metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Další 2 fotografie v galerii
Nejlepším španělským filmem loňského roku je Sněhurka: Jiný příběh. Zítra vstupuje do českých kin. | foto: La Película

Festival španělské kinematografie láká na nejlepší filmy roku 2012

  8:51,  aktualizováno  9:25
Černobílý němý film Sněhurka: Jiný příběh získal v neděli v noci hned deset filmových cen Goya, a stal se tak vůbec nejlepším španělským filmem loňského roku. Zítra v rámci španělské filmové přehlídky La Película vstupuje i do českých kin.

Hned dva vybrané snímky letošního festivalu La Película kandidovaly v rámci španělských filmových cen Goya 2013 na titul Nejlepší film. Hlavní film letošního ročníku se jmenuje Sněhurka: Jiný příběh. Černobílý němý snímek, jak už sám název napovídá, vychází ze slavné pohádky, režisér Pablo Berger však zasadil děj do toreadorského prostředí.  Život španělské hrdinky je tak podle předpokladů mnohem strastiplnější než ten Sněhurčin z dílny Walta Disneye. Španělové přirovnávají svoji Sněhurku, které vévodí skvělá kamera a hudba, fenomenálnímu francouzskému filmu The Artist. A stejně jako francouzský film i Sněhurka posbírala řadu ocenění a stala se nejlepším filmovým počinem loňského roku ve Španělsku. 

30 let ukrytý před světem

30 let v temnotě
30 let v temnotě

Odkdy dokdy

Letos se poprvé festival La Película uskuteční i v Ostravě a Hradci Králové

  • 19. – 24. února 2013, Praha (Kino Světozor)
  • 25. – 27. února 2013, Brno (Kino Lucerna) + Ostrava (Minikino)
  • 26. – 28. února 2013, Hradec Králové (Bio Central)

Druhý film, který stojí rozhodně za zhlédnutí a jehož děj bude pro mnohé možná těžko uvěřitelný, se jmenuje 30 let v temnotě. Režisér Martín skloubil klasický dokument s animovaným filmem a popisuje v něm útrapy lidí, kteří se skrývali před Frankistickým režimem v otvorech ve zdi svých domů až neskutečných 30 let. Řada z nich v temných a stísněných prostorách nevydržela a spáchala po několika letech sebevraždu, jiní oslepli nebo zůstali na vozíčku. Někteří to však dokázali a dočkali se roku 1969, kdy byla vyhlášena amnestie. 

Další film, který kandidoval na nejlepší filmový počin minulého roku, je Zásahová jednotka č. 7. Režisér Alberto Rodríguez reflektuje, jak se Španělsko vypořádalo s přípravami na konání Expa 92 v Seville, která do té doby byla rájem drogových dealerů. Problém, o který se do té doby téměř nikdo nestaral, měl být vyřešen během krátkého času bez ohledu na to, jaké prostředky zmiňovaná zásahová jednotka použije. Situace se však vymkla kontrole.

V zajetí kolumbijských pralesů

Jako poslední tip jsme si pro vás připravili film Operace E, který diváky zavede do úplně jiného světa – kolumbijských pralesů ovládanými revolučními gardami FARC. Jak se člověk může stát zajatcem nejen gerilových, ale i státních sil, vypráví příběh hlavního hrdiny, který v pralese místo bohatství našel ženu, do které se zamiloval, založil rodinu a chtěl žít klidný život v divoké přírodě. Stejně jako dva předchozí filmy, i tento se zakládá na skutečných událostech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy