metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Další 1 fotografie v galerii
Sál kina Bio Oko | foto: Metro.cz

Film bez popcornu? Poptávka po nerušeném zážitku je velká, říká ředitel legendárního kina

  5:58
Parkuje tu trabant bez střechy, první řadu sedaček tvoří plážová lehátka, občas tu uslyšíte dětský pláč a smějí sem i psi. Uhodnete, kde jsme? Holešovičtí a Letenští asi tuší. Ostatní nebudeme dlouho napínat. Kinem Bio Oko začíná náš seriál o pražských biografech.

Do sálu se vejde 280 diváků, promítají současný, spíš artový, film, ale nebojí se ani mainstreamových titulů. Nedávno tu běžel i Avatar: Way of Water. „Zrovna tento blockbuster má u nás místo i kvůli věhlasu svého režiséra. Jméno James Cameron má velký zvuk,“ vysvětluje ředitel kina Prokop Jeníček. „Vzhledem k tomu, že poblíž není žádný multiplex, tak jsme chtěli místním nabídnout i tento film. Víme, že má velký divácký potenciál,“ dodává Jeníček.

Oproti multikinům se Bio Oko liší také posezením. To je dílem designéra Maxima Velčovského. Kromě běžných sedaček se tu uvelebíte třeba v křesílku nebo ve zmiňovaných lehátkách či trabantu. Tomu se rozzáří světlomety ve chvíli, kdy se rozsvítí v sále. Mimochodem, lehátka v první řadě nejsou jen kvůli pohodlí. Sál má totiž oproti jiným kinům plátno o něco výš. Sledováním ležmo je to tak ještě o fous příjemnější.

Kino má i další méně běžné atributy. Na film sem můžete přijít třeba i se psem. „Jeho majitel ale musí samozřejmě odhadnout, že je pes natolik vychovaný, že celý film zvládne,“ upřesňuje provozní kina Hedvika Maternová.

Prokop Jeníček a Hedvika Maternová

Kino je přátelské i k rodičům s dětmi, každé úterý dopoledne se tu koná cyklus Baby bio. „V sále je trochu víc světla, hladina zvuku je poloviční. Přidáme koberce a hračky a děti si během filmu mohou hrát. Je to šance pro rodiče zajít do kina. V běžný promítací čas by třeba dorazit nemohli,“ zve do Oka Maternová. „Když občas nějaké dítě pláče, nikomu to nevadí, trochu se s tím počítá,“ dodává. Mimochodem, nenechte se zmást názvem, cyklus Baby bio nenabízí pohádky, ale běžné filmy. Třeba první úterý v únoru je na programu snímek Víly z Inisherinu. Dílo s devíti nominacemi na Oscary mělo premiéru na konci ledna.

Pokud ale opravdu hledáte film pro své ratolesti, zvolte z nabídky kina cyklus Malé oči. Ten je často doplněn i o speciální program. Třeba teď v sobotu se v kině Bio Oko hraje pásmo pohádek a pro děti jsou připravené tvořivé dílny.

Stejně jako Baby bio může názvem klamat i cyklus Bio Senior. Program je ale specifický v podstatě jen časem a cenou promítání. Filmy běží od 13 nebo od 15 hodin a stojí 90 korun. „Rozhodně je ale nepouštíme víc nahlas,“ směje se Maternová. „Jde spíš o to, že některým starším lidem může být příjemnější zajít do kin v dřívější čas,“ dodává s tím, že během cyklu Bio Senior běží v kině filmy nejrůznějších žánrů. Třeba i drogová jízda Banger. s Adamem Mišíkem v hlavní roli. Navíc se nemusíte bát, že by vám před sálem kontrolovali věk v občance. Bio Senior je přístupný všem. Mimochodem, když už byla řeč o ceně, tak ta je kině Bio Oko u běžného promítání 160 korun.

Sál je v podzemí

  • Historie funkcionalistické budovy architektů Jaroslava Stockar-Bernkopfa a Josefa Šolce sahá do roku 1940. Kino s balkonem tehdy mívalo kapacitu 800 osob.
  • Sál je umístěn v podzemí centrálního objektu. Obytný blok byl vybudován na zakázku Penzijního fondu zaměstnanců Národní banky. Původně měl mít komplex jen dvě krajní budovy a střed měl zůstat otevřený. Protože však regulační plány tehdy nařizovaly dodržovat blokovou výstavbu, byla jako poslední dostavěna střední budova s kinem.

Perličkou programu je cyklus Diáky. Bio Oko dává pravidelně prostor filmům nebo přednáškám, které spojuje téma cestování. Nicolette Havlová vyrazila z Havířova do Istanbulu, bratři Matyáš a Přemysl Dandovi došli z Česka až do Arménie. O jejich putování se dozvíte 21. března.

Kino pravidelně hostí i nejrůznější filmové přehlídky. „V březnu nás čeká festival krátkého filmu Prague shorts. Ten samý měsíc hostíme jako jedno z kin i tradiční festival o lidských právech Jeden svět. Týdenní akce obsadí kino od rána do večera,“ zve na festivaly Maternová. Bio Oko letos mimo jiné spolupořádá také například Famu fest.

Ještě zmíníme jeden rozdíl mezi kinem Bio Oko a multiplexy. V kině nedaleko Strossmayerova náměstí nekoupíte popcorn. „Snažíme se lidi i trochu vzdělávat, nemusí jít do kina, aby se ládovali. Jídlo v sále ale nijak neomezujeme, na baru nabízíme třeba sendviče, sypané jídlo ale ne,“ říká ředitel kina a dodává: „Šustění, stejně jako výrazná vůně popcornu, mohou být rušivé. Víme, že poptávka po klidném zážitku, koncentrovaném hlavně na film, je velká.“

Poslední odlišností od velkých kin je zmiňovaný bar. „Je pro nás rovnocenným partnerem, nezbytná součást provozu. Proti jiným kinům je i hodně prostorný,“ zve k návštěvě Jeníček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek