metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 26 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Loňské finále se také hrálo na stadionu Viktorie Žižkov. | foto: ČAAFMetro.cz

Finále bude nejen o fotbale. Diváci si sport i sami zkusí

  17:05
Finále české ligy amerického fotbalu se koná už v pondělí na fotbalovém stadionu Viktorie Žižkov. Proti sobě se postaví pražský tým Prague Black Panthers a Ostrava Steelers. Hlavní lákadla Czech Bowlu pro deník Metro představil Radim Kroulík z České asociace amerického fotbalu.

Jak byste představil letošní finalisty?
Oba týmy vyznávají podobný styl fotbalu. Skvělá obrana, výborný běhový útok. Tyto dva atributy oba týmy dotáhly až do finále. Malinkou výhodu mají Black Panthers v passové hře, kde by reprezentační quarterback Jan Dundáček měl být lepší v distribuci míče vzduchem.

Radim Kroulík

Má Czech Bowl i další program kromě zápasu?
Od 15 hodin bude před stadionem připravená fanzóna. Zde budou atrakce s tematikou amerického fotbalu. Návštěvníci si tak mohou změřit rychlost hodu, kopnout si na zmenšenou bránu nebo vyzkoušet výstroj amerického fotbalu a vyfotit se ve fotokoutku. Chybět nebude ani zóna s herními konzolemi, kde si fanoušci mohou vyzkoušet populární herní simulátor slavné NFL.

Chybět nebude ani DJ a občerstvení, které k předzápasovým aktivitám u stadionu neodmyslitelně patří. Fanzónou zábava pro fanoušky nekončí. Od 18.30 začne na hrací ploše předzápasový program. Vystoupení cheerleaders okoření bubenická show. Populární přelet stíhaček ze zámoří nahradí akrobatická air show, ve které se představí pilot akrobatických modelů, mistr ČR ve freestyle na hudbu Jan Špatný.

Dále proběhne vyvrcholení celosezonní soutěže o nejlepšího quarterbacka z řad fanoušků. O zábavu tak bude postaráno nejen hráči na hřišti. Svátek amerického fotbalu bude již tradičně vysílat v přímém přenosu ČT sport. Atraktivní přenos s 2D a 3D grafikou se každý rok snaží přiblížit zámořskému standardu z NFL.

Videorozhodčí

Ve finále bude po loňské zkušenosti, kdy chyba sudích přiřkla výhru Black Panthers místo Prague Lions, zaveden videorozhodčí.

Finalisté tak budou mít možnost požádat o přezkoumání sporných situací. „Rozhodčí bude mít možnost komunikace s přenosovým vozem. Kamer bývá deset, tak bude mít záběry z různých úhlů,“ řekl Filip Hobza z České asociace amerického fotbalu.

Součástí doprovodného programu je i flag fotbal. Co to je?
Flag je bezkontaktní forma amerického fotbalu, kdy tvrdý fyzický kontakt skládání hráčů na zem je nahrazen strháváním fáborků. Je to ideální forma amerického fotbalu pro děti a děláme maximum, aby se tento sport dostal do škol.

Roste v Česku zájem o americký fotbal?
Americký fotbal zaznamenává velký boom. Under Armour Czech Bowl přitahuje stále větší zájem diváků. Loňské finále vidělo v televizi 340 tisíc diváků. Přímo na finálový Czech Bowl přišlo už o rok dříve do Eden Arény 4526 diváků. Do letošní soutěže mužů nastoupilo 26 týmů ve čtyřech ligách. Příští rok se elitní Bitters liga rozšíří na osm týmů, postup si zajistili Brno Alligators a Brno Sígrs.

O loňském finále se ještě dlouho mluvilo a to kvůli chybě rozhodčích. Popište čtenářům, co se stalo...
V poslední akci zápasu zachytil Jan Dundáček z Prague Black Panthers před endzónou přihrávku soupeře a doběhl s míčem do endzóny. V případě, že by míč zachytil ve vzdálenosti do pěti yardů od endzóny, platilo by pravidlo, kde by míč dostal Dundáčkův tým v místě, kde míč zachytil. Jelikož hráč chytil míč až sedm yardů od endzóny a doběhl tam s míčem, Prague Lions měli získat dva body a zápas vyhrát. Bohužel rozhodčí vyhodnotili, že míč byl zachycen do pěti yardů od endzóny, a proto Lions body nedostali.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek