metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -3 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Plakát Filmového festivalu Litoměřice
Větší foto
Plakát Filmového festivalu Litoměřice | foto: E. Vopelková/M. Knížák

Filmový festival Litoměřice zahájí snímek Jan Palach

26. srpna 2018  7:09 Marek Hýř Metro.cz
Nezávislost, nespoutanost, svoboda. To jsou ústřední témata 18. ročníku filmového festivalu, který se na soutoku Labe a Ohře uskuteční ve dnech 31. srpna až 2. září.

„Litoměřice jsou jenom hodinu od Prahy a za cenu tří běžných kinonávštěv, tedy za 350 korun, si tu můžete užít třídenní festival. Program protíná celou historickou a geografickou škálu kinematografie, z něhož ční několik fakt skvělejch bijáků,“ zve na akci jeden z organizátorů Lukáš Janičík.

O zahájení festivalu se postará projekce filmu Jan Palach za osobní účasti režiséra Roberta Sedláčka. Snímek, který režisér natočil podle scénáře spisovatelky Evy Kantůrkové, pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha a zároveň přemýšlí, co mladému muži táhlo hlavou, než se odhodlal k upálení. Po projekci se uskuteční beseda s režisérem.

Na programu jsou také filmy Vtáčkovia, siroty a blázni od Juraje Jakubiska, Romance pro křídlovku od Otakara Vávry, dále filmy z exotických prostředí – Nebeští nomádi o rodině přebývající vysoko v kyrgyzských horách nebo mexický film Post Tenebras Lux. Ten získal Cenu za režii na festivalu v Cannes. Zajímavostí filmu je i to, že byl natočený ve formátu 4:3, kdy jeho větší část pracuje s rozostřením okrajů obrazu. 

Festival uvede také barvami explodující muzikál z období francouzské nové vlny Slečinky z Rochefortu nebo snímek Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku. Ten je plný ruského rapu, satiry a gangsterů.

Celý program najdete na www.kinoostrov.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám