metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Větší foto
Fast food, Japonsko | foto: Profimedia.cz

Fast foody rozdělené napůl. „Roboti“ budou brzy ve všech

  6:24
Stravovací tabu pro jednoho, běžná součást života a jídelníčku pro druhého. Názory na restaurace s rychlým občerstvením v americkém stylu rozdělují Čechy a především Pražany na dva tábory už léta.

Teprve v posledních třech letech se ale v těchto zařízeních rozmáhá nový trend, který vyvolává rozporuplné reakce nejen u zákazníků, ale také jejich zaměstnanců.

„Rozdělili nám provozovnu napůl, tedy na příjem a výdej objednávek. Prý kvůli tomu, aby byl provoz rychlejší. Všichni si ale myslíme, že je to blbost,“ řekl jeden ze zaměstnanců restaurace KFC na Černém Mostě. V takto upravených restauracích KFC u příjmu objednávek vyfasujete lístek s číslem, na jehož základě si po uplynutí několika minut vyzvednete své jídlo o několik kroků vedle.

KFC se v přestavbě svých poboček na dvě oddělená pracoviště v tuzemsku teprve rozehřívá. Podle prezidenta této značky pro Česko a Rakousko Libora Hubíka systém nejen zefektivnil a zpřehlednil servis restaurací, ale potěšil zákazníky i personál. 

Společnost se tedy chystá zajít ještě dál a zákazníky u pokladen chce postupně nahradit bezobslužnými objednávkovými kiosky. „Objednávky přes displeje připravujeme a věříme, že přispějí ke zvýšení komfortu. Zákazníci ale budou mít na vybranou, zda budou chtít objednávku vytvořit sami, nebo za pomoci našeho personálu,“ ubezpečuje Hubík.

Kiosky s displejem, kam si je možné objednávku takzvaně naťukat, zaplatit a následně si jídlo vyzvednout, znají fastfoodoví strávníci již z poboček restaurací McDonald’s. Ten je tuzemským průkopníkem již podruhé. Byl to totiž právě „Mekáč“, který před 26 lety otevřel první americký fast food ve Vodičkově ulici.

Samoobslužné kiosky

Kiosky McDonald's prvně vyzkoušeli na Jižní spojce v listopadu 2015. Kiosky jsou nyní zákazníkům k dispozici v 90 procentech všech jejich restaurací.

Na rozdíl od KFC, které se změnami teprve přichází, slýchají podle zjištění deníku Metro zaměstnanci Mekáče stížnosti od zákazníků denně. Ti si stěžují nejen na zmíněné rozdělení provozu na příjem a výdej, ale i na fakt, že se u objednávkových robotů nedá platit hotově. Podle Rapáka se však změna koná ve všech fast foodech po světě a jako každá inovace musí projít porodními bolestmi.

„Kiosky jsme nezavedli s cílem proces urychlit. Díky nim se stáváme značně variabilnějšími. V některých restauracích už testujeme možnost si u samoobslužného kiosku do vybraných produktů přidat, nebo z něj odebrat ingredience,“ doplňuje PR specialista McDonald’s Adam Rapák.

Mnoho zákazníků fast foodů dle studií nákupního chování preferuje produkty, na které jsou už zvyklí. O širším sortimentu už moc přehled nemají. Kiosky jsou tak podle vedení restaurací možností, jak se s ním seznámit. „Pamatujete ještě na dobu, kdy vám o tom, co si lze objednat, řekla obsluha restaurace? Ve fast foodech už je tento zvyk nejspíš minulostí,“ kritizuje čtenář deníku Metro Jindřich Jelínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Vaše fotky z Prahy