metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Norský umělec Biosphere | foto: Mitja Podreka - Wikimedia Commons

Festival Spectaculare zve na nevšední hudebníky i chill out v planetáriu

  12:44
Přehlídka současné kvalitní akustické hudby, ambientu, elektroniky, která je navíc propojená s pohybovým divadlem, videoartem, videomappingem a dalšími druhy umění, v Praze a potažmo v celém Česku chyběla. Loňský první ročník festivalu Spectaculare se setkal s velkým zájmem a jeho organizátoři se rozhodli pro další pokračování, a letošní přehlídku dokonce rozšířili.

Za výběrem hudebníků, kteří letos navštíví Prahu, stojí dramaturg festivalu Josef Sedloň, dlouholetý DJ Rádia 1 a Vltavy. „Jednou z inspirací byl pro pořádání Spectacularu barcelonský festival Sonar,“ řekl Metru Sedloň. A proto organizátoři hledali pro koncerty i zajímavé lokace: v kostele u Salvátora vystoupí třeba Francouz žijící v Belgii, elektroakustický skladatel Sylvain Chauveau, a asi největší hvězdu letošního ročníku, Nora Geira Jenssena alias Biosphera si návštěvníci budou moct poslechnout v planetáriu. Letošní ročník odstartuje již dnes v Paláci Akropolis sólové vizuálně-pohybové představení řecké performerky Lindy Kapetaneaové.

Jedna z lahůdek čeká na posluchače v pondělí opět u Salvátora na Starém Městě. Představí se zde pařížský skladatel Quentin Sirjacq a cenami ověnčená česká jazzová pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, známá například z projektu Eternal Seekers. Všechny koncerty obohatí projekce a VJing.
Program doplní i řada workshopů a projekce hudebních filmů. Například v úterý uvede Bio Oko film o kapele Sigur Rós, která se roku 2006 rozhodla odehrát koncerty pod širým nebem na svém domovském Islandu.

O festivalu

  • Druhý ročník festivalu Spectaculare odstartuje dnes v Paláci Akropolis.
  • Až do 6. února budou hudební vystoupení spojená s vizuálními projekcemi a divadelními představeními probíhat také v: kostele u Salvátora pražském planetáriu centru DOX Cross Clubu kině Světozor a Biu Oko
  • V rámci festivalu se českým posluchačům představí špičkoví umělci současné ambientní, experimentální a elektronické hudby: norský hudebník Biosphere, který se dnes dá označit již za legendu ambientu, jeden z členů Hidden Orchestra, britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd, francouzsko-belgický elektroakustický skladatel Sylvain Chauveau, belgická folkově-ambientní písničkářka Chantal Acda, pařížský skladatel a pianista Quentin Sirjacq nebo beatmaker Kalipo.
  • Vystoupí i čeští umělci: Lenka Dusilová, Beata Hlavenková, Clarinet Factory, Orlak či Zabelov Group.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek