metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Radim Marada | foto: Filozofická fakulta MU - Masarykova univerzita

Finanční síla země hrála při výběru Kataru klíčovou roli, říká sociolog Radim Marada

  17:18
Na právě odstartované mistrovství světa ve fotbale se z odborného hlediska dívá také docent Radim Marada z Katedry sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Podle Marady byla kontroverzní volba pořadatelství pro Katar spouštěčem významných reforem v rámci Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Byl důvod, že se mistrovství světa koná v Kataru čistě ekonomický? Mluví se ve věci udělení pořadatelství o značné korupci...
Finanční síla země hrála při výběru Kataru klíčovou roli. O korupci se v posledních desetiletích mluví v souvislosti téměř s každým závěrečným turnajem Světového šampionátu. Katarský není výjimkou. Okolnosti, které katarskou volbu provázely, však vedly dosud pouze k zákazům výkonu činnosti ve fotbale pro některé tehdejší hodnostáře FIFA.

Jak moc se Kataru vyplatí pořádat tak velkou sportovní akci z ekonomického pohledu? Přiláká Katar turisty i do budoucna? Pro fanoušky jde o velmi nákladný výlet, nebudou nakonec stadiony poloprázdné?
Náklady na přípravu turnaje se Kataru zcela jistě obratem nevrátí. Velkou část příjmů, zejména z prodeje marketingových a vysílacích práv, si stejně vezme FIFA. Katar sleduje dlouhodobé cíle: posílit strategickou pozici v regionu a postupně snížit závislosti na těžbě a vývozu ropy. Možná nepřijede tolik fanoušků z Evropy, slušný zájem o šampionát je ale třeba v Saúdské Arábii, některých zemích Latinské Ameriky či Afriky. Případné výpadky doplní nejspíš pořadatelé z domácích zdrojů.

Pomůže to i samotné popularizaci fotbalu v zemi?
Již nyní je mužský fotbal nejpopulárnějším sportem v Kataru a má zde docela slušnou základnu. Mimo jiné díky vlastnickému či sponzorskému napojení na kluby jako Paris Saint-Germain a FC Barcelona.

Hovoří se o porušování lidských práv a obětech při stavbách stadionů, nepřátelství proti LGBT komunitě a dalších věcech. Mnohé týmy uvedly, že nehodlají při MS mlčet. Může to mít negativní dopad pro Katar, fotbal či federaci FIFA? Dá si příště pozor při volbě pořadatele?
Samotné přidělení pořadatelství Kataru již svou diskreditační práci vykonalo. Přitáhlo kritickou pozornost k otázce podřadného postavení žen nebo kriminalizaci homosexuality v zemi. Na tom již případné další manifestační akty málo změní. Bylo ale zároveň spouštěčem významných reforem v rámci FIFA, které mají vést k průhlednějšímu a uvážlivějšímu výběru příštích pořadatelských zemí.

Nepůsobí v kontextu současných problémů – válka na Ukrajině, energetická krize – na obyčejného člověka obří akce v bohatém Kataru paradoxně?
Myslím, že ani ne. I v těžce zkoušené Ukrajině budou zápasy turnaje vítaným rozptýlením, nezničí-li jim Rusové do té doby celou energetickou soustavu.

Jakou očekáváte atmosféru vzhledem k situaci na Ukrajině například kolem zápasu USA–Írán? Bude se politika míchat i v tomto případě do sportu?
Nečekám to. Obě reprezentace znepřátelených zemí už si to vyzkoušely na MS v roce 1998 ve Francii. Američané tehdy jen vyslyšeli prosbu delegáta FIFA, že to budou oni, kdo vyjde soupeři vstříc při podávání rukou před zápasem. Původně to podle protokolu mělo být naopak, ale to se nelíbilo íránskému duchovnímu vůdci Alí Chameneímu. Navíc americké sportovní národovectví je sebestředné, nebývá namířeno proti konkrétnímu soupeři. A íránští fotbaloví fanoušci a fanynky většinou nejsou zanícenými stoupenci islámského režimu.

Kvůli nesnesitelným teplotám v Kataru v létě se koná MS vlastně až v zimě. Bude tak sledované jako v klasický termín? Nenaruší to hlavně v Evropě rozběhnuté ligové soutěže, které jsou populární?
Rytmus klubové sezony to již bezpochyby narušilo. Doba konání turnaje nevyhovuje těm, kteří musí v práci dohánět, co nestihli přes rok. Někteří jej nebudou sledovat z ideové zásady. Odpadá ale konkurence teplého počasí, což naopak pomůže sledovanosti hlavně o víkendech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek