metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Extrémní ceny bytů brání mladým lidem stěhovat se od rodičů

5. května 2019  13:49 Pavel Hrabica Metro.cz
Shánění „startovacího bytu“ se pro lidi mezi 26 až 36 lety, kteří by chtěli založit rodinu, v posledních letech neliší příliš od předlistopadových dob. Zatímco tehdy kvůli pomalé výstavbě zaručovaly získání bytu především známosti na bytovém odboru radnice nebo „angažovanost“, teď jsou jediným kritériem finance. A ty jsou pro značnou část mladé generace často zcela nedosažitelné.

„V Praze se za posledních patnáct let postavilo jen osmdesát tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce,“ říká makro-ekonomický analytik Michal Skořepa. „Dalším důvodem vysokých cen bytů je i nedostatek obecního nájemního bydlení,“ dodává. Od roku 1995 klesl počet bytů, které mají ve správě radnice, ze 36 na 13 procent veškerého bytového fondu.

K nedostupnosti finančně přijatelného bydlení přispívají jak vysoké ceny za metr čtvereční, tak stále rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky. Ty se po včerejšku opět pohnuly směrem vzhůru.

V Praze vzrostly ceny bytů za pět let až o polovinu

  • Odhady mladých lidí žijících v „mamahotelech“ u rodičů se značně liší. Podle NMS Market Research to je až 70 procent.
  • Ve vlastní nemovitosti žije podle agentury Ipsos jenom třetina z mladých Čechů. 
  • Za bydlení vydají mladí lidé v průměru od pěti do deseti tisíc korun měsíčně. Jedná se asi o čtvrtinu jejich pravidelného příjmu.
  • V hlavním městě vyskočila cena za metr čtvereční bytu za posledních pět let o padesát procent a blíží se k 80 tisícům korun v průměru.

Posunou zřejmě úroky hypoték poskytované komerčními bankami na tři procenta. Hypoteční banky se snaží na rostoucí ceny a úrokové sazby reagovat různě. Například Česká spořitelna zavedla nově speciální hypotéku pro ty, kteří si chtějí pořídit své první bydlení. Omezením není věková hranice, pouze fakt, že klient žádnou další nemovitost nevlastní.

„Předpokládáme ale, že většina žadatelů stejně nevyužije maximální výši půjčky, ta je pět milionů korun,“ podotýká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny. Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje kolem dvou milionů korun. Vyšší částky jsou totiž, i s ohledem na zvyšující se úroky, mimo možnosti žadatelů. Pro více než pětinu mladých lidí mezi 26 až 36 lety je podle agentury Ipsos hlavním problémem výše ročního příjmu, který banky při žádosti o hypotéku požadují. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám