metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrovaná kniha popisuje situace ze života s malými dětmi. | foto: Archiv Marie König Dudziakové

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

  7:46
Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu jsem dopsala, vydala a naivně si myslela, že mám téma mateřství zpracované. Jenže jsem brzy zjistila, že jsem znovu otěhotněla,“ směje se Dudziaková.

Čím jste chtěla být jako malá?
Bavilo mě psaní, takže jsem chtěla být novinářkou jako April O’Neilová z Želv Ninja. A pak tlumočnicí, když jsem v zásilkovém katalogu viděla krásnou sadu cestovních kufrů. Tak jsem vystudovala žurnalistiku a začala i tlumočit. Přitom jsem ale zjistila, že chci raději mluvit sama za sebe než opakovat slova někoho jiného.

Kde čerpáte inspiraci?
V tom, co jsem zažila a žiju. Mám štěstí na krásný a zajímavý život, který je bohatý na zážitky.

O čem je vaše nejnovější kniha Návrat z pískoviště?
Je to ilustrovaná knížka, která na každé stránce zachycuje nějakou vtipnou situaci, kterou jsem zažila jako čerstvá i pokročilejší máma. Třeba když jsem celá načančaná jela v tramvaji a nějaká cizí paní mě upozornila, že mi to sice moc sluší, ale mám komplet poblinkaná záda od miminka. Nebo když s plnou pusou čokolády na „Co to papáš, maminko?“ odpovídám dceři provinile a vychytrale: „Nic!“ Která máma tohle nezažila?

Proč jste se rozhodla téma mateřství zpracovat?
Babička nám často a ráda vyprávěla, co zažila, když byla malá. Společné zážitky někdy kreslila jako jednoduché obrázky. Máma nám pak psala dětské deníčky plné legračních situací a hlášek, které se sestrou dodnes opatrujeme jako oko v hlavě. I já jsem chtěla tohle období zachytit, pro sebe, pro dceru, a jak to vypadá, i pro ostatní rodiče.

Jak na ztvárnění situací ze života novopečené matky reagují čtenáři?
Nejčastěji se mi dostává nadšené reakce, že jsem popsala přesně to, co se děje i ostatním. Nejdřív jsem myslela, že kreslím jen svoje zážitky, ale ukazuje se, že tyhle situace jsou univerzální a většina rodičů se v nich pozná. U Návratu z pískoviště se smějí jak rodiče v mém věku, tak generace prarodičů. Ti u knížky rádi vzpomínají, jak tohle všechno taky zažili.

Co pro vás bylo s příchodem miminka nejtěžší?
Když jsem asi po týdnu doma z porodnice celá orvaná kojila, najednou mě napadlo, že už navždycky budu jen kojit. A mezitím se zoufale pokoušet se najíst, umýt a vyspat. Na chvíli jsem se strašně vyděsila, že takhle to bude až do smrti a já už nikdy nebudu já.

Kromě psaní a ilustrování pracujete v tetovacím studiu a zajímáte se o tělesné modifikace. S jakými největšími mýty na toto téma se setkáváte?
Že tetování, piercing a tělesné modifikace jsou projevem psychické nemoci, sebezraňování nebo je lidi dělají proto, že je vzrušuje bolest. Nejčastějším důvodem je ale to, že se člověku zdobení těla líbí, případně pro něj nese určitý význam. Transformační, rituální, spirituální a někdy až magický. Nejde o nic nového, jako lidstvo se zdobíme, a to včetně tetování a piercingu, minimálně pět tisíc let. To, co vidíme na ulicích, je moderní podoba. Na tom proměňovat, přetvářet a zdobit svá těla nás stále něco přitahuje.

Tetujete také sama?
Zatím netetuju, ale protože kreslím a v tetovacím studiu pracuju už patnáct let, tak nějak se nabízí, že se do toho jednou pustím.

Změnilo se vnímání vašeho těla během těhotenství?
Dřív jsem svoje tělo vnímala hlavně skrze to, jak vypadá, jak bych chtěla, aby vypadalo, jak se k němu ostatní lidé vztahují a hodnotí ho. V těhotenství jsem začala vidět hlavně to, co tělo umí. Fascinuje mě, jak je křehké a zranitelné, ale přitom odolné, dovede se bránit, hojit. A také vnímám, že něco přirozeného jako těhotenství vůbec není samozřejmé.

Na co jste v životě nejvíc pyšná?
Na svoje vztahy. Se svým mužem Jakubem, dcerou, sestrou, rodinou a kamarády. Existuje lakotská modlitba, kde se říká „Aho Mitakuye Oyasin“. To znamená všechny moje vztahy. Přesně to mám na mysli.

O čem sníte?
Protože jsem zrovna podruhé těhotná, zdává se mi teď často o porodu. Jinak s mým mužem Jakubem, který je hudebník a výtvarník, toužíme po klidném krásném místě, kde budeme moci dobře žít a svobodně tvořit.

Na co se mohou vaši fanoušci do budoucna těšit, co chystáte?
Mám ještě pár měsíců, než se nám narodí druhé miminko, a chystám ilustrovanou knihu o tetování. Bude méně odborná než tři předchozí knihy o modifikacích, na kterých jsem se podílela, ale o to zábavnější. Tak uvidíme, kolik toho do porodu ještě stihnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek