraktory

Ve stanici metra Národní třída se pracuje 24 hodin denně.
Ve stanici metra Národní třída se pracuje 24 hodin denně.

Přestože soupravy metra již hodinu po půlnoci mezi stanicemi nejezdí, na kolejích přeci jen není tak úplně klid. Aby se ze stanice mohl odvážet již nepotřebný materiál, jezdí na místo lokotraktory, které jej odváží do depa na Kačerově či na Zličín. V depu je pak materiál přeložen na běžná nákladní auta a dopraven na skládku nebo uložen pro další využití.

Cestující uvidí stanici ve zcela novém kabátě v červenci příštího roku. Stejně jako v předchozím provedení se stanice zabarví převážně do žluta. "Žluté obklady budou použity do úrovně osvětlovacích ramp, klenba pak bude bílá," popsala na místě mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Eskalátory rozdělí mezipatro

Návrh vestibulu stanice metra Národní třída.
Návrh vestibulu stanice metra Národní třída.

Návrh vestibulu stanice metra Národní třída.

Do stanice se lidé dostanou přímo ze Spálené ulice, odkud povedou eskalátory do mezipatra. Odtud cestující pojedou dalšími eskalátory přímo na nástupiště. Do mezipatra pak bude možný přístup také přímo z budovy Quadria. "Pro spoluobčany se sníženou pohyblivostí, byl vybudován v předstihu vstup z ulice Rettigova s dvojící výtahů," dodává Aneta Řehková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek