metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
V Česku se tatraktory vyrábějí a provozují už pět let.
Další 1 fotografie v galerii
V Česku se tatraktory vyrábějí a provozují už pět let. | foto: TatraMetro.cz

Fígl. „Traktory“ místo náklaďáků

4. května 2018  11:59 Pavel Hrabica Metro.cz
Češi jsou vynalézaví. Kam nesmí nákladní auto, tam si pořídí „zemědělský stroj“.

Starosta východočeských Otovic na Broumovsku Petr Novák si už delší dobu rve vlasy. Přes jejich ves denně jezdí těžké nákladní vozy do nedalekého polského kamenolomu. Proti náklaďákům, které naložené váží minimálně dvacet tun a devastují místní komunikaci, není zatím obrany. Podle technického průkazu se totiž jedná o traktory!

„Když je naše nebo polská policie zastaví, řidič vytáhne techničák a v něm je napsáno, že je to traktor,“ lamentuje starosta. Pro traktory váhové omezení na šest tun, které tu mají, neplatí. Na což firmy vozící kámen z Polska vsadily. Zatímco pro nákladní vůz by musely žádat o výjimku, traktor má cestu volnou.

Podle komisařky Evy Prachařové z královéhradeckého policejního ředitelství lze situaci, na kterou již několikrát upozornila třeba Česká televize, řešit doplňkovou dopravní značkou.

„Například značkou B13, která zakazuje vjezd vozidel, jejichž hmotnost přesahuje vyznačenou mez,“ říká Prachařová. Nebo lze zakázat vjezd traktorům. To by ale zkomplikovalo provoz skutečným traktorům.

Lze se nějak bránit tomu, že se nákladní auta papírově tváří jako traktory? Mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar upřesňuje, že vizuální podoba vozidla není při rozhodování u homologace klíčová. „V zahraničí jsou ‚rychlé traktory‘ vcelku běžné, v Česku jich je aktuálně podle registru vozidel 131,“ upřesňuje mluvčí ministerstva. Jedná se hlavně o kopřivnické tatraktory.

Na rozdíl od běžných nákladních aut mají například upravenou převodovku i pro pomalou jízdu na poli nebo se na ně montují traktorové pneumatiky. Starosta Otovic nenamítá nic proti podnikatelům, kteří skulinu v předpisech objevili. „Kdyby ale jezdily tyhle ‚traktory‘ jen po polích a sem tam se přesunuly po silnici, není co řešit,“ uvádí otovický starosta. Současný stav mu ale dlouhodobé přetěžování silnice nenahradí. I proto už podala radnice Otovic žádost o úpravu značení, které by problém odstranilo, na silniční správní úřad v Broumově a na dopravní inspektorát v Náchodě.

Co vidíte? Náklaďák? Ani náhodou. Je to přece traktor!

  • „Rychlé traktory“ vyrábí v Evropě několik automobilek – MAN, Iveco nebo Mercedes.
  • V Česku produkuje od roku 2013 tatraktor na bázi nákladních automobilů Phoenix kopřivnická Tatra. Vyrobila kolem 150 kusů, většinu prodala u nás a na Slovensku.
  • Vozidlo musí splňovat mimo jiné nařízení Evropské unie č. 167/2013. Neobejde se bez ochranného rámu.
  • Tatraktor z kopřivnické továrny má například omezovač rychlosti na 65 km/h, může mít automaticky natáčenou zadní nápravu.
  • Pro „rychlé traktory“ ale platí i omezení. Při jízdě nad 100 kilometrů od místa firmy musí mít vždy tachograf, řidiči jsou povinni standardně dodržovat bezpečnostní přestávky. Výhodou traktorů je, že lze do nich tankovat dotovanou zelenou naftu a může je řídit člověk už od 17 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám