metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. | foto: Peugeot

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

  18:32
V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když zatím v reálném provozu mu to legislativa neumožňuje). Nevypouští žádné emise, protože je poháněn výhradně elektromotorem. Hlavně má naprosto neodolatelný design. Uchvátí vás tak, že okamžitě zatoužíte být jeho majitelem. Pravděpodobně ho ale nikdy vlastnit nebudete, není totiž na prodej.

Tento koncept je považován za nejúspěšnější ze všech, které kdy Peugeot stvořil. Čím si vysloužil takto výsadní postavení? Je známo, že Peugeot v minulosti stvořil desítky originálních a občas i hodně bláznivých konceptů. Proč je právě e-Legend považován za vrcholné dílo? Slávu sklízel už při svém představení veřejnosti na prestižním světovém autosalonu v Paříži na podzim roku 2018. Návštěvníci i média se jeho dechberoucího vzhledu nemohli nabažit. Krátce poté byl zvolen nejkrásnějším konceptem a získal cenu Grand Prix Automobile vyhlašovanou velkými francouzskými médii. O rok později se ukázal na autosalonu v Ženevě a opět přitáhl obrovskou pozornost. Kamkoli přijel, tam způsobil rozruch. Není pochyb, že se mu to podařilo i během své první návštěvy v Česku.

K čemu vlastně koncepty slouží? Vždyť jejich výroba stojí miliony. Desítky nejlepších designérů, inženýrů a techniků na nich stovky hodin pracují. A nakonec si výsledek jejich práce užije pár dnů slávy a poté navždy zmizí v útrobách depozitáře, či v lepším případě se vystaví v muzeu. Koncepční vozy mají ale několik důležitých úkolů, pro které se všechna ta práce vyplatí, zejména pak otestovat nové technologie pro sériové vozy, demonstrovat sílu a inovativní schopnosti značky a v neposlední řadě zjistit, jak budou klienti reagovat na určité designové či technologické směry. Peugeot e-Legend před čtyřmi lety razil cestu elektrifikace a autonomního řízení.

A kam tyto trendy pokročily dnes? Elektromobily učinily za poslední roky obrovský krok kupředu. Značka Peugeot již dnes nabízí takřka pro všechny své modely aspoň jednu verzi poháněnou elektrickým motorem, ať už jako 100% elektromobil, nebo jako plug-in hybrid. Zejména nejprodávanější elektrické modely jako Peugeot e-208 a e-2008 sklízí neutuchající zájem zákazníků. Stejně jako plug-in hybridní Peugeot 308, 3008 či 508. A všechny tyto vozy mohou být konceptu e-Legend vděčny za to, že jim už před několika lety prošlapal cestu.

Podobně je to i s autonomním řízením. E-Legend ho představil jako fascinující hračku. Nabídl totiž dva autonomní módy: „Soft“ upřednostňuje pohodlí cestujících. Zajistí uklidňující barvy, zvuky, pozici sedadel a řídí v klidném lehce uspávajícím rytmu. Naopak „Sharp“ vás nabudí, třeba na muziku, co má grády, nebo hraní akčních videoher. Plně autonomní řízení zatím není dovoleno, ale poloautonomní řízení už si dopřát můžete. Zajišťují ho dvě funkce, a to adaptivní tempomat Stop and Go a udržovač pozice v jízdním pruhu. Vůz tak hlídá směr, rychlost a vzdálenost od auta před vámi. Je to bezpečné, pohodlné a praktické. A tuto vychytávku už Peugeot dává do všech svých modelových řad! Můžete si ji tedy pořídit, ať už si vyberete nejmenší Peugeot 208 nebo naopak největší sedmimístné SUV 5008.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek