metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška na trati závodu Lapland Extreme...
Dalších 25 fotografií v galerii
Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška na trati závodu Lapland Extreme Challenge ve Finsku. | foto: Archiv Markéta Marvanová a Adam ZáviškaMetro.cz

Extrém vyměnila za psaní psaní knihy

14. prosince 2017  8:30 Josef Škvor Metro.cz
Dvaadvacetiletá Markéta Peggy Marvanová v právě vydané knize První stopa vypráví, jak s přítelem Adamem Záviškou zdolali – jako první na světě – náročnou výzvu Lapland Extreme Challenge. Na cestě strávili 27 dní a 13 hodin.

Vydáváte svou druhou knihu. Kdy vás napadlo, že popíšete vaši zimní cestu laponskou pustinou?
První knížka Cesta za štěstím vznikla spontánně. Byla jsem sama v americké divočině na extrémním závodě horských kol a většina zážitků byla tak silná, že se o ně nešlo nepodělit formou knihy. K mému údivu, přestože jsem v češtině nikdy nevynikala – spíš naopak, jsem po vydání prvotiny dostala spoustu pozitivních ohlasů od čtenářů. Nepochybně mé další psaní zapříčinila pozitivní energie těchto lidí. A když jsme se přítelem Adamem postavili na start extrémní výzvy polárního kruhu, kdy tehdy nebyl nikdo, kdo by ji dokončil, byl námět na knihu docela jasný.

Fotogalerie

Jak si zážitky uchováváte? Při extrémních cestách asi není moc času na zápisky…
Při extrémních cestách je dokumentace obtížná. Ono vlastně je obtížné skoro všechno. Těžko se člověk ve velkých mrazech a při fyzickém vypětí zvládne ovládat po psychické stránce, na vedení zápisků není pomyšlení. Výhodou ale je, že uchovávání extrémních a silných vzpomínek v paměti je jednoduché. Zápisky si tedy nevedu a vše si pamatuji. Co jsem kdy a kde říkala, co jsem jedla a nechutnalo mi to, co na- opak bylo vynikající, kde mi byla zima, kde mě zaplavila euforie a tak.

Markéta Peggy Marvanová

Jedna ze tři bikerek mezi pražskými messengery.

  • 2015 – jako nejmladší účastnice dojela 4418 km dlouhý bikový závod Tour Divine přes Severní Ameriku.
  • 2017 – s partnerem Adamem Záviškou jsou jediní v historii závodu Lapland Extreme Challenge (1025 km), kteří ho dokončili.
  • 2017 – zvítězila v ženské kategorii Tour Divine. I tam jela s Adamem Záviškou.

První knihu i cestu napříč Severní Amerikou jste absolvovala sama. Tuto jste prošla se svým partnerem Adamem Záviškou. Hodily se vám jeho postřehy?
Rozhodně. Já intenzivně psala a Adam intenzivně pročítal, komentoval, podotýkal. Knížka je díky tomu úplně jiným dílem a já osobně jsem s ní spokojenější než s Cestou za štěstím. Doufám, že u ní čtenáři budou napjatí i se zasmějí.

Evidentně jste aktivní, jak vás bavilo sedět a psát?
Tentokrát to byl běh na dlouhou trať. Popisovala jsem dva roky našich životů v jedné knize. Bylo pro mě těžké vymyslet, co napsat a co vynechat, aby celý příběh měl spád a dával smysl. Pohyb v mrazu a za hranicemi všedních životů skrývá obrovské množství poznatků, které bylo nutné vysvětlit. Je to kupa informací a teorie, která musela být podaná čtivě. To bylo pro mě asi to nejobtížnější. Byl to intenzivní půlrok mého života a musela jsem se hodně ovládat, abych nezešílela. Psala jsem, co mi síly stačily, abych mohla lidi potěšit už o Vánocích.

Jaký další závod vás čeká? Bude další kniha?
Jednu předlohu v hlavě mám. Můj nevyřčený další dobrodružný sen. Ale ještě jsem nesebrala odvahu, a uskutečnění je tak zatím jen daleko ve hvězdách. Nemohu říct, jestli vůbec a kdy by mohlo něco dalšího vzniknout. Ale na druhou stranu – zdrojem pro psaní jsou mi vlastní zážitky, a tak vlastně záleží hlavně na tom, co mi život přinese.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám