metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Extrémní ceny bytů brání mladým lidem stěhovat se od rodičů

  13:49
Shánění „startovacího bytu“ se pro lidi mezi 26 až 36 lety, kteří by chtěli založit rodinu, v posledních letech neliší příliš od předlistopadových dob. Zatímco tehdy kvůli pomalé výstavbě zaručovaly získání bytu především známosti na bytovém odboru radnice nebo „angažovanost“, teď jsou jediným kritériem finance. A ty jsou pro značnou část mladé generace často zcela nedosažitelné.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„V Praze se za posledních patnáct let postavilo jen osmdesát tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce,“ říká makro-ekonomický analytik Michal Skořepa. „Dalším důvodem vysokých cen bytů je i nedostatek obecního nájemního bydlení,“ dodává. Od roku 1995 klesl počet bytů, které mají ve správě radnice, ze 36 na 13 procent veškerého bytového fondu.

K nedostupnosti finančně přijatelného bydlení přispívají jak vysoké ceny za metr čtvereční, tak stále rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky. Ty se po včerejšku opět pohnuly směrem vzhůru.

V Praze vzrostly ceny bytů za pět let až o polovinu

  • Odhady mladých lidí žijících v „mamahotelech“ u rodičů se značně liší. Podle NMS Market Research to je až 70 procent.
  • Ve vlastní nemovitosti žije podle agentury Ipsos jenom třetina z mladých Čechů. 
  • Za bydlení vydají mladí lidé v průměru od pěti do deseti tisíc korun měsíčně. Jedná se asi o čtvrtinu jejich pravidelného příjmu.
  • V hlavním městě vyskočila cena za metr čtvereční bytu za posledních pět let o padesát procent a blíží se k 80 tisícům korun v průměru.

Posunou zřejmě úroky hypoték poskytované komerčními bankami na tři procenta. Hypoteční banky se snaží na rostoucí ceny a úrokové sazby reagovat různě. Například Česká spořitelna zavedla nově speciální hypotéku pro ty, kteří si chtějí pořídit své první bydlení. Omezením není věková hranice, pouze fakt, že klient žádnou další nemovitost nevlastní.

„Předpokládáme ale, že většina žadatelů stejně nevyužije maximální výši půjčky, ta je pět milionů korun,“ podotýká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny. Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje kolem dvou milionů korun. Vyšší částky jsou totiž, i s ohledem na zvyšující se úroky, mimo možnosti žadatelů. Pro více než pětinu mladých lidí mezi 26 až 36 lety je podle agentury Ipsos hlavním problémem výše ročního příjmu, který banky při žádosti o hypotéku požadují. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek