metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Kevin Warwick dokáže robotickou ruku ovládat silou vůle.
Větší foto
Kevin Warwick dokáže robotickou ruku ovládat silou vůle. | foto: Future Port PragueMetro.cz

Fanda Matrixu je dnes kyborg

6. září 2018  10:26 Filip Jaroševský Metro.cz
V rámci vizionářského festivalu vystoupí v Holešovicích také Kapitán Kyborg. Tak se přezdívá britskému vědci Kevinu Warwickovi, který je skutečným kyborgem – napůl člověkem, napůl strojem.

Světový průkopník v oblasti mimosmyslové komunikace do svých testů také rád zapojuje svou českou manželku Irenu. V budoucnu chce vyzkoušet možnost sdílení myšlenek a emocí za pomoci čipů operativně vložených přímo do mozku.

„Na první pohled to vždy vypadá, že tomu, že jsem kyborg, lidé rozumí. Pokud se nimi ale bavíte déle, dost často zjistíte, že to tak není. Je překvapující, že i někteří zkušení profesoři neznají možnosti a potenciál umělé inteligence,“ říká pro Metro Warwick.

Co znamená být kyborgem?
Kyborg je kybernetický organismus, napůl člověk, napůl stroj. Pro mě osobně to znamená, že technologie je mojí součástí, nikoli jen to, co nosím na sobě. Co je ale nejdůležitější – ta technologie musí dávat lidem nadstandardní dovednosti, nad rámec jejich běžných schopností. Nejen jako nějaká terapeutická výpomoc.

Jaké schopnosti a benefity vám přeměna v kyborga přinesla?
Ve svých experimentech jsem pracoval s ultrazvukovými vjemy, díky nimž jsem přesně cítil vzdálenost. Také jsem byl schopný skrze své nervové signály ovládat robotickou ruku, která se nacházela v Anglii, přičemž já jsem byl v New Yorku. Měl jsem také možnost okamžitě zjistit důležité ukazatele, jako například kolik síly potřebovala robotická ruka k tomu, aby něco uchopila či podržela. Nejdůležitější ale pro mě byla plně elektronická komunikace s mojí ženou, a to skrze naše nervové systémy. Pokaždé když sevřela dlaň, dostal jsem do mozku elektrický impulz. Pokud bychom použili mozkové implantáty, dalo by se mluvit o jistém typu telepatie.

Pojí se s životem kyborga také nějaká negativa?
Vezmu-li v potaz své dosavadní experimenty, nenapadá mě nic negativního. Pokud však budeme pokračovat v „telepatických“ experimentech, mozek může přestat dělat to, co do té chvíle dělal. Aby se mohl zaměřit na vylepšené komunikační schopnosti, které by tím získal. Tohle myslím může někdo z jistého pohledu vnímat jako negativní.

Co vás přimělo nebo inspirovalo k tomu, stát se kyborgem?
Když jsem byl malý, můj otec prodělal operaci mozku, která zcela změnila jeho osobnost. Také mě vždy fascinovala oblast sci-fi, především Terminátor a Matrix. Líbil se mi Terminal Man od Michaela Crichtona a už v šesti letech jsem přečetl Válku světů. No a později jsem začal jako profesor kybernetiky na Reading University se svým týmem provádět vědecké experimenty.

Na festivalu loni vystoupil také kyborg Neil Harbisson. Znáte se?
Znám ho jen z různých akcí a slyšel jsem ho několikrát vystupovat. Podle mého názoru je spíše umělec než vědec, přesto si ho velmi vážím za to, co dokázal.

Vy se nepotkáváte s ostatními kyborgy?
Někdy v rámci svých studií potřebuji získat informace i od dalších kyborgů. Všechny slouží k vědeckým účelům, proto jsou data z jiných výzkumů nesmírně důležitá. Také se s nimi občas potkávám na různých akcích, jako je Future Port Prague.

Myslíte, že se kyborgové objeví po celém světě?
Určitě. Je jen otázkou, jaký budou mít kyborgové vztah k obyčejným lidem. Podle mého názoru budou nad lidmi dominovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám