metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Svaz provozovatelů venkovní reklamy přelepuje předvolební billboardy TOP 09 bílým papírem. | foto: SPVR

Firma BigBoard hrozí kvůli pražským stavebním předpisům arbitráží

  13:26,  aktualizováno  17:37
Společnost BigBoard žádá ministerstvo pro místní rozvoj, aby zrušilo pražské stavební předpisy omezující reklamu. Na ministerstvo již odeslalo dopis, stejně tak si stěžovalo ministerstvu vnitra a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud vejdou 1. října předpisy v platnost, zváží arbitráž, v níž bude žádat až miliardu korun. Předpisy, které povolují pouze reklamu do šesti metrů čtverečních, podle firmy likvidují reklamní byznys a upřednostňují pouze firmu JCDecaux. Informovali o tom dnes zástupci Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR). Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) argumenty BogBoardu odmítl. Hrozby arbitráže se neobává.

BigBoard si stěžoval SPVR, jehož vznik inicioval. Svaz vede proti magistrátu již několik týdnů kampaň, kdy napadá smlouvy Prahy s JCDecaux a právě nové stavební předpisy. „Učinili jsme podání na ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo vnitra a antimonopolní úřad. Požadujeme zrušení pražských stavebních předpisů,“ řekl advokát Marek Nespala. Pokud se tak nestane, je firma připravena zvolit cestu arbitráže. Na předpisy si stěžovalo všech devět členů SPVR. Jejich další případné právní kroky nechtěli zástupci svazu komentovat.

„Naplňujeme novelu stavebního zákona, podle níž musíme aktualizovat vyhlášku, která slouží rozvoji města,“ uvedl primátor Tomáš Hudeček. „Nový stavební předpis v horizontu deseti let městu ušetří desítky milionů korun. Nehledě na to jsem přesvědčen, že billboardy do města nepatří,“ doplnil.

Společnosti přelepily Hudečka bílým papírem

Výše škody, kterou mají předpisy BigBoardu údajně způsobit, vycházejí podle advokáta z porovnání odhadu vývoje na trhu a dosavadních výnosů. Podle Nespaly předpisy brání volnému podnikání a zvýhodňují pouze jednu společnost, a to JCDecaux, která provozuje reklamu v centru města.

Společnosti sdružené v SPVR již minulý týden přelepily volební billboardy TOP 09 s primátorem Hudečkem bílým papírem. Podle nich postavila Hudečkova TOP 09 v Praze reklamní kostky větší než šest metrů a navíc porušuje zákon. Podle předsedy představenstva holdingu BigBoard Praha Richarda Fuxy nemají například stavební povolení, posudek statika nebo povolení odboru dopravy. Hudeček výtky minulý týden odmítl.

Reklamní panely začaly útočit na magistrát

Svaz vznikl rozkolem uvnitř Asociace venkovní reklamy (AVR). Iniciátorem jejího vzniku byla právě firma BigBoard a v současné chvíli má devět členů. „Valná hromada AVR většinově schválila usnesení o svém rozpuštění,“ uvedli zástupci SPVR s tím, že se původní členové AVR neshodli právě nad postojem k pražským stavebním předpisům.

V Praze se v posledních týdnech také objevily desítky billboardů s nápisem „Pražane, i ty přicházíš o peníze“ a odkazem na web www.okradenapraha.cz. Ty upozorňují na údajně nevýhodné smlouvy týkající se reklamy, které Praha v 90. letech uzavřela se společností JCDecaux. Za iniciativou stojí firma BigBoard, která uvedla, že nové stavební předpisy francouzskou firmu zvýhodňují a zajišťují jí exkluzivitu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek