metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Dalších 13 fotografií v galerii
Bratranec Itt se poprvé objevil v seriálu z roku 1964. | foto: FORUM FILM CZ

Fenomén jménem Addamsova rodina. Potrhlá famílie baví i jako animovaná

  5:00
Oblíbená strašidelná rodinka se vrací na plátna kin. Matka Morticia a táta Gomez v pokračování animáku Addamsova rodina s jistým nespokojením sledují, jak jejich děti dospívají a začínají se vyhýbat společným aktivitám. Proto se rozhodnou upevnit rodinná pouta a vyrazit na poslední rodinnou dovolenou. Naloží dceru Wednesday, syna Pugsleyho, strejdu Festera aostatní členy rodiny do karavanu a vydají se na dalekou cestu napříč Amerikou, aby se opět sblížili a zažili dobrodružství.

Addamsova rodina je nejen pro české diváky naprostou klasikou. Poslední kvalitní snímek o této skupince podivínů – Addamsova rodina 2 z roku 1993 – už jaksepatří zestárl. Zámožný Gomez, krásná Morticia, vražedná dítka Wednesday a Pugsley, hromotluk Lurch i jeho pomocník – uťatá ruka jménem Věc – se v kinech naposled objevili v roce 2019, a to v dětském animovaném snímku. Tehdy šlo o neškodnou infantilní zábavu a druhý díl, jenž si svou premiéru odbyl v tuzemských kinech včera, není v tomto směru příliš jiný.

Do kin se vrací rodinka, která vyhrává všechny soutěže na Halloween.

Vznik animované dvojky byl přitom prakticky jistý již na podzim roku 2019. Vzhledem k zapojení finančně šetrného animačního studia, které pracovalo například na podobně levném animáku Buchty a klobásy (stály něco kolem 19 milionů dolarů), se totiž nová Addamsova rodina prakticky zaplatila ještě před českou premiérou. Dvojka tedy byla brzy na světě a studio v podstatě jen vyčkávalo, kdy potichu schválené pokračování poslat do kin. Ta se totiž v mnoha zemích světa kvůli covidu stále nedaří plnit tak, jak by si filmová studia přála.

Filmy a seriál
Addamsova rodina z roku 1991 a o dva roky mladší pokračování jsou v tuzemsku suverénně nejznámější a hlavně nejoblíbenější. V roli dcerky Wednesday se tehdy proslavila herečka Christina Ricciová. Excelovali zde také herci Raul Julia, Anjelica Hustonová nebo Christopher Lloyd. V Americe nicméně žije několik generací, jež vyrůstaly na klasickém seriálu z roku 1964. Ten ale do Československa kvůli socialistické éře v podstatě pořádně nepronikl.

Z animovaného filmu Addamsova rodina

Podle komiksu
Morbidní rodinka je však ve skutečnosti ještě starší. Vycházela totiž už od roku 1928, a to jako komiks. Jeho duchovním otcem byl slavný americký animátor Charles Addams. Ten podle legendy při vymýšlení morbidních příběhů vycházel často ze zkušeností s vlastní rodinou. Slabost pro hororovou tematiku se s ním táhla už od dětství, kdy po domech kreslil kostlivce a vysloužil si u kamarádů přezdívku Chill (mrazení v zádech).

Padesát let, až do své smrti, kreslil Addams bizarní postavičky do komiksů pro časopis The New Yorker. Addamsova rodinka byla v jeho podání jakýmsi satirickým protikladem typické americké rodiny. Libovala si v černém, až strašidelném humoru a nechápala, že jí zbytek světa nerozuměl. Rostoucí popularita komiksu inspirovala další umělce k využití těchto svérázných postaviček.

Z animovaného filmu Addamsova rodina

Zpívající rodinka
Po řadě kreslených i hraných filmů se několik producentů rozhodlo využít celosvětové obliby postaviček rodiny Addamsových a vytvořili divadelní muzikál. Ten měl, po prvotním uvedení v Chicagu, oficiální premiéru v divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde zažil do 31. prosince 2011 celkem 35 předpremiér a 722 repríz.

Už v září téhož roku se současně rozjelo prvním vystoupením v New Orleansu turné po USA. To objíždí Ameriku dosud. V roce 2014 měla dokonce premiéru také česká muzikálová verze Addamsovic rodiny, a to v pražském Hudebním divadle Karlín. Derniéru měl pak v roce 2017.

Tomáš Ringel hraje v karlínském divadle v inscenaci Addamsova rodina.

Nyní na něj můžete opět zajít. Obnovenou premiéru měl muzikál v březnu 2020. Pak měl, pravda, delší covidovou pauzu. V roli Gomeze se tu střídají Jaromír Dulava a Jiří Korn, Morticiu hrají a zpívají Lucie Bílá a Daniela Šinkorová. Strýčka Festera představují Václav Kopta a Martin Sobotka. Wednesday Addamsovou hrají Radka Coufalová a Veronika Mertová. Nejbližší představení má být v únoru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek